Kist Kanamasının Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Kist kese görünümünde olan içi sıvı dolu olan doku üzerinde meydana gelen ve içinde olan sıvının artması sonucunda duvarların yırtılması ile kist kanaması olur.

Kist Kanaması


Kist Kanaması Ultrason Görüntüsü

Kist içerisinde bulunan şeffaf renkte olan bir sıvı ile dolu olmaktadır. Bu kistin oluştuğu bölge üzerinde içerisinde ki sıvının tedavisi olmaması durumunda artması sonucunda gerginliğinin de artması söz konusu olacaktır. Kistin görünümü bir keseye benzemektedir. Dış duvarı ise çeper ile kaplı olmaktadır. Dış duvarı zaman içerisinde içinde bulunan sıvının giderek yoğunlaşarak artması sonucunda gerginliğe dayanamayacak olması ile yırtılma meydana gelebilir. Yumurtalıklarda meydana gelen kistlerin çoğunluğunda meydana gelen kist yırtılması daha çok 4 santimden büyük olan yumurtalıklarda oluşan kistin basınç ile yırtılmasına neden olacaktır. Daha küçük boyutlarda olan kistlerin basınç ile yırtılması çok nadiren görülen durum olmaktadır.

Bayanların yumurtalıklarında meydana gelen kist oluşması ile birlikte hastanın adet düzensizliklerinin de oluşması söz konusu olur. Bazı kistler kendiliğinden eriyen kistler olması nedeniyle hastanın ilerleyen aylarda tekrardan düzenli adet görmesi neticesinde kist kendiliğinden erimiş olacaktır.

Kist Kanaması Belirtileri

Yumurtalıklarda oluşan kistler çok büyük boyutlara ulaşabilir. Tüplere baskı yapması neticesinde kısırlık olacağı gibi regl düzensizliklerinin de oluşmasına neden olacaktır. Fakat bazı yumurtalık kistlerinin yırtılarak patlaması sonucunda herhangi bir problem oluşturmayacaktır. Yumurtalıklarda oluşan küçük bir kistin yırtılarak kanaması az bir regl kanamasına neden olacak ve hastanın bunu fark etmeden hayatına normal bir şekilde devam edecektir. Fakat kistin patlaması neticesinde oluştuğu bölge sonucunda kanamanın görülmesi ile de bilinmektedir.

Regl kanaması gibi bayanlarda kanama oluşacaktır. Bu kanama kistin bulunduğu bölgeye bağlı olarak çok az olacağı gibi kendiliğinden durması ile de bilinmektedir. Eğer kist bir damarın üzerindeyse ve bu damar patlaması neticesinde kistin kanaması kendiliğinden durmayacak ve hastada karın içerisinde aşırı bir kanamanın olmasına da neden olacaktır. Bu kanama sıklıkla şu belirtileri de beraberinde getirecektir:

  • Karın bölgesinde ağrı;
  • Adet gibi kanamasının olması;
  • Gözlerinde kararma;
  • Tansiyon düşüklüğü;
  • Bayılma;
  • Şok.

Kistin içerisinde oluşan sıvının yoğun bir şekilde oluşması ile eğer ki kanama meydana gelmesi ve neticesinde hastanın kanamasının kendiliğinden durmaması ile hastanın hayatını tehdit edecek sorunların olması gibi ciddi sorunlar olmasına neden olacaktır. Yukarıda yazmış olduğumuz şikayetlerin geçmemesi sonucunda hastanın adet kanaması gibi kanın yoğun olarak gelmesi ile birlikte baş dönmesi gibi durumlar oluşacaktır. Bu durum hastada ciddi sorunların olmasına neden olacak bir durum oluşabilir.

Kist tanısı konulmasa bile hastada karın bölgesinde ağrı olması ile, baş dönmesi ve adet kanaması da oluşması sonucunda hastanın vakit kaybetmeden doktora giderek muayene olması gerekmektedir.

Kist Kanaması Nedenleri

Hastalarda yumurtalıklarında kist olması sonucunda sıklıkla kanama olur mu tarzında bir soru akıllara gelmektedir. Kişilerde adet kanamasına benzer kanamanın oluşması ile kistin yırtılması sonuç verecektir. Bunun nedenleri arasında kişilerin yaptıkları ağır egzersizler çok etkili olmaktadır. Ayrıca kistin olduğu bölgeye bir darbe alması sonucunda da oluşan kistin yırtılması söz konusu olabilir. Bazı kişilerde kistin yırtılma nedenleri arasında cinsel ilişki sırasında kistin yırtılması da görülmektedir. Zaten kistin oluşması sonucunda cinsel ilişki sırasında hastanın şiddetli bir şekilde ağrı hissedecek olması nedeniyle cinsel ilişkiye giremeyecektir. Zorlanması yüzünden bu kistin yırtılması ile de hasta karşı karşıya kalacaktır. Kist karın içerisinde olduğundan yırtılarak kanamasının olması sonucunda karın bölgesine de kan akacak ve kistin kese içerisinde olan sıvının bu karın içindeki boşluğa akacak olması sonucunda bazı komplikasyonların olmasına neden olacaktır. Bunlardan bazıları iç organların birbirine yapışması gibi sorunlar ile hasta karşı karşıya kalır.

Kist Kanaması Tanısı

Hastanın kistinin sıvı birikmesi neticesinde duvarlarının basınca dayanamayacak olduğundan yırtılması neticesinde kanama meydana gelirse ve bu kanama da ciddi komplikasyonların oluşumuna neden vermesi sonucunda hastanın tanısının konulması için doktor tarafından ultrason görüntülemesi yapılarak tanının konulması gerekmektedir. Kist kanamasının tanısını koymak için şu yöntemler kullanılmaktadır:

  • Kan testleri;
  • Ultrason;
  • Bilgisayarlı tomografi;
  • MR.

Ses dalgaları aracılığı ile çekilecek olan ultrason görüntülemesinde eğer ki kist yırtılması sonucunda kistin çevresinde bir sıvı oluşması durumunda ve kanama varsa bunun tanısı kolaylıkla konulacaktır. Kanamanın olması durumunda hastaya aynı zamanda kan tahlilinin de yapılması gerekmektedir. Hastaya yapılacak kan testleri yapılarak kan değerlerinde ciddi oranda düşme görülür. Bunun neticesinde karın ağrısı da görülecek olduğundan hastaya kolaylıkla tanı konulabilir.

Kist Kanaması Tedavisi

Hastanın kistinin küçük boyutlarda olması ve kanamanın kendiliğinden durması neticesinde herhangi bir tedavisinin yapılması gerekmeyecek ve hastanın gözlem altında tutarak rutin olarak kontrollerini yaptırması gerekmektedir. Kistin kendiliğinden duvarlarının yırtılması sonucunda tekrarlama ihtimali bulunmaktadır. Yapılan ultrason görüntülemesi sırasında eğer ki kanama durmaması ve hastanın da kan testi sonuçlarının düşük çıkması sonucunda hastanın tedavisinin bir an önce yapılması gerekmektedir.

Aşırı kanama olması sonucunda hastanın şoka girmesi gibi sorunlarla karşı karşıya kalacak olduğundan bunun için kanamanın durdurulması için hastanın vakit kaybetmeden ameliyata alınması gerekmektedir.

Kadın doğum uzmanı tarafından yapılacak olan ameliyat için kistin yırtılması sonucunda kanama olan bölgeye müdahale edilerek kanamanın durdurulması gerekmektedir. Genellikle ameliyat sırasında kanama durdurulduktan sonra kistin duvarlarının da yumurtalık üzerinden çıkartılması gerekmektedir. Adet kanaması gibi bir kanama olacağından hastanın kistinin de alınması sonucunda bu kanama duracaktır. Hasta da meydana gelen kist eğer ki yumurtalıklara herhangi bir zarar vermemesi sonucunda yumurtalıklara dokunulmaz. Ama yapılan inceleme sonucunda eğer ki yumurtalıklarda zarar görmüş ise o zaman zarar gören yumurtalığın da alınması gerekmektedir. Kistin kanamasına yapılacak olan cerrahi müdahale hastanın durumu göz önüne alınarak laparoskopi yöntemi ya da açık ameliyat ile tedavisinin yapılması gerekiyor.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle