Hamilelikte Hangi Kistler Tehlikelidir? Hamilelik ve Kistler

Kadın iç üreme organlarında görülen iyi huylu kistler bazen gebeliğe engel olsalar da gebelik gerçekleşmiş anne adayları vardır. Gebelikle birlikte kistlere dikkatli takip gerekir.

Hamilelik ve Kist

Kadın üro-genital organlarından iç üreme organlarında görülen iyi huylu kistler görülme sıklığına göre sıralanacak olursa; Polikistik Over (Yumurtalık kisti), Myom (Rahim kisti), Vajen kisti olarak sıralanabilir. Bu sıralamada en çok görülen polikistik over ve rahim kistleri gebeliğe birinci dereceden engel sayılabilir. Yumurtalık üzerinde ve rahim has yapısında oluşmuş iyi huylu kitleler kendilerini vajen kistinden daha erken dönemde belli etmektedir. 


Kistler ve Gebelik Yakın Takip Gerektirir. 

Yumurtalık kisti, yumurtalık üzerinde yumurtlama sonrasında oluşan sarı cismin giderek kaybolması gerekirken kaybolmaması ile alakalıdır. Bu kistler her iki yumurtalıkta da olabileceği gibi tek yumurtalıkta da görülebilmektedir. Gebelik planlaması yapılan kişilerin ultrason ve kan hormon testi muayenelerinde kolayca saptanacağı gibi bedensel belirtileri de gözle görülür şekilde açıktır. Yumurtalık kistleri bedende göbekte ve yüzde aşırı kıllanma, göğüs, bel çevresi ve basenlerde yağlanma, kasıklarda dolgunluk, baskı ve ağrı yapabilmektedir. Yüzde ergenlik dönemi dışında aşırı yağlanma ve sivilcelenme belirtileri olan kist, her iki yumurtalıkta oluşması ve yeni yumurtaların oluşmasına engel olacak şekilde büyümesi ile gebeliğe engel olabilir.

Kistlerden bir diğeri de Corpus luteum kistidir. Luteum kistleri yumurtlama sonrasında oluşan sarı cismin içerisine sıvı birikmesi ile meydana gelirler. Luteum kistlerinin boyutları çok büyük olmamakla beraber kendiliğinden en geç iki aya kadar geçerler. Diğer bir yönden bakıldığında ise kanamalı olabilmektedir. Belirtileri, yumurtalık kisti belirtileri kadar ağır olmamaktadır. 

Rahim kistleri, rahmin 3 tabakasından orta tabakası olan kas tabakasında oluşmaktadır. Östrojen hormonunun beslediği düşünülen kist, rahim iç kısmını saran endometrium tabasında embriyonun tutunmasını engelleyebilir. Rahim içerisinde bir ya da birden fazla oluşabilen kistler yerleşim yerine göre de hamileliğe engel olabilir. Fakat kistin boyutu ya da yerleşim yerine göre de hamile kalan anne adayları vardır. 

Hamilelikte Kist Riskleri

Yumurtalık kisti var iken hamile kalan kadınlarda hamileliklerinin son aylarına yaklaşıldığında sorunlar olabilmektedir. Rahmin bebek nedeniyle genişlediği, iç organlara yaptığı baskı artmaktadır. Haliyle rahme bağlı olan yumurtalıklarda sıkışmaktadır. Boyut olarak büyük kistlerin içerisindeki sıvı kapsüle yaptığı baskı daha da artmaktadır. Gebeliğin kist üzerindeki baskısı nedeniyle kistlerin patlama ihtimali de artmaktadır. Yumurtalık kistlerinde gerginliği artmış ve boyutu büyük olanlar patlayarak iç kanamalara neden olabilir. 


Kistler Gebelikte Ağrılara Neden Olabilir.

Rahim kisti varlığını korurken hamile kalmış anne adayları ise, rahim kistinde yaşanan kanamalar nedeniyle yakından takip edilmelidir. Rahim kistleri yapısal olarak adet kanamaları arasında anormal ara kanama ya da adet kanamalarında yaşanan yoğun ve uzun süren kanamalar nedeniyle tehlikeli kistlerdir. Kadınlarda büyük oranda kansızlık yapan bu kistler, gebelik oluştuktan sonra da kanama yapabilirler. Östrojen hormonunun beslediği düşünülen kistler, hamilelikte östrojen hormonunun çekilmesi ile giderek küçülüp gebelikle beraber yok olabilirler. Aksi bir durum ise kistin küçülmemesi, bebekle birlikte büyür ve bebeğin gelişimini etkiler. Bebeğin ve annenin hayatını tehlikeye atan bu kistler için varlığı saptandıktan sonra mutlaka tedavi edilmeli ve gebelik planlaması ondan sonra yapılmalıdır. 

Luteum kistlerinde risk ise gebelik döneminde kanama yapmasıdır. Yumurtalık kistinde olduğu gibi iç kanamaya neden olabilecek kist, aksi yönde hareket ederek büyüyebilir ve kanamalara neden olabilmektedir. Anne adaylarının ve bebeğin hayati tehlikesini yaratacak kistler için tedavisi yapılması gerekebilir. 

Gebelikte Kist Tedavisi

Hamilelik kisti, anne ve bebek için hayati tehlike oluşturacağından sağlıklı olanı gebelik planlaması öncesinde mutlaka ayrıntılı muayene yapılıp kist varlığında tedavisinden sonra gebelik planlanmalıdır. Yinede kist varken gebe kalan anne adayları içinde bebeğin gelişimini etkilemeyen tedaviler yapılabilir.

Kistler genellikle iyi huyludur. Normalde iyi huylu kistlerin gebeliğin 19-21. haftalarında yok olmaları beklenir fakat yok olmamış kistler giderek de büyüyorsa gebeliğin 18-19. haftalarından sonra ameliyatla bebeğin gelişimini etkiler endişesi bulunmadan operasyonla alınabilmektedir. Kistler gebeliğin de baskısı nedeniyle kapsülde yırtılma, patlama ya da kanamalara neden olmuş ise 18 – 19. haftalar beklenmeden de operasyonla alınabilir.  

Kist tedavisi görürken yapılan gebelik testlerinde pozitif gelen kişilerin gebelik belirtileri de göz önünde bulundurulmalıdır. Gebelik gerçekleştikten sonra kist belirtileri giderek gerilemeye başlayacaktır. Yaşanan gebeliklerde kistler yakından takip edilir ve yapılan testler ile bebeğin gelişimini etkilediği saptanırsa özel iğne yöntemi ile kist içerisindeki sıvı boşaltılabilir. Kist kapsülü yok olmaz, içindeki sıvı boşaltılır. Kistin kapsülü oluştuğu yerde varlığını koruyacağı için gebelik devam ederken tedavisi olanlar için tekrar kistin oluşum riski vardır. Rahim içerisinde kist ve gebelik aynı anda varsa annenin ve bebeğin hayati tehlikesine neden olabilir. 

Kistlerin teşhisinde kullanılan hormon testi gebelik boyunca da yapılabilir. Hormon testi ayrıca gebeliğin teşhisinde de kullanılan bir yöntemdir. Gebelikte özel iğne yöntemi ile kist içini boşaltma tedavisi olanlar doğum sonrasında kistin yerinden çıkartılması ameliyatı olmaları gerekir. Kisti olan kişilerde normal doğum tehlikeli olabileceğinden sezeryan ile doğuma alınan kişilerde bebeğin çıkartılmasından sonra hastaya kisti içinde ameliyat uygulanır ve kesi yeri kapatılır. 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 1 oy, ortalama: 1,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle