Ganglion Kisti Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Ganglion kisti, nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Fakat el bileklerini çok fazla kullanan kişilerde görülme olasılığı daha yüksek olmaktadır. Tedavi yöntemi olarak sıvı boşaltılması ya da ameliyattır.

Ganglion Kisti


El Bileğinde Ganglion Kisti

Ganglion kistleri çok yaygın olarak görülmekte olan daha çok el bileklerinde ya da el tendonu üzerinde görülmekte olan bir kist türü olmaktadır. Bu kistler yaygın olarak görülmektedir. Kanserli olmayan iyi huylu kistler olmaktadır. Bazı kişilerde, diz bölgesinde, ayak bileklerinde ya da ayaklarda da görülmesi söz konusu olabilir. Bu kistler bazen bezelye büyüklüğünde olacak bazen ise ceviz büyüklüğünde olacaktır. Ganglion kistleri yuvarlak ya da oval şeklinde olan içerisinde jöle kıvamında olan sıvı dolu olan kistler olmaktadır.

İçerisinde ki sıvı berrak olmaktadır. Kistin tedavisi için cerrahi yöntem ile tedavisi söz konusu olacaktır. Bu kistler bazı durumlarda birden fazla olacak, ve büyük bir kist görüntüsünün oluşmasına neden olacaktır. Kişilerin zararlı değildir. Bu nedenle de ölümcül bir etkisinin olmayacağı doktorlar tarafından belirtilmektedir. Bazı durumlarda sadece el bileğinin iç kısımlarında olacağı da görülmektedir. Bu kistler genellikle elin eklem kısmı içerisinde görülecektir. Elin daha çok bükülmesi durumunda kistlerin görüntüsü daha belirgin bir şekilde ortaya çıkacaktır.

Ganglion Kisti Nedenleri

Tam olarak nedeni bilinmiyor olsa bile kistin bazı durumlarda ortaya çıkmasına neden olduğu gözlemlenmiştir. Daha çok kollarını sıklıkla kullanan kişilerde görülmektedir. Bilgisayar klavyesi kullanan kişilerde sıklıkla görülmektedir. Erkeklerden çok kadınlarda daha sıklıkla görülecektir. Özellikle de ev hanımlarının örgü örmesi sonucunda ortaya çıkacak bir durum olmaktadır. Müzisyenlerde de görülmektedir. Bileklerin hareket ettirme konusunda zorlanacak olması durumunda ortaya çıkacak olduğu da bilinmektedir. Ayrıca kişilerin eklemlerinde ki dokunun bozulacak olduğunda meydana gelecek olan çok küçük kistlerin birleşmesi sonucunda bu kistler büyük bir kist oluşacaktır. Eğer ki tendon kılıfında bozulmasının sonucunda ki kişilerin eklem kapsülünün oluşacağı ve bir takım bozuklukların eklem dokusu üzerinde oluşacaktır.

Ganglion kistinin her insanda oluşacağı gibi en sıklıkla 20 ile 40 yaş arasında olan bayanlarda daha çok görülmesi ile bilinmektedir. Eklem yaralanması görülen kişilerin ilerleyen zamanlar da ganglion kistinin olması söz konusu olacaktır. 

Ganglion Kisti Belirtileri

Ganglion kisti yumuşak olmaktadır. Dokunulduğu zaman kistin içi sıvı dolu olduğu anlaşılacaktır. Bazı kişilerde herhangi bir belirti olmaması söz konusu olur. Bazı kişilerde ise kistin bulunduğu bölge üzerinde büyümesi sonucunda sinirlere baskı yapmaya başlayacaktır. Baskı yapması sonucunda kişilerin ağrısının olmasına neden olur. Özellikle de hasta bileğini her hareket yapması sonucunda ağrı giderek artacaktır. Zaman içerisinde ağrının şiddeti artar. Özellikle de kistin oluşması sonucunda kişilerin parmaklarında daha da zayıflama meydana gelecektir. Kist oluşması durumunda ağrı ve görüntü olarak belirti verecektir.

Eğer kist çok küçük olmasına rağmen sinir üzerinde olması durumunda çok şiddetli ağrının olmasına, parmaklarda zayıflama hissinin oluşmasına neden olur. Sıklıkla kişilerin parmaklarına yayılacak olan karıncalanma ve uyuşma gibi bir durum olacağı gibi kas güçsüzlüğü de nadiren olsa görülmektedir.

Ganglion Kisti Tedavi Yöntemi

Kistler eğer ki çok küçük olması durumunda olması ya da herhangi bir ağrı yapmaması ve şekil bozukluğu da olmaması durumunda hastada herhangi bir tedavi uygulanmayacaktır. Ağrı yapmasa bile estetik açısından görüntü kötü olacaktır. Bu durumda da kişilerin hayatı içerisinde olumsuz etkinin oluşmasına neden olacak bir durum söz konusu olacaktır. Bazı durumlarda kemik çıkıntısı olarak da isimlendirilir. Kişilerin tedavisi için ilaç tedavisi krem tedavisi uygulansa bile fayda etmeyecektir. Bu nedenle de ortopedi uzmanı tarafından cerrahi yöntem kullanılarak hastanın ameliyat edilmesi ya da içerisinde ki sıvının boşaltılması sonucunda bir tedavi yöntemi uygulanacaktır.

Doktor tarafından yapılacak muayene sırasında dokunun hassaslığı ve ayrıca görünümü sonucunda kistin tanısının konulması mümkün olacaktır. Fakat bazı durumlarda kistin tam olarak tanısının konulması için MR çekimi ya da röntgen çekiminin yanı sıra ultrason çekimi de söz konusu olacaktır.

Ağrı vermemesi ve bazı hastalarda sadece şişlik olarak bulunması nedeniyle tedavi olmazlar. Bu durumda kistin herhangi bir yere çarpması sonucunda patlaması gibi bir durum söz konusu olabilir. Bu durumda şişlik inecektir. Fakat bir süre sonra şişliğin tekrardan oluşması söz konusu olur. Kistler ağrıya neden olması durumunda eklemlerini hareket ettiremeyeceklerdir.

İmmobilizasyon: Bu yöntem hastanın bilek kısmını tam olarak hareket ettirmemesini sağlamak amacıyla yapılacak bir tedavi yöntemi olmaktadır. Kişilerin atel kullanması ya ve bilek kısımlarının hareketsiz kalması sağlanacaktır. Bilek çevresi hareket etmemesi durumunda kistin küçülmesi ve ağrının da hafiflemesi görülecektir. Atel uzun süreli tedaviler amacıyla kullanılmamaktadır.

Aspirasyon: Bu yöntemin yapılması sonucunda hastanın kist içerisinde ki sıvının boşaltılması söz konusu olacaktır. Bunu yaparken her zaman ultrason makinesi eşliğinde kist görüntülenerek yapılır. Bir iğne yardımıyla kistin içerisinde ki sıvı boşaltılacaktır. İğne yardımıyla içerisinde ki bütün sıvının boşaltılması sonucunda alkol ile kist içerisinde bulunan mikropların ölmesi hedeflenecektir. Bu tedavi yöntemi basit bir yöntem ve kısa süreli olsa da kistin duvarları hala içeride olacaktır. Bunun sonucunda da kist ilerleyen zamanlarda tekrardan nüks etme ihtimali bulunacaktır.

Cerrahi tedavi: Bu işlem hastane ortamında ve uzman bir ortopedi hekimi tarafından yapılmalıdır. Kistin bulunduğu bölgeden küçük bir kesik açılarak, kist görülür. Ardından kistin patlatılmadan duvarları ile birlikte çıkartılır. Kistin duvarları ile birlikte çıkartılması sonucunda tekrarlama ihtimali neredeyse hiç olmadığı için aspirasyon yöntemi uygulamış olan ya da kisti çok büyük olan, kistin sinirlere baskı yaptığı kişilerde cerrahi yöntem uygulanmaktadır.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle