Ganglion Kisti İçin Tedavi Yöntemleri ve Doğal Çözümleri

Ganglion kisti ağrı yapabileceği gibi daha küçük yaş guruplarında da görülür. Tedavisinde kullanılan doğal yöntemler ve dikkat edilmesi gerekenler ve fizik tedavisinin önemi.

Ganglion kisti

Ganglion kisti; içerisinde jel, jöle kıvamında sıvıların olduğu lezyonlar, Özellikle 30’lu yaşlarda Ganglion kistine çoğunluk olarak rastlanır. Ağrılı bir şikayet vermediği sürece herhangi bir uygulama yapılmaya gerek görülmez. Her ne kadar sıklıkla erişkinler de gözlemlenseler de bunun yanında çocuklarda da görülme olasılığı vardır. Ganglion kisti kesinlikle tümörel bir yapıda değildir. Ve vücudun diğer kısımlarına yayılmazlar. Erkeklere oranla kadınlarda Ganglion kisti daha çok görülür. Genellikle hastaların bileklerinin sırt kısımlarında oluşan şiş dışında şikayetler meydana gelmez. Genel olarak hastalar gözlerine kötü gelen şişkinlik sonucunda hastahanelere başvuru yaparlar. Tam olarak neden oluştuğu bilinmeyen lezyonlardır. Bilimsel olarak ortaya atılan bir teoride Ganglion kistinin;

Şişliğin oluştuğu yete giden tendonların kılıflarından oluşan zaman içerisinde ki aşınmalardan oluştuğu bilinmektedir.

Sıklıkla ağrısız şişlikler nedeni ile gelen hastalara tanı konulması oldukça kolaydır. Fakat şişliklerin sinirlere bası yapması sonucunda ağrılar nadirde olsa meydana gelmektedir.

El bileğinin sırt kısımlarında görülen bu şişlikler genel olarak Ganglion olsa da bir ortopedi uzmanı tarafından değerlendirilmelidir. Ganglion verebilecek yumuşak doku kitleleri, kemik çıkıkları gibi durumların oluşup oluşmadığının belirlenmesi için ultrasonografi veya MR istenebilir. Kesin olarak neden oluştuğu bilinmese de. Sıklıkla;

  • Sürekli klavye kullanımı yapan meslek guruplarında
  • Müzisyenlerde
  • Sürekli olarak örgü ören kişilerde

Gözlemlenir. Bazen düşme veya bileğe direk alınan darbeler sonucunda oluşan şişlerin kaybolma olasılığı bulunmaktadır. Bunun yanında enjeksiyon ile içerisinde ki sıvının alınması durumunda da kaybolan şişkinlikler zaman içerisinde kistin tekrar içine sıvı toplama durumunda ortaya çıkması olası bir durumdur.

nadir olarak gözükse de 10 yaş altı çocuklarda da oluştuğu gözlemlenmiştir. kist herhangi bir şekilde vücudun herhangi bir yerine sıçramaz. çok fazla büyüme durumunda el bileğinde hareket kısıtlılığına yol açabilir.

Ganglion Kisti Tedavisi

Diğer kistler de olduğu gibi mutlaka bir cerrahi operasyon gerektirmeyen basit kistlerdir.  Tedavi süresinde sürekli yapılan bilek hareketlerini hastanın tekrarlamaması önlem olarak alınacak ilk basamak olmalıdır. Ekleme kendini onarma şansı verilmeli ve doktorun eğer var ise verdiği kremler kullanılmadır. Bunun yanında fizik tedavi ile desteklenerek iyileştirme sürecine katkı sağlanabilir. fizik tedavi süresinde mutlaka bırakılmadan devam fizik tedaviye devam edilmesi gerekmektedir. kistin tekrarlaması durumuna dikkat edilmeli ve gerekli önlemler kesinlikle alınmalıdır. her şeyden önce kistin tekrarlaması durumu göz önünde bulundurulmalı ve hareket kısıtlamasının daha fazla olmaması için tedavi tamamen bitene kadar basit bir kist olsa bile üstünde durulmalıdır. 

çok rahatsızlık verecek bir durum ile karşılaşılmadığı sürece cerrahi müdahale yapılması önerilmediği için son çare olarak cerrahi operasyon düşünülmelidir. 

Ganglion’a İyi Gelen Bitkisel Ürünler

Ganglion kisti genel olarak basit ilaçlar olarak tabir edilen ilaçlar veya evde uygulayacağınız doğal yöntemler ile iyileşme göstermektedir. Fakat bu yöntemler kistin kendini tekrarlamasını önlemeyecektir. Bu yöntemler;

Siyah poşet çayı

Siyah poşet çayı içerisinde bulunan asidik özellikleri sayesinde ganglion kistinin iyileşme evresine katkı sağlayacaktır. Siyah çayın uygulama şekli;

Siyah çayı içerisinde barındıran poşetleri 5 dk. ılımış olan suda bekletin. Daha sonra beklettiğiniz poşetleri süzün. Sıkılan ve fazla suyundan arındırılan poşetleri 10 ‘ar dk. boyunca kistin üzerine tutun. Bu yöntemi günde 2 sefer uygulamanız yeterli olacaktır.

Zencefil

Vücuda sayısız yararı olan zencefil Ganglion kisti üzerinde de oldukça etkilidir. Özellikle kistin oluşturduğu ağrılardan şikayetleri olan hastaların kullanması tavsiye edilir. Kullanım şekli;

Günde 3 kez olmak koşuluyla çayı içilebilir veya yemeklere karıştırılarak alınabilir.

Zerdeçal

Özellikle ağrı kesici özelliği ile zerdeçal ile kistin oluşturduğu ağrıların giderilmesi için rahatlıkla uygulanabilir. 1-2 gün boyunca mevcut bölgenin üzerine doğrudan zerdeçal suyu uygulanabilir. Kist doktor Gözetimi altında kontrol altına alınmaz ise el bileğinde hareket kısıtlılığına da yol açabilmektedir.

Bunların yanında ılık su kompresi de uygulayabilirsiniz.  2,5 cm’ye kadar büyüdüğü gözlemlenen ganglion kisti tedavisi ağrılı süreç başlamadan yapılmalıdır. Her ne kadar tümörel bir yapıya sahip olmasa da büyüdükçe rahatsızlık ve ağrı şikayetlerinin artacağı unutulmamalıdır.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle