Göz Kisti Ameliyatı Hangi Durumlarda ve Nasıl Yapılır?

Göz kapağında bulunan salgı bezinde meydana gelen ve ileri aşamalarda cerrahi müdahale gerektiren göz kisti ameliyatı için hangi koşulların sağlanması gerektiği ve ameliyatın nasıl yapıldığına dair.

Göz Kisti Ameliyatı

Göz kapağında bulunan salgı bezinde meydana gelen iltihaplanma olarak tanımlanan göz kisti, ağrı gibi bir semptom ortaya koymayan, ‘yuvarlak’ formda nodül biçiminde ortaya çıkar ve ilerleyen evrelerinde göz kisti problemine cerrahi yapıda ameliyat tedavisi uygulanır. Göz kapağının mevcut formu dahilinde yer alan salgı/yağ bezlerindeki kanalların tıkanması durumunda göz kapağında nodül/kist oluşumu gözlemlenir. Göz kisti problemi, toplum genelinde arpacık adı ile tanımaması ve telaffuzu gerçekleştirilir.

Gözde meydana gelen kist oluşumu için öncelikli olarak ameliyat tedavisi uygulanmaz. Söz konusu kistin mevcut durumu değerlendirilerek ilk aşamalarda olması şartı ile ‘antibiyotik’ nitelikli ilaç tedavisi uygulanır. Daha ileri evrede ise ‘kortizonlu’ iğne müdahalesi gerçekleştirilir. Son evrede ise cerrahi müdahale tedavisi uygulanır. Son evreye ulaşması durumunda hasta açısından göz kisti ameliyatı nasıl olur sorusu gündeme gelebiliyor. Modern tıp teknolojisi ve imkanları dahilinde göz kisti ameliyatı çok zorlu bir cerrahi müdahale değildir. Hatta hastanın hastanede yatması gerekliliği dahi bulunmaz.

Göz Kisti Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Göz kisti ameliyatı genel olarak lokal (bölgesel) anestezi uygulanarak gerçekleştirilir. Bölgeye uygulanan anestezinin etkisini göstermesinin ardından hassasiyetin kaybolması nedeni ile göz kapağının açık kalmasını sağlamak üzere göz kapağına özel bir kelepçe takılır. Böylelikle göz kapağının açık kalabilmesi sağlanır. Bu işlem ardından uzman hekim tarafından göz kapağının üzerinde bulunan ve kist bulunan bölgede ufak bir kesik atılır. Söz konusu kesik, göz kistinin boyutlarına göre değişkenlik gösterebilir. Büyük boyutlu olan kistlerin sorunsuz şekilde çıkartılabilmesi için atılan kesik boyutu da daha uzun olabiliyor. Kesilen bölge içerisinde özel bir cerrahi ekipman kullanılarak, göz kapağındaki kist yerinden çıkartılır.

Göz kisti ameliyatı için göz kapağına atılan kesitin boyutunun ameliyat sonu açısından önemi bulunmaktadır. Çünkü çok küçük boyutlu insizyon yani kesilerde dikiş uygulanması gerekmez. Buna karşın göz kapaığındaki kistin boyutunun büyük olması durumunda uzman hekim tarafından atılan kesi çok daha uzun ve geniş olabileceğinden işlem sonrasında dikiş uygulanması gerekir. Günümüzde tıp dünyasında yaygın şekilde kullanılmaya başlanan ‘çözülebilir dikiş’ uygulamaları bu hassas bölgede uygulanarak, standart dikiş uygulamalarının hasta açısından yaratabileceği şikayetlerin ve uğraşıların önüne geçilebiliyor.

Göz kapağındaki kistin alınması için uygulanan kesik geniş olması durumunda gerekli olan dikiş uygulamalarında tercih edilen ‘çözünebilir dikiş’ uygulamaları, ideal süreç sonunda kendiliğinde eriyerek, bölgeden yok olur. Böylelikle hastanın standart dikiş uygulamalarında belirli bir süre sonra ‘dikiş aldırma’  müdahalesinde bulunmasına gerek kalmaz.

Göz Kisti Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Günümüz tıp teknolojisinin ve tekniklerinin gelişmişliği sayesinde artık, eski tarihlerde olduğu gibi göz kisti ameliyatları büyük bir müdahale niteliği taşımıyor. Çünkü günümüzde göz kisti ameliyatı ne kadar sürer sorusunun yanıtı 5 ile 10 dakika arasında değişir. Üstelik hastaya yalnızca lokal anestezi uygulanması ve ‘ayakta’ uygulanabilmesi sayesinde işlem sonrasında hasta günlük yaşantısına dönebilir.

Ameliyat sonrasında hastanın olası ödem, kist tekrarlaması gibi komplikasyonlara karşı kontrollerini ve takibini düzenli olarak yaptırması, yeniden ameliyat müdahalesi gerekliliğini oluşturacak evreye gelmeden ya da daha farklı sağlık sorunlarının yaşanmasına neden olmadan erken tedavi uygulanabilmesine imkan verir.

Ameliyat Sonrası İyileşme Süreci

Göz gibi son derece hassas ve endişe verici bir bölgede meydana gelen bu kist için uygulanan ameliyat müdahalelerinin hafif şekilde geçirilebilmesi sayesinde hastanın günlük yaşantı açısından çok ciddi etkileri bulunmaz. Göz kisti ameliyatı sonrası hastanın sadece birkaç gün boyunca günlük yaşantısında ufak etkiler söz konusu olur. Buna göre de hastada göz kapağındaki kiste yönelik cerrahi müdahale ardından gelen iyileşme süreci içerisinde;

  • Gözün çevresel faktörlerden korunmasına ve nemini kaybetmemesine yardımcı olan ‘kapak’ bölümünde ‘hafif’ yapıda şişlik ve kızarma meydana gelirken, bu semptomlar bir haftalık süreç içerisinde kendiliğinden yok olur,
  • Göze takılan açık bölgenin korunması amaçlı bandajın operasyondan sonraki gün içerisinde çıkartılması sağlanır,
  • Hastanın, operasyondan sonraki gün ve müdahalenin ardından bir aylık süre sonunda ‘kontrol amaçlı’ hastaneye başvurması gerekir,

gibi günlük yaşamı doğrudan/fazlasıyla etkilemeyecek niteliklerde şikayet ve uygulamalar söz konusu olur.

Her ne kadar müdahale yapılan bölgeye dikiş uygulamaları gerçekleştiriliyor olsa da bölgede fazla harekete yol açılmaması ve beraberinde olası mikroplara karşı bölge hijyenine ayrı bir önem gösterilmesi, iyileşme süreci açısından çok önemlidir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle