İnklüzyon Kisti Nedir? İnklüzyon Kisti Nerelerde Görülür?

İnklüzyon kelime anlamı olarak hücrelerin içinde bulunan renk vrern granüller, yağ parçaları ve virüsler gibi yapılardır. İnklüzyon yapısında meydana gelen kistlere ise inklüzyon kistleri denilir.

İnklüzyon Kistleri

İnklüzyon kistleri genellikle derinin üst bölgesinde bulunan epidermoid inklüzyon kisti olarak geçmektedir. Derinin vücut yüzeyini örttüğü hemen her yerde görülebilmektedir. Herhangi bir travma ya da anormal bir durum sonucunda oluştuğu gözlemlenmiştir. 


Kist Epidermis Olan Her Yerde Görülebilir

Yaygın olarak görüldüğü yerler perianal bölgeler, rahim, rahim ağzı, yumurtalık, penis derisi gibi bölgelerde görülebilmektedir. Oluşan inklüzyon kistlerinin genellikle iyi huylu olduğu çok nadir durumlarda da kötü huylu kitleler olarak görüldüğü saptanmıştır. Görülen kistlerin kanser hastalığının yaygınlaştığı bu dönemde incelenmesi ve ardından kesin tanının koyulması hasta için rahatlatıcı olacaktır. 

Sünnet Sonrası Peniste Görülen İnklüzyon Kistleri

Sünnet derisinin penisten çıkartılması ve ardından dikiş atılması ile iyileşme evresi başlar. Sünnet sonrasında derinin uygun dikiş yöntemi kullanılarak dikilmemesi ve / veya cildin düzenli bir şekilde ağızlaştırılmaması nedeniyle inklüzyon kistleri görülebilir. İnklüzyon kistleri, derinin altından çıkıntı şeklinde görülen ve anormal şekilde çıkıntılıklara neden olan kistlerdir. 

Sünnet sonrası oluşan inklüzyon kistleri aileleri endişelendirir. Kistler düzgün kenarlı, içerisinde genellikle yarı katı ya da katı madde bulunan boyutları değişkenlik gösteren kitlelerdir. Kitlenin organ üzerindeki anormal görünümü ile üroloji muayenesi yapılan çocuklarda, yapılan incelemeler sonucunda operasyonla kist patlatılmadan alınıp patoloji incelemesi yapılır. 

Patoloji incelemesinde genellikle temiz çıkan yani iyi huylu epidermoid inklüzyon kisti bulgusuna rastlanan çocuklara herhangi bir müdahale ya da tedavi gerekmemektedir. 

Rahim ve Vajende Görülen Kistler

Rahim ve vajen organlarının dışını saran epidermisin yapısında bulunan ve herhangi bir fonksiyonu olmayan kistler genellikle çok küçüktür ve muayenelerde çoğu zaman fark edilmezler. Ultrason ve muayenelerde çoğu zaman fark edilmeyen bu kistler, kişilerde belirti vermeye büyüdükleri zaman başlar. Belirtilerinde, cinsel ilişki sırasında ağrı, cinsel ilişkiden ağrı nedeniyle kaçınma gibi dürtüler olduğu zaman anlaşılır. 

Rahim, rahim ağzı, yumurtalık bağları ve vajende de görülen bu kistler, organda fonksiyonel bozukluklara neden oldukları zamanlarda teşhis edilebilir. Kistler genellikle iyi huyludur ve yavaş büyüme eğilimleri vardır. Yıllarca belirti vermeden varlığı sürdüren kistler vardır. Epidermis üzerindeki hücresel değişimler, yağ kaynaklı olduklarında kistin gerginleşip patladığı durumlarda yağ parçaları görülebilir. 

Yumurtalıklarda görülen inklüzyon kistleri, yumurtlama döneminden sonra meydana gelen sarı cisimciğin kaybolmaması ile alakalı olmaktadır. Yumurtanın tüplere atıldıktan sonra yumurtalık üzerinde kalan sarı cismin rahim üzerinde etkili olan bir yapısı bulunmaktadır ve bir yaraya benzetilebilir. Sarı cismin adet döngüsü içerisinde zamanla kaybolması ve yumurtalığın eski halini alması beklenir. Yara yerinin (sarı cisimciğin) kaybolmadığı ve varlığını sürdürdüğü durumlarda ise oluşan hücresel değişimler zamanla kistik yapıya dönüşmekte ve kese oluşturarak kistler yapmaktadır. 

İnklüzyon Kistlerinin Belirtileri

Kistlerin belirtileri oluşum yerine göre farklılık göstermektedir. Genellikle ağrısız olan kistler, sinire yaptığı baskı ya da sinir bölgelerine yakınlığı nedeniyle ağrılara neden olabilmektedir. Kistler basmakla ağrılı – ağrısız, cilt yüzeyinden dışa doğru çıkıntılı, oluşum yerine göre mobil ya da inmobil olabilmektedir. 

Kistlerin vajen ya da rahim gibi yerlerde görülme sıklığı fazladır. Diğer alanlarda da görülebilen kistler, vücudu saran derinin epidermis yüzeyinde sıklıkla görülmektedir. Epidermoid inklüzyon kisti olarak adlandırılan kistler, yapılan patolojik inceleme sonrasında belirlenmektedir. Genellikle iyi huylu olan bu kistlerin inceleme sonrasında kötü huylu kitleler olduğu anlaşıldığında onkoloji tarafından incelenmesi gerekmektedir. 

Kistin oluşum bölgesine göre kistin operasyonunu yapacak olan doktor branşı da değişmektedir. Kadın doğumu ilgilendiren bölgede oluşmuş kistler için daha ayrıntılı incelemeler gerekebilir. Rahim ve vajende oluşmuş kistler cinsel ilişkide ağrı, ilişkiden kaçınma gibi belirtiler verdikleri için kadında vajinismus düşünülebilmektedir. Ultrason muayenesinde görülemeyen kistler için vajen ve rahim ağzı dikkatli olarak ışık kaynağıyla incelenmesi gerekebilir. Rahim ağzında çıkan kistler, rahim ağzının tıkayabilmektedir. Rahim ağzının tıkanması, spermin geçişine engel olup infertiliteye neden olmaktadır. 

Peniste çıkan kistler, genellikle sünnet sonrasında çıkmaktadır. Kistlerin olup olmadığının kontrolü, yavaş büyüme eğilimi oldukları için zordur. Kistler sünnet sonrası 1 ya da 2 yıl gibi uzun sürelerde de gözlemlenebilir. Bu nedenle çocuğun normal penis yapısının dışında bir oluşum gözlemlenmiş ise mutlaka çocuk cerrahisine tekrar gitmek gerekebilir. 


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle