Kafada Kist Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Kafada kist oluşması durumunda estetik açıdan görüntü çirkinliği dışında herhangi bir belirti vermeyecektir. Tedavisi cerrahi yöntem uygulanarak yapılmaktadır.

Kafada Kist


Kafada Kist

İçerisi sıvı dolu olan ve etrafının bir zarla çevrili olan keseciklere verilen isimlerdir. Sebase kistlerinin hastalar arasında sıklıkla görülecek lezyon arasında olmaktadır. Halk arasında kafada kist oluşumuna yağ kisti olarak da isim verilmektedir. Kist oluşması durumunda etrafında bir zar bulunmaktadır. Bu zarın içerisi koyu kıvamı olan ve içerisinde ki sıvının pis kokulu olması ile de bilinmektedir. Kafada yağ kisti oluşması durumunda hayatı tehdit edecek bir kist türü olmadığından iyi huylu olmaktadır. Yağ kisti oluşması durumunda çok yavaş büyümesi ile bilinmektedir.

Kafada Kist Belirtileri

Kafada meydana gelen kistlerin oluşması hücrelerin fazladan sıvı üzerinde depolaması sonucunda da meydana gelebilir. Yağ kistlerinin kafada oluşması sonucunda sıklıkla dokulara baskı yapmayacak olduğundan ağrı oluşmayacaktır. Eğer ki çok büyük olan kistler sinirlere baskı yapması sonucunda kişilerde kafasında ağrı meydana gelecektir. Kafada kist oluşması durumunda ortaya çıkacak olan belirtileri şunlardır:

  • Dokunulması durumunda yumuşak yumru oluşması;
  • Dokunulduğunda hareket etmesi;
  • Daha çok misket şeklinde yuvarlak olması;
  • Bir tane olacağı gibi birden fazla olması;
  • Kafa derisinde kızarıklık;
  • Enfeksiyon oluşması durumunda ağrı.

Bu belirtilerin dışında kişilerin kafasında meydana gelen kistlerin belirtileri arasında estetik olarak görüntünün çirkin olması hastayı rahatsız edecektir. Kafada şişlik oluşması durumunda estetik görüntü çirkinliği olacağından kişiler bu durumdan rahatsızlık duyacaktır. Kafada meydana gelen kistlerin sadece vücudun kafa bölgesinde olmayacağı bunun dışında yüz bölgesinde, sırt bölgesinde de meydana gelebilir.

Bunlar görüntü olarak çirkin bir görüntü olması nedeniyle kişilere rahatsızlık verecektir. Özellikle de saçı kısa olan kişilerde kötü bir görüntü olmasına neden olur. 

Kafada Kist Nedenleri

Cilt üzerinde meydana gelecek olan yağ kistinin oluşması nedenleri arasında yağ bezlerinin salgı yaparken tıkanması sonucunda en sıklıkla meydana gelmektedir. Yağ bezlerinin tıkanması sonucunda cilt altında biriken salgı sonucunda yağ kisti kafada meydana gelecektir. Bunun dışında oluşma nedenleri de bulunmaktadır. Kafada sivilce çıkması ve daha sonrasında oluşan enfeksiyon sonucunda gözeneklerin tıkanması neticesinde oluşacaktır. Ayrıca kafada ameliyat olunması durumunda kişilerde kafada yağ kisti oluşması görülecektir. Yağ kistleri oluşmaya başladıktan sonra çok yavaş bir şekilde büyüyeceklerdir. Bu nedenle de kafa üzerine alınan herhangi bir çizik oluşması ya da ezilme gibi bir travma sonucunda da yağ kisti kafada meydana gelecektir. Kistlerin oluşması hemen gerçekleşmeyecek olduğundan travma sonucunda aylar sonrasında ortaya çıkacaktır.

Bazı bebeklerde doğumsal olarak kafada yağ kisti olduğu anlaşılacaktır. Bunlar hamilelikte ultrason görüntüsü sonucunda fark edilebilir.

Yağ kistleri kafada oluşması durumunda genellikle görüntü çirkinliği dışında herhangi bir zararı olmayacaktır. Fakat oluşması sonucunda çok hızlı büyümekte olan ya da 5 santimden daha büyük olan kafada kistlerin kötü huylu olma ihtimalleri vardır. Ayrıca kistin içerisinde ki sıvının enfeksiyon kapması sonucunda apse meydana gelecektir. Bunun sonucunda da hastanın ağrısı meydana gelecektir. Kistin üzerinde kızarmanın oluşması da görülecektir. Hastaların bazılarının yaptığı en büyük hatalardan bir tanesi de kisti kendilerinin içindeki sıvının boşaltılması olacaktır. Bu durum kişilerde enfeksiyon kapmasına neden olacaktır.

Kafada Kist Tedavisi

Kafada meydana gelen yağ kisti oluşması durumunda herhangi bir zararı olmaması nedeniyle estetik amaçlı tedavisinin yapılması gerekmektedir. Kistin tedavisi için ilk olarak dermatolog tarafından muayene edilmelidir. Daha sonrasında ise cerrahi müdahale uygulanacaksa genel cerrah uzmanına gidilir. Bunun durumunda kist bölgeden çıkartılması için cerrahi yöntem uygulanması gerekmektedir. Cerrahi yöntem uygulandığı zaman küçük bile olsa kist çıkartıldığı bölgede bir kesik yapılacak olması nedeniyle iz kalması gibi bir durum söz konusu olabilir. Bu durumda hastanın iz kalmasını estetik olarak istememesi durumunda iğne yardımıyla kistin içerisinde ki sıvının boşaltması da doktor tarafından gerçekleştirilebilir.

Fakat bu durumda kistin tekrardan oluşma riski bulunmaktadır. Kist cerrahi yöntem uygulanarak çıkartılacağı zaman tedavisi için mutlaka küçük bir kesik kist üzerinde açılarak kistin dış duvarları ile birlikte bulunduğu bölgeden çıkartılması gerekmektedir. Daha sonrasında antibiyotik ve ağrı kesici kullanması gerekmektedir. Kist cerrahi yöntem uygulanarak çıkartılması sonucunda hastanın enfeksiyon kapma riski ya da ilk birkaç gün ağrılarının olması gibi bir durum söz konusu olur. Bu nedenle de tedavisi yapılan kist sonrasında doktor tarafından verilen ilaçlar kullanılmalıdır.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle