Göğüste Kist Zararları, Tedavi Yöntemleri ve Ameliyatı

Göğüste kist, pek çok kadının yaşadığı sorunlar arasında yer almaktadır. Özellikle ileri yaşlarda pek çok kadında memede iyi huylu ya da kötü huylu kistlere rastlanabilmektedir.

Göğüste Kist


Göğüste Kist

Göğüste kist, genç kadınlarda görülen hastalıklardan bir tanesidir. Nadir de olsa erkeklerde de görülebilen kistler, iyi huylu ya da kötü huylu olarak ikiye ayrılmaktadır. Göğüste meydana gelen yapılar, hastanın yaşam standartlarını büyük ölçüde düşürebileceği gibi, kötü huylu olması halinde kansere dahi yol açabilmektedir. Bu sebepten dolayı bu yapıların son derece tehlikeli olduğunu söylemek mümkündür. Memede bulunan ya da üst gövdede bulunan bu yapıların içi boş olabileceği gibi çeşitli sıvılarla da dolu olabilmektedir. Bu da kistin niteliğini belirleyen en önemli unsurlar arasında bulunmaktadır. Teşhis sırasında kistin niteliğinin belirlenmesi sonrasında uygun bir tedavi yöntemi seçilmektedir.

Tehlikeli Midir?

Bu kistin tehlikeli olup olmadığı pek çok kişinin en çok sorduğu sorulardan yalnızca bir tanesi. Memede meydana gelen kist, çoğu zaman kendi kendine büyüyen ancak iyi huylu yapıya sahip olabilirken, çoğu zaman da kötü huylu (tümör) hücresi olabilmektedir. Bu durum hastanın hayatını tehlikeye atan bir durum olduğu için, böyle bir durumda kistin gayet tehlikeli olduğunu söylemek doğru olacaktır. Meydana gelen yapı, tümör niteliği taşımasa ve iyi huylu (selim) olsa bile, hastanın yaşam standartlarını çok ciddi oranda etkileyeceğinden ve beraberinde birçok belirti getireceğinden, yine tehlikeli olabilir. Her durumda hastalığın tedavi edilmesi gerektiğini söylemek mümkün olacaktır.

Belirti ve Zararları

 • Şiddetli Öksürük
 • Memede Ağrı
 • Memede Akıntı
 • Kötü Kokulu İrin
 • Memelerin Boyutlarında Farklılık
 • Memenin Birinin Aşırı Sarkmış Olması
 • Göğüs Ucunda Sızlama
 • Aşırı Kızarma
 • Kaşıntı
 • Göğüs Kenarlarında Kılcal Damar Görülmesi
 • Elle Hissedilen Bir Kitle
 • Adet Gecikmesi (Hormonlar Bozulduğu İçin)
 • Meme Başının Bükülmesi

 Yukarıdaki belirtilerin en az üçünün bir arada görülmesi, mutlaka bir doktora danışmanızı gerektirir.

 Yukarıda yazmış olduğumuz belirtiler göğüste kist belirtileridir. Çoğu zaman hastayı aşırı derecede rahatsız eden bu kistler için bir tedavi yöntemi araştırılmaktadır. Memede bu yapının mevcut olması durumunda hastanın, kendi kendini muayene ya da duş sırasında göğsünde doğrudan bir kitle olduğunu anlaması muhtemeldir. Bu yapı ağrı yapabilir, kaşıntı ve sızlanma problemleri yaratabilir. Hastalığın başka bir etkisi de doğrudan meme ucunda görülmektedir. Meme başından gelen akıntı, göğsünüz ile ilgili doğrudan bir sorunun habercisidir ve bu konunun asla hafife alınmaması gerekmektedir. Meme başından gelen sıvının kötü kokulu olması ya da anne sütüne benzemesi de göğsünüzde ciddi bir sıkıntıya delalet edebilir.

Memelerinizin bir diğerinden ağır olduğunu hissediyor olmanız da organda bir kitlenin varlığına işaret edebilir. Kendinizi muayene ederken göğüslerinizden birinin diğerine göre çok daha büyük olduğunu hissetmeniz, durumunda doğrudan bir doktora gitmeli ve sorunun nedenini öğrenmelisiniz.

Tedavisi

Hastalığın tedavisi için birden çok yöntem kullanılmaktadır. Ancak öncelikle kistin niteliğini belirlemek gerekmektedir. Kist bir tümör değilse, yani selim bir kistse, doktor muayenesinin ardından kendi kendine iyileşmesi beklenebilir. Bu tür kistlerin genelde kendi kendine iyileştiği gözlemlenebilir.

İlaç tedavisi, memede kist bulunması durumunda sık sık uygulanan metotlar arasında yer almaktadır. Uygulanan doğru ilaç tedavisi ile hastada meydana gelen kistin küçülmesi sağlanabilir. Ancak bu yöntem kisti tam anlamı ile yok etmeyebilir, kistin kötü huya sahip olması durumunda, tek başına yeterli bir yöntem olmayacaktır.

Ameliyat yöntemi ise kisti doğrudan yok etmek için uygulanan yöntemler arasında yer almaktadır. Uzman hekimler tarafından uygulanması durumunda başarılı olan bu yöntemle kistten tamamı ile kurtulmanız mümkündür.

Göğüste Kist Ameliyatı

Göğüste kist ameliyatı, hastanın kistinin ilaç tedavisi ve alternatif işlemler ile iyileşemeyeceğinin belirlenmesi durumunda uygulanmaktadır. Doğrudan memenin içerisine girilmekte, laparoskopi yöntemi ile mevcut kist temizlenmektedir. Kistin kötü huylu olması durumunda, gerekli tetkiklerin yapılması ve hastanın duruma göre bilgilendirilmesinin önemi büyüktür. İşlem doğru şekilde uygulanamazsa, tümörün tekrarlaması mümkündür.

Göğüste meydana gelen kist bu sayede temizlenebilmektedir. Cerrahi operasyon seçeneğinde mutlaka uzman bir hekim tercih edilmelidir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle