Göğüste Kist Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Göğüste kist oluşması süt kanallarının tıkanması sonucunda oluşacak ele gelen yumru ile kendisini belli edecek ağrıya neden olacak kistlerdir. Aksatılmadan tedavisi yapılmalıdır.

Göğüste Kist


Göğüste Kist Mamografi Görüntüsü

Göğüste içerisi sıvı dolu olan ve dokunulduğu zaman ele gelen yumrunun oluşması sıklıkla ele gelmesi sonucunda insanları endişelenmesine neden olacak bir durum oluşturmaktadır. Tehlikeli olacağı gibi meme kistlerinin oluşması sonucunda kişilerin hayatını tehdit edecek olan durumun oluşmasına da neden olabilir. Kitlenin kanserli doku olup olmaması araştırılması gerekmektedir. Bayanların göğsünde kist oluşması erken teşhis her zaman için çok önemli olmaktadır. Bu kistin tedavisinin kötü huylu olması sonucunda başlanmalıdır. Kistlerin yaklaşık olarak %10 civarında kötü huylu olma ihtimali bulunmaktadır. Fakat yine de ele gelen bir kitle görülmesi sonucunda bayanların vakit kaybetmeden doktora giderek muayene olmaları da çok önemlidir. Memenin normal dokusu dışında ele gelen bir kist oluşması durumunda genel cerraha gidilir. Doktor tarafından fiziksel olarak muayene yapılmalı ve daha sonrasında da iyi huylu ya da kötü huylu olması tanısı konulması için gerekli testler yapılması gerekmektedir. Doktora gitmeyi asla bayanların ihmal etmemesi gereken bir durumdur.

Göğüste Kist Belirtileri

Dış duvarları olan ve içerisinin sıvı ile dolu olan daha çok süt kanallarının tıkanması sonucunda meydana gelecek olan kistlerin herhangi bir belirtisi olmayacak sadece ele gelen yumru olacaktır. Kist her zaman için hareket etmesi ile de bilinmektedir. Ayrıca bu kistlerin kenarları belli olan ve yuvarlak bir şekilde oluşacaktır.

  • Memede hassaslık;
  • Memede ağrı;
  • Memenin boyutlarında değişiklik;
  • Meme ucundan akıntı gelmesi.

Göğüste kist oluşması durumunda daha çok kadınların adet dönemi içerisinde bu kist daha da belirgin bir hale gelecektir. Dokunulduğu zaman ağrının olması ve hassasiyetin artması gibi durumlarda oluşacaktır. Bazı kistlerin çok küçük boyutlarda olması sonucunda kistin ele gelmesi söz konusu olmaz. Özellikle de ailesinde meme hastalıkları geçmişi olan kişilerin düzenli olarak doktora giderek muayene olmaları şarttır. Hastalığın tanısını koyabilmek için 30 yaş altında olan bayanlarda meme ultrasonu çekilecektir. Daha büyük olan bayanlarda tanı koyabilmek için mamografi adı verilen görüntüleme tekniği kullanılır.

Kistin iyi ya da kötü huylu olduğunu anlayabilmek için parça alınarak kistin incelenmesi de gerekebilir.

Göğüste Kist Nedenleri

Göğüste kist oluşmasının nedeni tam olarak bilinmemektedir. Fakat yapılan araştırmalar sonucunda süt kanalının tıkanması gibi durumlar oluşması sonucunda neden olarak kistin sütün birikmesi sonucunda ortaya çıkacaktır. Ayrıca memede bulunan hücrelerin anormal oluşması sonucunda da meydana gelebilir. Özellikle menopoz sonrasında bayanlarda kist oluşumu daha çoğunlukla görülecektir. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki 45 yaş ile 55 yaş arasında ki bayanlarda daha çoğunlukta görülmektedir. Hormonlarında sorun olması sonucunda bayanların memelerinde kist oluşması da görülmektedir. Bayanlarda tiroid sorunlarının olması sonucunda ya da fibrokistik meme görülmesi sonucunda da yaşanacaktır. Özellikle de sağlıksız beslenmekte olan bayanlarda daha çok görülmektedir. Kötü madde kullanan kişilerde, çay ve kahve aşırı tüketen insanlarda da sıklıkla göğüslerinde kist görülmektedir. içerisi sıvı dolu olan kistlerin memede oluşması sonucunda ele gelecek olan yumrular üzüm tanesi kadar bir büyüklüğe sahip olacak ve içerisinde ki sıvı nedeniyle yumuşak bir dokusu olacaktır. Özellikle ailesinde meme kanseri riski bulunan kişilerin doktora giderek muayenelerini aksatmaması gerekmektedir.

Kistlerin büyüklüğü 2 santim boyutuna ulaşacağı gibi çok küçük olan kistlerde görülmektedir. 

Göğüste Kist Tedavisi

Memede meydana gelen kistin boyutu çok küçük olması durumunda ve kötü huylu olmaması sonucunda doktor tarafından herhangi bir tedavi yöntemi uygulanmayacak ve hastanın kontroller ile kistin büyüklüğüne bakılacaktır. Kistin eğer ki çok büyük boyutlarda olması durumunda, aşırı bir hassaslık olması sonucunda ve içerisinde sıvı değil de katı bir madde gibi durumlar olması sonucunda hastanın kistine müdahale edilmesi gerekmektedir.

Meme içerisinde meydana gelen kistin tedavisi ilaçlar ile yapılabilir. Ağrı olması durumunda ağrı kesici haplar ve doktora gidilince muayene sonrasında tanının konması sonucunda uygun olan ilaçlar reçete edilecektir. Hastanın tedavisi için ilaç yetersiz kalması sonucunda aspirasyon adı verilen ultrason eşliğinde ince bir iğne ile lokal anestezi altında hastanın kistinin içerisinde olan sıvı boşaltılacaktır. Fakat aspirasyon yöntemi sonrasında kistin tekrardan nüks etme ihtimalinin çok fazla olma ihtimali de bulunmaktadır. Eğer kist tekrardan nüks etmesi sonucunda hastanın genel cerrah tarafından cerrahi müdahale ile kistin bulunduğu bölgeden çıkartılması için ameliyatı yapılmalıdır. Ameliyat ile çıkartılan kistin tekrarlama ihtimali de oldukça düşük olmaktadır.

Göğüste Kist Bitkisel Tedavisi

  • 200 gram taze brokoli;
  • 2 su bardağı hazır su.

Göğüste meydana gelen ağrılı kist sonucunda doktora gittiğiniz ve tedaviye başladığı zaman belirtileri hafifletmek ve kistin yok olmasını sağlamak için iyi gelecek olan bitkisel tedavi yöntemi brokoli kürü olmaktadır. Bunun için her zaman taze ve koyu yeşil olan brokoli tercih etmelisiniz. 200 gram brokoli 2 su bardağı hazır ve klorsuz suyun içerisine konularak 20 dakika boyunca kısık ateşte ağzı kapalı bir şekilde kaynatılmalıdır. Daha sonrasında 30 dakika boyunca süzülmeden ağzı kapalı bir şekilde bekletilir. En sonunda süzülür ve kürün yarısı sabah aç karnına, geri kalan yarısı ise öğleden önce aç karnına içilmesi neticesinde kistin küçülmesi ve belirtilerinin de azalması konusunda etkili olacaktır.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle