İyi Huylu Kist Belirtileri, Zararları ve Tedavi Yöntemleri

İyi huylu kistler zararsız olsalar bile kistin boyutlarının arması ya da bulunduğu bölgeye baskı uygulaması sonucunda kistin bazı belirtileri ortaya çıkınca tedavisi yapılmalıdır.

İyi Huylu Kist


Ameliyatla Çıkarılan Kist

Kist vücudun birçok bölümünde meydana gelmektedir. Bu kistler ele gelmesi ile bilinen kitleler olmaktadır. Ele gelen kitle gelişmesi sonucunda hastaların kanserli kistle olmasından korkacaktır. Ele gelen kitlelerin herhangi bir belirtisi olmaması durumunda ve özellikle de bayanlarda oluşan kistler kadınların hormon yapılarına göre değişiklik gösterecektir. Memede ya da yumurtalıklarda meydana gelen kistler kadınların adet dönemine yakın zaman içerisinde ortaya çıkacaktır. Adet döneminden sonra kistler kendiliğinden geçecektir. Memede ya da yumurtalıklarda meydana gelecek olan kistlerin oluştuğu bölgede içerisi sıvı dolu olan kesecikler oluşacaktır. Bu kistler oluştuğu bölge içerisinde sıklıkla ağrının oluşması ile de bilinecektir. Kistin oluşma nedeni tam olarak bilinmiyor olsa da bu kistler sıklıkla belirti vermezler. Fakat kistin belirtileri ortaya çıkması durumunda hastanın bir an önce tedavisinin gerçekleşmesi de gerekmektedir. Memede meydana gelen ya da yumurtalıklarda oluşan kistlerin mutlaka tedavisinin gerçekleşmesi gerekiyor.

İyi Huylu Kist Belirtileri

İyi huylu kistlerin oluşması durumunda belirtileri arasında ele gelen yumru dışında çoğunlukla küçük olması sonucunda herhangi bir belirti vermeyecektir. Fakat kistin oluşmasından bir süre sonra ele gelecek olan kitlenin içerisinde oluşan sıvının artması sonucunda kişilerde dokuya baskı yapacak olması neticesinde belirtiler ortaya çıkacaktır. Bu belirtiler sıklıkla şunlardır:

  • Yumuşak ele gelen yumru;
  • Oluştuğu bölgede ağrı;
  • Şişlik;
  • Halsizlik;
  • Düzensiz adet görme.

Kistin meydana gelmesi durumunda çoğunluğunda belirtiler oluşmamış olsa bile bazı kişilerde belirtiler şiddetli olacaktır. Bu belirtilerin her zaman için kistin büyüklüğü ile de alakalı olacağı unutulmamalıdır. Memede meydana gelen kistin sıklıkla ağrı yapması da beklenmektedir. İyi huylu olan kist belirtileri arasında oluşan bu durum daha çoğunlukla adet dönemi içerisinde ağrının artması ile sonuçlanacaktır. Ayrıca meme başından akıntı gelmesi de görülecektir. Bayanlarda yumurtalıklarında oluşan kist sonucunda bayanlarda kısırlık oluşumu da en sıklıkla görülen belirtiler arasındadır.

Düzensiz adet görme, kanamanın yoğun olması, Karın bölgesinde şişlik olması, bel ağrısı gibi sorunların olmasına da neden olacaktır.

İyi Huylu Kistin Zararları

Vücudun herhangi bir bölümünde meydana gelen kistin iyi huylu olsa bile bir takım zararlarının oluşması ile de bilinmektedir. Bu kistlerin ortaya çıkması sonucunda içerisinde oluşan sıvının her zaman için çoğalması durumunda kistin basıncı artacaktır. Bunun sonucunda da kistlerin duvarlarının bu sıvıya ve basıncın artmasına dayanamayacak olması sonucunda kist duvarlarında patlama gelecektir. Bazı kişilerde kistin damarların üzerinde olması sonucunda kanama meydana gelir. Kanamanın oluşması eğer ki kendiliğinden durmaması sonucunda hastanın kansız kalmasına, baygınlık geçirmesine ve şok gibi daha ciddi durumların da oluşmasına neden olacaktır. Ayrıca yumurtalıklarda meydana gelecek olan kistin bazı zamanlarda baskı uygulaması sonucunda bayanlarda kısırlık gibi durumlar oluşmasına neden olur. Bu durumda bayanlarda çocuk sahibi olamazlar. Yumurtalıklarda meydana gelen kistlerin bazı bayanlarda yumurtalıklara baskı uygulaması sonucunda iyi huylu kist bile olsa bayanlarda yumurtalıklarını kaybetmesine neden olacak sorunlar gerçekleşmesine neden olabilir.

İyi Huylu Kist Tedavisi

İyi huylu kist oluşması sonucunda hastanın belirtilerinden yakınması sonucunda ya da kistin boyutlarının artması neticesinde tedavisinin mutlaka yapılması gerekmektedir. Bunun için ilaç tedavisi ilk başta uygulanacaktır. Fakat uygulanacak olan ilaç tedavisi tek başına bazı kistlerin iyileşmesinde yeterli olmayacaktır. Bu nedenle de iğne ile kistin içerisinde bulunan o sıvının boşaltılması gerekebilir. İğne ile kistin içinde meydana gelen sıvının boşaltılması sonucunda tekrardan nüks etmesi çoğunlukla görülmektedir. Bu nedenle ultrason görüntülemesi ile kistin içerisinde ki sıvının boşaltılası sadece bazı kistlerde geçerli olur. Daha çok kist ilaç tedavisine yanıt vermemesi sonucunda kistin cerrahi yöntem ile tedavisinin yapılması söz konusu olacaktır. Bunun için uygulanacak olan cerrahi yöntemler laparoskopi ya da açık cerrahi yöntem uygulanarak tedavisinin gerçekleşmesi gerekir. Kistin boyutlarının çok büyük olması sonucunda kistin laparoskopi yöntemi ile çıkartılması mümkün olmayacağından kistin açık cerrahi yöntem ile duvarları ile birlikte çıkartılması gerekecektir. Memede meydana gelen kistler daha çoğunlukta kist aspirasyonu adı verilen ince bir iğne ile kistin içerisine girilerek kistin içerisinde ki sıvının boşaltılması sonucunda eğer ki tekrardan nüks etmesi durumunda cerrahi yöntem ile kist çıkartılır.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle