Karaciğer Kist Ameliyatı ve Sonrasında İyileşme Süresi

Karaciğer kisti oluşunca tedavisi açık cerrahi veya laparoskopi yöntemi kullanılarak yapılmaktadır. Ameliyatı Genel cerrah uzmanları yapar. Kapalı yöntem ile gerçekleştirilecektir.

Karaciğer Kist Ameliyatı


Karaciğer Kist Laparoskopi Ameliyatı

Karaciğer kisti oluşması durumunda hastanın açık cerrahi ya da kapalı yöntem uygulanarak tedavisi söz konusu olacaktır. Böylelikle tekrarlama riski de azalmış olacaktır. Cerrahi yöntem olarak günümüzde daha çok laparoskopik cerrahi yöntem uygulanmaktadır. Hastanın hangi yöntem kullanılarak ameliyat edileceğine karar vermek için hastanın daha önceden bir ameliyat geçirip geçirmediği, kistlerin bulunduğu bölge, kistlerin kaç adet olduğu gibi etkenlerde göz önüne alınarak uygulanacaktır. Laparoskopi ameliyatları yapılırken hastaya genel anestezi verilerek yapılan bir ameliyat türü olmaktadır. Ameliyatın süresi ortalama 1 saat ya da iki buçuk saat gibi bir süre içerisinde yapılmaktadır.

Ameliyat Öncesi

Ameliyattan önce hastaya gerekli tetkikler yapılması gerekmektedir. Bunlar kan, idrar tahlilleri ve bazı hastalarda ultrason çekimi ve bilgisayarlı tomografi çekimi neticesinde hem kist sayısı hem de kistin bulunduğu bölge tespit edilecektir. Bunun sonucunda hastanın ameliyat gününe karar verilecektir. Ameliyat olacak kişinin sabah aç karnına ameliyata girmesi gerekmektedir. Tok karnına olması demek sıvı alımı demek hastanın ameliyat esnasında genel anestezi verilecektir. Hastanın ciddi komplikasyonlarını olmasına neden olacaktır. Hastanın hastaneye girişi yapılır ve ameliyat önlüğü hemşireler tarafından verilecektir. Ameliyathaneye gittiği zaman ilk olarak anestezi ekibi ile karşılaşacaktır. Burada eğer ki serviste damar yolu açılmamış olması durumunda damar yolları açılacaktır. Bu damar yolundan hastaya anestezi ilaçları verilir. Ardından da sonda takılacak ve hastanın kistinin bulunduğu bölge geniş bir alanda batikon ile temizlenecektir.

Ameliyat Aşamaları

Laparoskopi yöntemi kullanılarak yapılacak olan işlem için hastanın kaaciğer bölgsinden 2 tanesi 5 milim olan ve 1 tanesi de 1 santim olan toplamda üç tane kesik yapılacaktır. Bazı kişilerde trokar girişi gerekmesi sonucunda 4. kesikte yapılabilir ama bu ender görülen bir durum olmaktadır. Kesiklerden büyük olandan hastanın karnının şişirilmesi amacıyla karbondioksit gaz verilecektir. Bu sayede karın şişecek ve cerrahi aletler sonucunda karaciğer daha rahat bir şekilde görülecektir. Kistin görülmesi için ışıklı bir kamera yardımıyla içerisine girilecektir. Bu kamera kisti görecektir. Diğer küçük iki kesikten de cerrahi aletler girecektir. Kist kamera yardımıyla monitörde görülecek ve diğer iki cerrahi cihazlar ile de operasyon başlayacaktır. Operasyonu Genel cerrah uzmanı ve ekibi tarafından yapılacaktır. Kist bulunduğu bölgeden çok dikkatli çıkartılır. Burada kistin patlatılmaması için cerrahın dikkatli olması gerekmektedir. Endoskopik özel bir kesenin karnın içine kesikten sokulmaktadır. Karaciğer de bulunan ve çıkarılan kistin karın bölgesinin içerisine sokulan kesenin içerisine dikkatli bir şekilde konulur. Patlaması durumunda ciddi sorunlara yol açacaktır. Bu sebeple de kesenin içerisinden o küçük deliklerden bir tanesinden çıkartılacaktır.

Bazı durumlarda hastaya dren takılması söz konusu olabilir. Bunlar hasta hala uyuyorken yapılması gerekmektedir. Dikişler dikilerek hasta uyandırılır.

Ameliyat Sonrası

Ameliyat sonrasında hastanın 8 saat sonrasında sıvı alımına başlayacaktır. Sıvı gıdalar, tanesiz çorbalar tüketmeye başlayabilir. Hastanın ertesi gün olduğu zaman doktor tarafından değerlendirildikten sonra normal gıdalar tüketmeye başlayabilir. Ameliyat sonrasında hastanede kalma süresi ise 2 gün civarında olmaktadır. Servis yatağına alınan hastanın temizliği hasta personelleri tarafından yapılması gerekmektedir. Sondası muhtemelen hasta ayağa kaldırılana kadar kalması gerekmektedir. Her saat başı hastane hemşiresi tarafından hastanın tansiyonu ölçülecek, hastanın ateşine bakılacak ve kanı alınarak kan değeri alınacaktır. Bazı hastalarda anesteziye bağlı olarak kusma meydana gelebilir. Ertesi gün olduğunda sonda çıkartılır. Hasta ayağa kaldırılıp yürütülecektir. Hastanın pansumanı yapılır.

Herhangi bir enfeksiyon kapmaması için doktor tarafından belirtilen ilaçlar hastaya verilir. İlk gün serum verilecektir. Normal beslenmeye ameliyat sonrasında hasta geçebilir.

Karaciğer Kist Ameliyatı riskleri

Her ameliyatın bir takım riskleri bulunmaktadır. Bunlar hastane ortamında ya da hastanın taburcu olduktan sonra enfeksiyon kapması gibi durumlar olabilir. Laparoskopi ameliyatında kanama meydana geleceği gibi hematom oluşması da söz konusu olabilir. Bu tür durumlar kist çıkartma esnasında meydana gelecektir. Karaciğer kisti alınan bir hastanın ilerleyen zamanlar içerisinde safra fisütülü gelişme ihtimali olmaktadır. Bu nedenle de hastaya dren takılacaktır. Drenden sıvı gelmesi durumunda hastanın hastanede yatış süresi de uzayacaktır. Laparoskopi yoluyla ameliyat edilen bir hastanın kanaması meydana gelmesi durumunda açık ameliyata çevrilme riski de bulunmaktadır. Çok nadiren de olsa karaciğer üzerinden büyük bir kesik yapılacaktır. Önce kanama durdurulur ardından kist çıkarma işlemine açık ameliyat türü ile devam edilecektir. Açık yapılan ameliyat olması neticesinde ameliyat olan kişinin hastane ortamı içerisinde kalma süresi daha da uzayacaktır.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle