Gözde Kist Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Kirpiklerin dibinde bulunan salgı bezlerinden bir tanesinin tıkanması sonucunda salgının birikmesi neticesinde gözde kist meydana gelir. Bitkisel tedavi yöntemiyle geçemezse ameliyatla alınmalıdır.

Gözde Kist

Gözde kist oluşması göz kapağında bulunan meibomian adı verilen salgı bezlerinde meydana gelecek olan iltihaplanma neticesinde ilk başta arpacık şeklinde hordeolum tarzında oluşmaya başlayacaktır. Hordeolum oluşmaya başlaması durumunda doktor tarafından reçete edilecek olan antibiyotik damlaları sayesinde ve hastanın ilk oluşması durumunda sıcak pansuman yapılması ve antibiyotik kullanımı sonucunda arpacık tarzında oluşan bu kist başlangıcının geçmesi beklenmektedir. Eğer ki hordeolum adı verilen kist oluşumu sıcak kompres yapılmasına ve antibiyotik kullanımına rağmen geçmemesi durumunda göz kapağının üzerinde bu kist başlaması gerçekleşecektir. Göz kapağında sertleşmeye başlayacak ve ağrı yapmadan sert bir nodül oluşmaya başlayacaktır. Daha çok bulunduğu bölge kirpik diplerinde oluşacaktır. Kirpik diplerinde salgı bezlerinin bulunması nedeniyle burada oluşacaktır. Kirpik diplerinde bulunan gözde bulunan salgı bezlerinin birinin ağzı tıkanırsa bunun sonucunda salgı bezlerinin mikrop kapması sonucunda kapakta kist gelişimi başlayacaktır.

Arpacıktan Şalazyon daha büyük olduğu gibi, ağrısız ve geçmeyecek olduğu için mutlaka tedavisinin yapılması gerekmektedir.

Gözde Kist Belirtileri

Göz kapağında oluşacak olan kistin ağrısının olması pek görülmemektedir. Kist oluşması durumunda hastaya uzaktan bakıldığı zamanlarda kistin oluşması nedeniyle hastanın estetik olarak görüntüsü çirkin bir görüntü olmasına neden olacaktır.

  • Şişlik;
  • İltihaplanma;
  • Kaşıntı;
  • Göz kuruluğu;
  • Bulanık görme.

Meibomian adı verilen salgı bezinin de tıkanması sonucunda ortaya çıkan şalazyonun göz kapağında oluşması sonucunda şalazyonun meydana gelmesi sonucunda şişlik olması neticesinde salgıların gözün içerisine geçmeyecek olması sonucunda göz kuruluğunun olmasına neden olacaktır.

Gözde Kist Nedenleri

Şalazyon oluşmasının nedenleri arasında kirpiklerin dibinde bulunan salgı bezlerinden herhangi bir tanesinin tıkanması sonucunda burada yağ birikmeye başlayacaktır. Bunun sonucunda da bir sivilceye benzeyen arpacık meydana gelecektir. Arpacığın bir hafta ya da on gün içerisinde geçmesi beklenmektedir. İyileşmemesi durumunda kist meydana gelecektir. Şalazyon kitlesinin olması durumunda herhangi bir ağrı meydana gelmeyecektir. Arpacıktan daha da büyük olması ile bilinmektedir. Arpacık alt ya da üst göz kapağında oluşabilir. Şalazyonun oluşması neticesinde daha hızlı olacak ve oluşan arpacıktansa büyümesi daha yavaş olacaktır. Meibomain salgı bezinin tıkanması sonucunda salgının gözün kurumasına da neden olacak ve tıkanması sonucunda da meydana gelecektir. Bu salgının gözle temas etmeyeceği için göz kuruluğunun oluşmasına neden olacaktır. Şalazyon oluşması durumunda herhangi bir bulaşıcı durum söz konusu olmayacaktır. Şalazyon oluşmasının nedenleri arasında gözün kurumasını engelleyecek olan salgı veren bezlerin tıkanması sonucunda meydana gelecektir. Salgının göz kapağının dışına çıkmaması sonucunda burada birikmeye başlayacak ve bunun sonucunda da kist meydana gelecektir.

Göz kapağına kirli ellerle dokunmak, gözün temizliğine dikkat etmemek, kir ya da tozların birikmesi sonucunda bu göz kapağında meydana gelen meibomian kanallarında tıkanıklık olmasına neden olacaktır.

Gözde Kist Tedavisi

Göz kapağında kist oluşması durumunda tedavisi cerrahi yöntem uygulanarak alınması olacaktır. Şalazyonun tek tedavisi cerrahi yöntem olmaktadır. Şalazyon içerisinde bulunan katılaşmış sıvının tedavisi için uygulanacak olan tedavinin başarılı olması için kortizonlu iğne yapılması da söz konusu olsa da kist tedavisinde başarının cerrahi müdahale kadar başarılı olmayacağı da bilinmektedir. Bazı hastaların cerrahi yöntem uygulanmasından korkması sonucunda tedavisi kortizonlu iğne ile yapılması beklenmektedir. Kist tedavisinin cerrahi yöntem uygulanarak yapılması lokal anestezi altında yapılacaktır. Ayrıca hastanın hastane ortamı içerisinde yatması da söz konusu olmayacaktır. Cerrahi yöntem uygulanarak yapılacak olan tedavinin göz kapağı içerisinden yapılacak olması nedeniyle kist çıkartılması sonucunda dikiş atılmayacaktır. Fakat bazı durumlarda kist kapak içerisinden çıkartılmayacak olmasından dolayı estetik dikişlerin olması söz konusu olacaktır. Gözde kist oluşması tedavisinin gerçekleşmemesi durumunda ciddi problemlerin olmasına ve göz kapağının delinme gibi bir durum olmasına neden olacaktır.

Bitkisel Tedavisi

  • 1 tatlı kaşığı yeşil çay;
  • 1 çay bardağı su.

Gözde kist lezyonu olması durumunda bu kistlerin tedavisi amacıyla uygulayacağınız olduğunuz bitkisel tedavi yollarından bir tanesi de yeşil çay olmaktadır. Bunun için uygulayacağınız yeşil çay poşeti de uygulamanız mümkün olacaktır. Bunun için 1 tatlı kaşığı yeşil çay bir çay bardağı suyun içerisine konularak 15 dakika boyunca kaynatılması gerekmektedir. Daha sonradan soğumaya bırakılmalıdır. Yaklaşık olarak yarım saat boyunca soğuduktan sonra bir pamuk suyun içerisine batırın. Lezyonun olduğu gözün üzerine konularak 10 dakika boyunca bekletilmelidir. Göz lezyonunun belirtilerini kısa süre içerisinde geçmesini sağlayacaktır. Bunun için lezyona masaj uygulamanız da faydası olacaktır.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle