Gartner Kisti Nedir? Belirtisi ve Tedavisi Nelerdir?

Gartner kisti, kadın vajeninin iç duvarında görülen, vajen içine doğru taşmış, sivilceden büyük ve içi akışkan ya da donup bir sıvı ile dolu olabilir. Kistin kesesi ile birlikte çıkartılması mümkün olmayabilir.

Gartner Kisti

Gartner kisti vajen iç duvarında meydana gelen sivilce benzeri oluşumlardır. Vajende oluşan bu kistlerin içerisinde akışkan ya da donuk bir sıvı bulunabilir. Gartner kistleri iyi huylu olmalarına rağmen oluşum yerlerine göre vücutta anormalliklere sebep olabilir. 

Gartner kistinin oluşmasına genellikle bir travma sebep olmaktadır. Kistler, normal doğum sonrasında vajen içerisine yapılan dikiş ya da yırtık gibi müdahaleler, mezonefrik atıklar sonucuyla görülmektedir. Normal doğum sonrasında görülen travmaya bağlı kistlerin nedeni, vajen duvarı dikildiğinde duvarın ağızlaştırılmasının iyi yapılmamasından, dikiş tekniğinin uygunsuzluğundan kaynaklanır. 50 yaş üzeri kadınlarda da görülebilir. 

Gartner Kisti Belirtileri


Cinsel Birleşme Sırasında Ağrıya Dikkat!

Gartner kistleri vajen iç duvarına olması nedeniyle, cinsel birleşme sırasında ağrı, erkeğin birleşme sırasında yaşadığı darlık en büyük belirtisidir. Bunun yanı sıra kistler gerginlik kazanarak patlayıp sıvı gelebilir. Bu belirti dışında ise yerleşim yerine göre daha farklı belirtileri olabilmektedir. 

Vajen içerisinde olan bu kistler, vulva üzerinde de görüldüğünde idrar yolu ucunu tıkayabilir, mesane sakmalarına neden olabilmektedir. 

Gartner Kisti Tanısı Nasıl Koyulur?

Gartner kanalı kistleri cinsel birleşme sırasında ağrı yapması ile doktora başvuran hastalarda, yapılan vajen muayenesi sonrasında tanı koyulur. Şikayet nedeniyle doktora başvurmuş kişilerin ilk başta vajinismus ihtimali de düşünülürken, yapılan muayene sonrasında kistin teşhisi koyulmaktadır. 

Gartner Kisti Tedavisi

Kistin tedavisi sadece cerrahi olarak yapılmaktadır. Kist vajen duvarından alınarak vajen duvarının uygun dikiş tekniğiyle dikilmesi ile kapatılır. Gartner kanal kistlerinin kese ile çıkarılması bazen mümkün olmayabilir. Kese karnın iç zarından kaynak almış ise buna ulaşmak çok güçtür. Bu kistlerde, kesenin çıkarılamadığı durumlarda kistin boşaltılma işlemi yapılabilir. Fakat operasyon sonrasında kistin tekrar olmama gibi bir garantisi yoktur. 

Vajen duvarında oluşmuş kist ameliyatından sonra hasta bir süre cinsel ilişkiden uzak durmalıdır. Operasyon sonrasında doktorun verdiği ilaçları düzenli olarak kullanmak gerekmektedir. 

Vajenin hemen tepe noktasında bulunan üretradan cerrahi müdahale uygulanan bölgenin enfeksiyon kapmaması, iyileşme döneminin enfeksiyon nedeniyle uzamaması için uygun antibiyotik ile tedavi başlanır. Bunun yanı sıra toz halinde bulunan ve suya karıştırılarak antiseptik solüsyon haline getirilen tıbbi ürünlerin de düzenli kullanılması iyileşme döneminde sorun çıkmasını engelleyecektir. 

İnfertilite İçin Tedavi Gören Hastada Gartner Kisti

İntertilite tedavisi görürken (Kısırlık) vajende gartner kisti görülmesi kadını endişelendirmektedir. Gartner kistinin görülen tedaviyle hiç bir etkileşimi yoktur ve kanaldan uzantı şeklinde çıkan kist, karın iç zarına bağlı olarak gelişmiş olabilir. 

Kist kesesinin iç karından menşein alması kesenin yerinden çıkartılmasını engelleyecektir. Böyle bir durumda kese içerisinden sıvının boşaltılması ile kist yok edilebilir. Kistin tekrarlama gibi bir riski ise her zaman vardır. Küçük boyutlu ve rahatsızlık vermeyen kistler için herhangi bir müdahaleye gerek kalmayabilir. Hastanın kistinin küçük ve rahatsızlık veriyorsa doktor tarafından bölgesel uyuşturma ile alınabilmektedir. 

İnfertilite tedavisi görürken böyle bir kistle karşılaşılmasında, operasyon sonrası iyileşme dönemi bittiğinde (1 – 1.5 ay kadar) tekrardan tüp bebek tedavisini yürüten doktor ile iletişime geçilmelidir. Hastanın bu dönemde endişelenmemesi, geçici bir durum olduğunu bilmesi yeterlidir. 

Hasta Bilinçlendirme

Gartner kistleri genellikle iyi huylu olup, uzun zaman diliminde belirti bile vermeyebilirler. Kişinin doğumsal olarak da sahip olabileceği bu anomali, evlilik sonrasında fark edilebilir. Vajen içerisini dolduran kistler, vajen yolunu tıkadıkları vakit dışa taşmalar görülebilmektedir. Dışa taşma olmayan vakalarda ise cinsel birleşme sırasında vajen yolunun kapalı olması nedeniyle sağlıklı cinsel birleşme olamayacak, hastanın canı yanacaktır. 


Kullanılan İnfertilite İlaçları Kistin Oluşumunu Tetiklemez

Gartner kistinden haberdar olmayan çiftler, kadın doğum muayenesi sonucunda durumu öğreneceklerdir. Kistin sağlıklı cinsel birleşmeyi engellediği durumlarda bir an önce eksizyon (çıkartılması) yapılarak normal cinsel yaşamı sürdürmeye devam etmesi sağlanır. İyileşme süresi genellikle 1- 1,5 ay sürdükten sonra gerekli kontrol muayeneler yapılır ve doktor tavsiyesi ile cinsel ilişki yaşanır. 

Kontrol muayene öncesi doktorun onay vermediği durumlarda yaşanan cinsel ilişkiler sonrasında eksizyon yapılan bölgede iltihaplanma, hastada ağrı, eksizyon bölgesinde kanamalar görülebilmektedir. Verilen tedavilerin doz atlanmadan kullanılması ve doktor tavsiyesine uyulduğu durumlarda herhangi bir sorun yaşanmadan iyileşme dönemi tamamlanmaktadır. 

 

 

 

 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle