Kalçada Kist Belirtileri, Çeşitleri ve Tedavi Yöntemleri

Kalçada kist oluşması durumunda en çok şikayetler arasında kişinin oturması ya da yatmasında problem oluşmasıdır. Kist çeşitleri ve tedavi seçeneklerini okuyabilirsiniz.

Kalçada Kist


Kalçada Kist Röntgen Filmi

Kalçada kist meydana gelmesi durumunda bu kişilerde çok farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkacaktır. Kalça bölgesinde oluşan kistlerin farklı çeşitleri bulunmaktadır. Bu kistlerin ortak olan belirtileri arasında kişinin oturma ya da yatma gibi aktiviteler yapacağı zaman ağrının oluşması gibi rahatsızlık verecek olan durumlarla karşılaşacaktır. Kalçada meydana gelen kistler dışı bir zarla kaplı olan ve içerisinde bir sıvının oluştuğu kistler olarak bilinmektedir. Ayrıca kalçada oluşan kistler arasında kıl dönmesi de meydana gelebilir. Bu da aynı şekilde kalçada oluşması durumunda kişilere iyi huylu olsa bile kistin oluşması sonucunda ağrının artması durumunda kişiyi rahatsız edecektir.

Kalçada Pilonidal Sinüs

Kalçada kist oluşması durumunda kıl dönmesi adı verilen pilonidal kist olarak tanımlanan kistlerin olduğu sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Kistin oluştuğu bölgede içerisinde kıl oluşacak ve iltihaplanması sonucunda da ağrı yapacaktır. Özellikle de oturma sırasında şiddetli ağrısının olması gibi bir durum görülecektir. Bir yerden ya da birkaç yerden kistin oluştuğu bölgede delikler açılacak ve bunun sonucunda da kistten bir sıvı akışı söz konusu olacaktır.

Pilonidal Sinüs Belirtileri

Oluştuğu bölgede giriş deliği meydana gelecektir. Dokunulduğu zaman nohut büyüklüğünde bir kist ele gelir. Akıntının olması söz konusu olacaktır. Oluştuğu bölgede cilt tonunda koyulaşma meydana gelir. Bunun dışında meydana gelecek olan belirtiler ise şunlardır:

 • Yoğun bir kaşıntı;
 • Şiddetli ağrı;
 • Şişliğin büyümesi;
 • Kızarıklığın oluşması;
 • Yüksek ateş;
 • Titreme;
 • Akıntı.

Kıl dönmesi meydana gelmesi sonucunda kişilerde sıklıkla oluşan şikayetlerin kistin apse yapması sonucunda görülecektir. Bu kişiler oturması ve yürümesi durumunda da ciddi olarak ağrısı meydana gelecektir.

Bazı kistler çok ciddi ağrı yapacak olduğundan kistin içerisinde ki apsenin boşaltılması için delik açılması ya da kistin tamamen çıkartılması gerekmektedir.

Pilonidal Sinüs Tedavisi

Tedavisi için ilk olarak spinal anestezi uygulanarak hastanın kistinin bulunduğu bölgede oluşan delik sonucunda akıntı gelmesi ya da kistin içerisinde ki apsenin dışa akması amacıyla delik açılması sonucunda içerisinde ki apsenin dışa boşaltılması sağlanacaktır. Fakat bu daha çok kişilerde tekrarlama riskinin olması nedeniyle daha sonrasında genel cerrah uzmanları tarafından kistin bulunduğu bölgeden çıkartılması için oluşan bölge uyuşturularak ameliyat edilmesi gerekmektedir.

Kalçada Sebase Kist

Yağ kisti olarak da bilinmekte olan bu kistin içerisi pis kokulu olan bir sıvı ile dolu olmaktadır. Koyu bir kıvamı bulunan kistin etrafında bir zar ile kaplı olan kesecik olarak bilinmektedir. Yağ kistleri kişilerin hayatını tehdit edecek kistler değillerdir. İyi huylu olması ile bilinmektedir. Cilt bölgesinde oluşan yağ salgılayacak kistlerin sebum denilmektedir. Cilt yüzeyinde oluşacaktır. Bunlar gözeneklerin tıkanması sonucunda meydana gelecektir.

Ciltte tıkanma sonucunda oluşacağı gibi yaşanacak herhangi bir travma sonucunda da oluşabilir.

Sebase Kist Belirtileri

Her şişlik yağ kisti olmayacaktır. Yağ kisti adı verilen kistlerin oluştuğu bölgede meydana gelen belirtiler arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Dokunulması durumunda yumuşak kıvamlıdır;
 • Yağ bezesine göre sert olmaktadır;
 • Dokunulması sonucunda hareket edecektir;
 • Küre ya da misket şeklinde olabilir;
 • Tek bir yerde olacağı gibi birden fazla olabilir;
 • Kızarıklık görülebilir.

Yağ kistleri oluşması sonucunda genellikle ağrı yapmayacaktır. Fakat kistin enfeksiyon kapma riski de bulunmaktadır. Kist enfeksiyon kapması sonucunda bir takım belirtiler ortaya çıkabilir. Bunlar sıklıkla kiste dokunulması durumunda meydana gelecek ağrının fazla olması ve durduk yere de ağrı oluşması olacaktır.

Sebase Kist Tedavisi

Oluşan kistler genellikle zararlı değildir. Herhangi bir belirtisi sadece estetik görüntü olarak çirkin bir görüntünün oluşmasına neden olacaktır. Kistlerin tedavisini mutlaka uzman bir hekim yapmalıdır. Kişi kistin içerisinde ki sıvıyı dışarıya boşaltmak için kisti patlatılmamalıdır. Aksi takdirde kist iltihaplanması ve enfeksiyon kapması sonucunda da zonklama tarzında ciddi bir ağrının olmasına neden olacaktır. Daha sıklıkla kistin cerrahi yöntem uygulanarak çıkarma işlemini genel cerrahlar yapmaktadır. Estetik olarak kötü bir görüntü olacağı için kistin iğne ile içerisinde bulunan sıvının boşaltılması da söz konusu olabilir. Fakat bu durum daha sonradan kistin nüks etmesine de neden olabilir. Bu sebeple de kistin cerrahi yöntem uygulanarak çıkartılması sonucunda kist tekrar etmeyecektir. Cerrahi yöntem uygulanarak çıkartılması için kistin çıkartılacağı kadar küçük bir kesi açılarak kist içerisinde ki sıvı ve duvarları ile birlikte çıkartılacaktır. Bunun sonucunda kistin tekrardan nüks etme oranı oldukça düşün olacaktır. Yara izinin kalması gibi bir durum oluşabilir.

Kalçada Soliter Kemik Kisti

Daha sıklıkla çocuklarda ve gençlerde görülmesi ile bilinmekte olan kalça kemiğinde sıklıkla oluşacak kistler arasında olmaktadır. Bu kist türü oluşması durumunda kalçaya yakın bölgelerde meydana gelecek olmasından dolayı kistin büyümesi sonucunda kişilerde ele gelen bir yumru oluşabilir. Daha sıklıkla büyüme çağında oluşmasının nedenleri kistin basit kist olarak tanımlanan kemik kistinin büyüme plağında meydana gelmesi olmaktadır.

Soliter Kemik Kisti Belirtileri

Kemik kisti olması durumunda kalçada zaman içerisinde büyümesi durumunda ele gelen bir yumru olarak karşımıza çıkacaktır. Kemiğin korteks adı verilen kabuk kısmının incelmesine de neden olur. Bu durumda kişilerin yürüme ya da ayağa kalma gibi aktiviteler sırasında şiddetli bir ağrısının oluşmasına neden olacaktır. Kemiği zayıflatması ile bilinmektedir. Bu durumda da kist kemik üzerinde meydana gelmesi sonucunda kırılmalar sıklıkla karşılaşılan sorunlar arasında olmaktadır.

Soliter Kemik Kisti Tedavisi

Basit kemik kistinin tanısını koymak için röntgen filminin çekilmesi gerekmektedir. Bunun dışında bilgisayarlı tomografinin ya da MR çekiminin de etkili olacağı bilinmektedir. Tedavisi için kırık riski oluşması durumunda anestezi altında iğne ile içerisinde ki sıvının boşaltılması gerekmektedir. Fakat bu yöntem daha sonradan kistin yeniden nüks etmesine neden olacağı için daha çok cerrahi müdahale ile kistin duvarları ile birlikte çıkartılması sonucunda kişilerde meydana gelen kalçada kist sorunu ortadan kalkacaktır.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle