Hemorajik Kist Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Kadınların sağ ya da sol yumurtalıklarında hemorajik kistler, başka kistlerin içerisinde bulunur ve çoğu durumda herhangi bir belirti vermezler. Nadiren patlaması sonucunda ameliyat edilmelidir.

Hemorajik Kist

Kadınların sağ ya da sol yumurtalıklarında en sık rastlanan hemorajik kistler olmaktadır. Bu kistler kadınların adet dönemi içerisinde yumurtlama döneminde kanamanın olmasını sağlayacaklardır. Yumurtalıklarda follikül küstü içerisinde kanamanın olmasını sağlarlar.

Kadınlarda kanama olması durumunda folikül kistinin büyümesi sonucunda kırmızı bazen de mor renkte olan hemorajik kist oluşacaktır. Bu oluşan kistler daha sıklıkla sağ ya da sol yumurtalıklarda görülmektedir. Çok sık rastlanmasa da her iki yumurtalık içerisinde de oluşabilirler. Daha çok kan kisti olarak adlandırılmaktadır. Var olan kistin içerisinde oluşan ve yumurtalık kisti olarak bilinen bazen 1 santim boyutlarına kadar ulaşan kistler iyi huylu olmaktadır.

Hemorajik kistler başka kistlerin içerisinde meydana gelen kistler olmaktadır. Bu nedenle de bir kadının gebe kalmasına engel olmayacaktır. Kadınlar hemorajik kist nedir şeklinde bir soruyu sıklıkla öğrenmek isteyip, gebe kalamayacaklarını düşünmektedirler.

Kadınların adet döneminde oldukları sırasında yumurtlama sonrasında görülen folikül kistinin patlaması ya da değişikliğe uğraması neticesinde korpus luteum yapısında oluşan değişiklik sonucunda kistin içerisinde oluşacak ve bu durum kanamanın olmasına neden olacaktır.

Hemorajik Kist Belirtileri

Kistin oluşmasına daha çok neden olan durumlar ise bayanların çok erken adet görmeye başlaması, aşırı kilolu olmaları, daha önceden kürtaj olmaları ya da bir takım hormon bozuklukları sonucunda meydana gelecektir.

Hamile kalamayan bir kadının yumurtlaması için uygulanan tedavi esnasında daha çok görülebilmektedir. Ayrıca bu kistlerin kan sulandırıcı ilaçlar reçete edilen kişilerde daha çok görülecektir. Sıklıkla var olan şikayetler arasında kadınların kasıklarında şiddetli bir ağrısının olması ya da cinsel ilişki esnasında ağrının olmasına neden olurlar. Kist iyi huylu olması nedeniyle çok fazla belirtisi de olmamaktadır. Bazı kadınlarda işe şu belirtilerin olmasına neden olur.

  • Düzensiz adet kanaması görme;
  • Adet sırasında sancı;
  • Kasıklarda ağrı;
  • Bağırsaklarda basınç uygulanması;
  • Mide bulantısı;
  • Memede hassaslık oluşması;
  • Tam olarak idrar yapamama;
  • Hormonların anormal seviyeye ulaşması.

Kist bazı durumlar içerisinde belirtileri daha ciddi durumlara gelebilir. Bunların içerisinde nefes sorunlarının olması ya da baş dönmesi görülebilir. Bu belirtileri gösteren bir kişinin sağlığında sorunlar olacağı için müdahale edilmesi gerekmektedir. Tehlikeli midir diye soranların yırtılması sonucunda şiddetli belirtiler olacağı için şiddetli ağrı olmasına neden olabilir.

Hemorajik Kist Tedavisi

Hemorajik kistlerinin teşhis etmek daha çok herhangi bir belirti vermemesi nedeniyle kadınların rutin kontrolleri sırasında yapılacak olan ultrason muayenesinde tespit edileceklerdir. Hormon testleri sırasında anormal sonuçlar olması ya da hastalığı kontrol edebilmek amacıyla kişilere bir takım kan testlerinin yapılması da söz konusu olacaktır. Ayrıca karın boşluğu içerisinde herhangi bir sızıntının olup olmadığını anlamak amacıyla vajinadan bir iğne yardımıyla sıvı alınması sonucunda da tespiti yapılabilir.

Bazı durumlarda kistin rüptür adı verilen yırtılması ya da patlaması neticesinde karın içerisinde oluşan şiddetli ağrı sonucunda doktora gitmeleri durumunda da görülmektedir. Hemorajik over kistlerin patlaması ve komplikasyonlar yaratması durumunda hastanın ameliyat olması bile söz konusu olabilir.

Herhangi bir patlama ya da yırtılma olmaması durumunda hemorajik over kistlerin belirtilerine bakılarak tedavi olması söz konusu olacaktır. Daha çok tedavi esnasında hastanın menopoza girip girmediği ya da hastanın yaşı gibi durumlar göz önüne alınacaktır. Birçok kistin tedavi yapılmadan kendiliğinden yok olması da söz konusu olur.

Kistin tespit edilmesi durumunda gözlem yapılmaya başlanacaktır. Hastanın ayda bir defa muayene yapılması gerekmektedir. Menopozda olan kadınlar için kan testi de ayda bir yapılır.

Hemorajik over kistleri hamile kalmak isteyen bir kadında görülmesi durumunda tedavisi için doğum kontrol haplarının kullanılması sonucunda yumurtlamanın gerçekleşmeyecek olduğu için bu yöntem sayesinde kistin yok olmasını sağlayacaktır. Fakat doğum kontrol haplarının kullanılması hamileliğin ertelenmesine neden olacaktır.

Kistin yırtılması gibi bir durum söz konusu olduğunda kişiye cerrahi müdahale edilmesi söz konusu olabilir. Ameliyat laparoskopi yöntemiyle yapılacak olan bir yöntem olmaktadır. Bu sayede hastanın daha hızlı iyileşmesi ve hastaneden taburcu olması söz konusu olur.

Hemorajik Kist Bitkisel Tedavisi

  • 1 tane orta büyüklükte mor soğan;
  • 200 gram su.

1 tane orta büyüklükte olan mor soğan küçük parçalara bölünerek 200 gram klorsuz olan suyun içerisine atıldıktan sonra 10 dakika boyunca kaynatılmalıdır. Ardından 5 dakika demlenmesi beklenir. Süzüldükten sonra sabah ve akşam içilmelidir. Bu bitkisel kürü sabah ve akşam yeniden yapmanız gerekmektedir. İçerisine hiçbir katkı maddesi konulmadan sade bir şekilde içilmesi tavsiye edilir. Bu kürü 15 gün boyunca uygulamanız gerekmektedir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle