Göğüs Kisti Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Ameliyat Sonrası İyileşme

Bayanların göğüs bölgesinde gelen ve kadın rahatsızlıkları arasında oldukça popüler olan göğüs kisti için uygulanacak tedaviler ve bu tedavilerdeki göğüs kisti ameliyatı ve sonrasındaki iyileşme süreci.

Göğüs Kisti Belirtileri Nelerdir?


Göğüs kisti

Vücudun her noktasında meydana gelebildiği gibi bayanların göğüs bölgesinde de görülebilen kist oluşumları, içeriğindeki maddelerin sıvı formda olduğu yapılardır. Bu kist oluşumları genel olarak herhangi bir semptom ortaya koymasa da ilerleyen evrelerde kişinin rahatsızlık duymasına ve sağlığının riske girmesine neden olabilecek belirtiler ortaya koyabilir. Bu olasılık ile birlikte vücuttaki diğer kistlerin aksine göğüste meydana gelen kistlerin kanser hücresi yapısına sahip olabilme olasılığı da bulunuyor. Bu yüzden de göğüste kist belirtileri gözlemlendiği takdirde başta kanser riski olmak üzere pek çok rahatsızlığa karşı en kısa süre içerisinde uzman doktora başvuru gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Göğüste meydana gelen kistlerin doğrudan belirleyici ve somut belirtileri söz konusu olmaz. Yine de göğüsteki kist oluşumunun gelişim ve büyüme göstermesi ile birlikte bölgede yaratacağı olumsuz etkiler ve baskı gibi faktörler çeşitli semptomların görülebilmesine neden olabilir. Buna göre de günümüzde yapılan araştırmalara çerçevesinde göğüste meydana gelen kistlerin belirtileri arasında;

  • Göğüste süreklilik teşkil eden ve oldukça şiddetli ağrı oluşumu,
  • Göğüs hassasiyetinin çok yüksek seviyede olması,
  • Göğüste sert ve yoğun formda belirli yönlerde hareket eden ve ele gelen yumruların oluşumu,
  • Göğüsteki kistin ‘regl dönemi’ içerisinde daha hızlı büyüme kaydetmesi ve dönem sonunda bu etkinin düşmesi,
  • Göğüste kızarıklık oluşması,
  • Göğüste yüksek ısı artışı ve göğüsten akıntı meydana gelmesi,

gibi semptomlar yer alır. Bu gibi semptomları yaşayan bayanların en kısa süre içerisinde uzman bir jinekolog’a görünmesi büyük bir önem taşıyor.

Göğüs Kisti Tanısı Nasıl Koyulur?


Göğüs kisti ultrason

Bayanlarda çok yoğun şekilde görülebilen rahatsızlıklardan birisi olan göğüs kisti rahatsızlığının tanısı için belirtiler üzerinden hareket edilmesi verimli sonuçların alınabilmesini mümkün kılmaz. Yine de ergenlik dönemini tamamlamış olan tüm bayanlarında göğüslerine ilişkin olarak düzenli olarak kişisel muayenelerde bulunması, olası rahatsızlıkların erken tespitine imkan verir. En azından olasılık üzerine uzman jinekolog desteğinin alınmasını sağlar. Uzman jinekolog tarafından kişilerde göğüs kist tanısı için ilk olarak hormon profilinin çıkartılması sağlanır. Bu profil uygulaması sırasında bayanların göğüs bölgelerindeki kistin yapısı ve niteliği ile ilgili olarak kapsamlı bilgi için ultrason ile görüntüleme gerçekleştirilir.

Daha derin ve alt kısımlarda olması nedeni ile diğer teknikler ile tespiti mümkün olmayan göğüs kistlerinin tanısı için ise ‘Mamografi’ ile kontrol uygulanır. Bunun dışında modern yüzyıl dünyasında yaygın olarak görülen göğüs kanseri riski ve beraberinde de göğüs kistlerinin kansere dönüşüm açısından önemli bir eğilime sahip olması nedeni ile bu konuda kesin sonuca varmak üzere uzman hekim tarafından hastada iğne biyopsisi gerçekleştirilir. Böylelikle kistten alınan sıvı örneğinin kapsamlı testlerden geçirilerek, kanserli yapıya sahip olup, olmadığı belirlenebilir.

Göğüs Kisti Tedavisi ve Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Günümüzde göğüste meydana gelen kistlerde doğrudan tedavi uygulamalarına geçilmez. Tanısı için uygulanan test ve kontrollerde kistin hem büyüklük hem de yapısal verileri elde edildiğinden, bu veriler üzerinden tedavi uygulanmasına gerek olup, olmadığı karar verilir. Çünkü küçük boyutlu, semptom oluşturmayan ve kanser olasılığı bulunmayan kistlerin tedavisi için herhangi bir müdahale gerekliliği bulunmamaktadır. Öyle ki uzmanlar tarafından çok basit nitelikli olan göğüsteki kistlerde takip dahi gerçekleştirmeyebilir. Ancak belirli bir gelişim eğilimi bulunan kistlerde düzenli test ve kontrollerin bulunduğu bir takip gerçekleştirilir.

Göğüsteki kistin takibi ise uzman hekim tarafından 24 haftalık periyotlarda bir olacak şekilde hastanın durumuna göre birden fazla kez ultrason gibi sistemler ile gelişim durumu kontrolleri gerçekleştirilir. Yapılan kontrollerde hastadaki kistin büyüme kaydettiği ya da içeriğinde yer alan sıvı formdaki maddelerin düzensizlik gösterdiği belirlenirse uzmanlar tarafından ince iğne enjeksiyonu ile örnek alımı (genellikle içerisindeki sıvının boşaltımı) gerçekleştirilir. Bu sıvıda kanlı yapı tespit edilirse hormonal tedavi uygulamaları gerçekleştirilerek, sorunun düzene girmesi sağlanır.

Gerçekleştirilen müdahalelere karşın herhangi bir şekilde göğüs kisti tedavisi sağlanamaz ise cerrahi operasyon gerekliliği doğar. Göğüs kisti tedavisi çerçevesinde yapılacak cerrahi müdahaleler genel olarak kistin tamamen alınması şeklinde gerçekleştirilir. Göğüste açılacak küçük kesi/kesilerle (kistin durumuna göre) kiste ulaşılarak, göğüsten tamamen çıkartılması sağlanır. 

Göğüsten çıkartmak üzere yapılan cerrahi müdahaleler sonrasında tekrarlama riski bulunduğu gibi çeşitli komplikasyonlar da görülebilir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle