Göz Kapağında Kist Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Göz kapağında kist oluşması, yağ bezlerinden birinin ucunun tıkanması sonucunda akut iltihaplanma sonucunda ortaya çıkacaktır. İlaç tedavisine rağmen geçmemesi durumunda alınmalıdır.

Göz Kapağında Kist

Göz kapağının kirpiklerin diplerinde olan yağ bezlerinin salgı yapmasına izin veren uç kısımlarının tıkanması neticesinde bu bölgede salgıların birikmesi sonucunda göz kapağı kisti meydana gelecektir. On gün içerisinde geçmesi durumunda buna arpacık adı verilmektedir. Eğer ki akut iltihaplanma bu bölge üzerinde oluşuyorsa göz kapağı kisti meydana gelecektir. Bu durumda şişme sonucunda göz kapağının görme yetisini bozacağı ve çok düşük bir ihtimal bile olsa göz kanserinin oluşmasına neden olacaktır. Göz kapağında meydana gelen yağ bezesinin tıkanması neticesinde oluşan kist rengi bazen beyaz renkte olacağı gibi aynı zamanda da cilt renginde de olması görülmektedir. Göz kapağı üzerinde kist meydana gelmesi ilk olarak hordeolum şeklinde görülmektedir. Geçmemesi durumunda göz kapağı üzerinde kist meydana gelecektir. Arpacık tedavisi yapılmaması durumunda ve kendiliğinden iyileşmemesi durumunda kiste dönüşme ihtimali bulunmaktadır. Bu daha çok arpacık denilen durumdan sonrasında meydana gelecektir. 

Göz Kapağında Kist Nedenleri

Göz kapağının kirpik diplerinde gözle görülmeyen yağ bezlerinin uç kısımları bulunmaktadır. Yağ bezlerinin uç kısımlarının tıkanması neticesinde yağ bezlerinde tıkanma meydana gelecektir. Bunun sonucunda da bir anda oluşacak akut iltihaplanma oluşması ve arkasından da kist oluşması söz konusu olacaktır. Ağrı genellikle bunlarda görülen belirtiler arasında değildir. Fakat çok büyümesi sonucunda kişide göz kuruluğuna ya da astigmat oluşmasına neden olacak ve görme sorunlarının oluşması ile sonuçlanacaktır. Bu kistler genellikle iyi huylu olan kistlerdir. Bazı kişilerde göz kapağında meydana gelen kistler nadiren bile olsa göz kanseri oluşma riskinin olmasına neden olur. Yağ bezesinin tıkanarak göz kapağının kistinin oluşmasına neden olan durumlar, elin temiz olmadan göze dokunulması, kir ve toz neden olurken kişinin sağlıksız bir şekilde beslenmesi, cildin akneye yatkın olması, kişinin cildinin aşırı yağlı olması, güneş ışıkları gibi nedenler sonucunda göz kapağında kist oluşmasına neden olacak bir durum gelişecektir. 

Göz Kapağında Kist Belirtileri

Göz kapağında kist oluşmasının en büyük nedenleri arasında kirpik deri iltihabı gösterilmektedir. Bu çok sık olarak görülmekte olup, halk arasında arpacık diye tabir edilen bir durum olmaktadır. Bunun stafilokoksik ve seboreik olarak iki çeşidi bulunmaktadır. Belirtileri ise şunlardır:

  • Kızarıklık;
  • Gözde kaşıntı;
  • Deri üzerinde pullanma;
  • Kirpiklerde döküntü;
  • Göz kuruluğu;
  • Gözde yanma hissi;
  • Batma hissi.

Gözde kist oluşması durumunda bunun en önemli belirtileri arasında göz kapağında şişme olmasıdır. Görme sorunlarının olmasına ve kapakta bulunan kistin büyümesi durumunda görme de bulanıklaşma olmasına da neden olacaktır. Ayrıca kişiler aşırı ışıktan da aşırı derecede rahatsız olmalarına neden olacaktır.

Göz Kapağı Kisti Tedavisi

Göz kapağında kist oluşması durumunda ilk olarak ilaç tedavisi hastaya uygulanacaktır. İlaç tedavisinde kortizonlu göz damlalarının reçete edilmesi ve hastanın sıcak kompres uygulaması sonucunda masaj yaparak kistin dağılması beklenmektedir. Kistin iyileşmemesi sonucunda geçmeyen ve gün geçtikçe büyümekte olan kistin tedavisi için hastanın ameliyatının yapılması gerekmektedir. Şalazyon ameliyatının göz cerrahları tarafından gerçekleştirilmesi gerekmektedir. İlk olarak göz kapağında bulunan ve şalazyon adı verilen kistin çıkartılması için gözün uyuşması gerekmektedir. Daha sonradan ise göz kapağında bulunan kistin oluştuğu bölge iğne yapılarak uyuşturulması gerekmektedir. Ardından kistin bulunduğu bölgede ufacık bir kesik yapılmaktadır. İçerisinde ki kiste neden olan yağ bezesinin dışarıya boşaltılması sonucunda ameliyat işlemi sonlanacaktır.

Bu işlem yaklaşık olarak 5 ile 10 dakika arasında sürmektedir.

Hastanın ameliyat sonrasında göz bölgesinde kızarıklık olması ve şişme olması da söz konusu olacaktır. Bu komplikasyonlar yaklaşık olarak 1 hafta süresi içerisinde geçmesi beklenmektedir. Şalazyon tedavisinde yapılan kesiğe dikiş atılmamaktadır. Göz bölgesine hastanın kullanması için sadece 1 gün boyunca bandaj kullanılması önerilmektedir. Hastanın 1 ay sonunda kontrolünün yapılması gerekmektedir. Ameliyattan daha sonrasında ise göz kapağında kist oluşma durumu tekrardan nüks etme ihtimalleri bulunmaktadır.

Gözünde sık sık arpacık ortaya çıkacak olan kişilerin göz ve göz çevresinin temiz tutulması gerekmektedir. Hızla iyileşmesi için bölgeye sıcak kompres uygulanması ve masaj yaparak arpacığın iyileşmesi sağlanmalıdır. Özellikle de kadınların makyaj yaparken kullandıkları makyaj malzemelerinin alerjik madde içermemesi çok önemli olmaktadır. Kişiler sağlıklı beslenmelidir. Özellikle sivilcelerin çıkmasına neden olacak olan hormonal dengesizliklere sebep verecek olan herhangi bir yiyecek ya da içecek içmemeleri de tavsiye edilmektedir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle