Gebelikte Kist Oluşumu ve Kistin Bebeğe Etkileri

Gebelik döneminde nadir olsa da kist oluşumu gözlemlenebilir. Doktor kontrolünde yapılan testler sayesinde bu kistin bebeğe verdiği etkiler ortadan kaldırılabilir.

Gebelikte Kist Oluşumunun Nedenleri

Gebelik dönemi, kadınlar için son derece heyecan ve mutluluk verici bir dönemdir. Bu özel süreçte birbirinden farklı komplikasyon da meydana gelebilir. Oluşan bu komplikasyonlar anne adayına olduğu kadar bebeğe de zarar verebilir. Bu sebeple de anne adaylarının gebelik sürecinde hem kendi hem de bebek sağlığı için kendisine olabildiğince iyi bakması gerekmektedir.

Hamile kalmadan önce kist sorunu olan kadınlar, hamilelik döneminde de bu problem ile karşı karşıya kalabilmektedir. Ender bir şekilde görülen yumurtalık kisti, anne adaylarının panik yaşamasına sebep olmaktadır. Bu noktada kistin büyüklüğü ve yapısı son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır.  1000 gebeden birinde görülen bu kistler, genellikle folliküler ya da korpus luteum adı verilen kistler olmaktadır. Bu tip kistler eğer 6 cm’den küçük ise, hamileliğin 4. Ayına doğru %90 ihtimal ile kaybolur. Fakat 6 cm’den daha büyük olan kistlerin kaybolması pek mümkün değildir.

Gebelik döneminde kist oluşumu bebeğe zarar verir mi? sorusu, oldukça yaygın bir şekilde yöneltilmektedir. Hamilelikte kist patlaması elbette birtakım zararları da beraberinde getirir. Gebeliğin ilk dönemlerinde meydana gelen kistlerin kanser riski taşımaması halinde herhangi bir müdahale ile alınmasına gerek yoktur. Bunun için ise doktorlar tarafından yapılan birkaç test yeterli olabilir. Kistlerin içerisinde yalnızca su olması, hem anne hem de bebek sağlığı için bir risk teşkil etmez. Fakat bu sıvının yanı sıra bir de sert bir yapı söz konusu ise, işte o zaman muhakkak bir cerrahi kontrol gerekebilir. Yaşanan bu kistlerin etkileri, anne adayının yaşı ve kilosu gibi faktörlere de bağlıdır. Genç anne adayları, bu gibi durumları çok daha kolay bir şekilde atlatabilirken, yaşı geçkin olan anne adaylarında daha ciddi komplikasyonlar meydana gelebilir.

Gebelikte Oluşan Kistin Bebeğe Zararları

Hamile kalmadan önceki dönemlerde de kist problemi ile karşı karşıya kalan kişiler, özellikle de gebelik döneminde kist oluşumunun olmasından bir hayli büyük bir korku yaşamaktadır. Yumurtalık kistleri, hamile olmayan kadınlar tarafından dahi oldukça can sıkıcı bir durumdur. Hamilelik döneminde meydana gelen kistler, genellikle bebeğe herhangi bir zararı olmayan kistler olsa da, anne adayları tarafından oldukça endişe duyulmaktadır.

  • Gebelikte meydana gelen kistler, genellikle zararsız olan kistlerdir. Fakat anne adaylarının her türlü ihtimali göz önünde bulundurması gerekmektedir. Yapılan birkaç küçük işlem sonrasında, bu dönemde meydana gelen kistlerin zararlı mı yoksa zararsız mı olduğu anlaşılabilmektedir.
  • Kistin patlaması, bebeğe ciddi zararlar verir. Kontrol altına alınmayan ya da önemsenmeyen kistlerin patlaması durumunda, kist içerisindeki enfeksiyon vücut içerisine yayılmaktadır. Bu durum da bebeğin zarar görmesine sebep olabilmektedir.
  • Gebeliğin henüz erken dönemlerinde ise, düzenli olarak yapılan ultrason kontrollerinde muhakkak yumurtalıkların da kontrol ettirilmesi gerekir. Yumurtalıklarda herhangi bir anormal durumun olması halinde ise doktorlar tarafından birbirinden farklı tedavi teknikleri hazırlanabilir. Hamilelik döneminde olabildiğince az olacak şekilde ilaç kullanılması, karşılaşılan hastalıkların daha zor bir şekilde geçmesine sebep olabilmektedir.

Hamilelikte Oluşan Kistin Tedavisi

Gebelik döneminde yaşanan kistler, zaman zaman anne adaylarına ağrı hissi verebilir. Bu ağrıların giderek şiddetlenmesi ve anne adayının dayanamayacak duruma gelmesi son derece tehlikeli bir boyuttur. Gebelikte görülen bu gibi kistler genellikle zararsız olmasına rağmen, bu noktada kistin büyüklüğü ve yapısı son derece büyük bir önem teşkil etmektedir. Bu sebeple de anne adaylarının düzenli olarak doktor kontrolüne gitmesi oldukça ehemmiyetli bir konu olmaktadır. Hamilelik döneminde meydana gelen kistlerin kendiliğinden kaybolmaması halinde genellikle cerrahi bir operasyon yapılır. Fakat hem anne hem de bebeğe zararı olmaması açısından 18. Haftanın bitimine kadar beklenmesi gerekmektedir. Çok nadir bir şekilde görülmesine karşın, gebelikte oluşan kistin kanser yapma etkisi söz konusu olabilir. Bu gibi riskli durumların tespiti için ise uzman doktorlar tarafından ultrason, MR ya da kan tahlili yapılabilir. Kistin kanser riski taşıması durumunda 18. Hafta beklenmeden ameliyat yapılabilir.

Gebelikte oluşan kistlerin tedavisi için hastanın yaşadığı belirtilerin yakından takip edilmesi gerekebilir. Hastanın yaşı ve kistin büyüklüğü, bu konuda oldukça önemli bir konu olmaktadır. Hastanın izlenmesi, hamilelikte oluşan kist kapsamında yeterli olabilmektedir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 1 oy, ortalama: 2,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle