Karaciğer Kist Hidatiği Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Etobur hayvanların bağırsaklarına yerleşen bir parazit sonucunda, hayvan dışkısıyla insanlara bulaşan parazit karaciğerde hidatik kist oluşumuna neden olur. Tedavisi cerrahi yöntemdir.

Karaciğer Hidatik Kist

Karaciğer hidatik kistinin diğer adı halk arasında “köpek kisti” olarak bilinmektedir. Hayvanların ince bağırsaklarında bulunan Echinococcus granulosus adlı parazitin oluşması sonucunda bulaşan bir hastalıktır. Hastalığın bulaşması, köpek, tilki ya da kedi gibi bu hayvanların etobur olanlarında ince bağırsaklarında bulunan ve hayvanların dışkısının insanların gıdalarına ya da içme sularına karışması sonucunda insanların bu paraziti yemeleri ya da içmeleri sonucunda bağırsaklarına geçmesi neticesinde kanlarına karışmaktadır. Bunun sonucunda da karaciğer ya da akciğer gibi organlara ulaşması sonucunda kist olarak meydana gelecektir.

Karaciğer Hidatik Kist Nedenleri

Hitadik karaciğer kisti daha çok hayvancılık işleri ile uğraşan kişilerde görülmekte olan hayvanların dışkıları ile insanlara bulaşan parazit hastalığı olmaktadır. Etobur hayvanların ince bağırsağındaki mukozaya yapışan parazitin dışkı yoluyla yumurtalarının yayılması sonucunda meydana gelecektir. Etobur hayvanların Echinococcus granulosus çiğ et gibi yiyecekleri tüketmesi sonucunda bağırsaklarına yerleşen bu parazit hayvanların dışkıları sonucunda dışarı atılması sonucunda bir dışkı içerisinde 400 ile 100 arasında parazit yumurtası bulunmaktadır. Bu yumurtaların suyun içerisinde 7 gün yaşadığı ve toprakta kalmaları halinde ise yaklaşık olarak 10 ay boyunca canlı kalması bilinmektedir.

İnsanlarda meydana gelen hidatik kistin etobur hayvanların dışkılarında oluşan yumurtaların sebzelere ya da meyvelere ve içme sularına bulaşması neticesinde insanların bunları tüketmesiyle birlikte bulaşmaktadır. Bu parazit sadece hayvanlardan insana bulaşacaktır. İnsanlardan insana asla bulaşmayacaktır. Kişilerin gıdalar ya da içmeleri sonucunda karaciğerlerine ulaşması sonucunda kistin meydana gelmesi oluşacaktır. Hidatik kistlerin diğer kistler gibi içerisi su dolu olan keseler olmaktadır.

Karaciğer Hidatik Kist Belirtileri

Karaciğer kistinin çoğunda herhangi bir belirti vermeyecektir. Kistin karaciğer üzerinde bir ya da daha fazla olması ile bilinmektedir. Kistlerin karaciğerin sağ tarafında bulunması sonucunda kişilerde ağrı meydana gelecektir. Çoğu kişilerde belirti olmadan olmaması sonucunda insanların rutin ultrason testlerinde ortaya çıkacaktır.

 • Ateş;
 • Kilo kaybı;
 • Anemi;
 • Yorgunluk.

Kistin oluşması durumunda büyüyecek ve bazı durumlarda kendiliğinden patlayacak ve kistin içerisinde olan sıvının patlama sonucunda iç organlara ulaşması sonucunda bazı belirtiler ortaya çıkar.

 • Şiddetli karın ağrısı;
 • Baş ağrısı;
 • Kilo kaybı;
 • Öksürük;
 • Sarılık;
 • İştah kaybı;
 • Kusma;
 • Mide yanması;
 • Mide bulantısı;
 • Nefes problemleri.

Kistin patlaması neticesinde dağılan sıvının iç organlara ciddi ve kalıcı hasar vermesi durumu söz konusu olabilir. Bu durumda hastaya bir an önce müdahale edilmesi gerekmektedir.

Karaciğer Hidatik Kist Tedavisi

Karaciğer üzerinde hidatik kist gelişmesi durumunda kistin ilaçlarla tedavi edilmesi iyileşme göstermeyecektir. Sadece ilaçlar hastalığın belirtilerini azaltma konusunda yardımcı olur. Bu nedenle de kistin tanısı konulması durumunda cerrahi müdahale uygulanarak çıkartılması gerekmektedir.

Hastalığın cerrahi müdahalesi sırasında kistin büyüklüğü ve karaciğer üzerinde nerede olduğu ve komplikasyonları değerlendirildikten sonra cerrahi müdahale uygulanacaktır. Cerrahi müdahaleler genel cerrah uzmanları tarafından yapılacaktır. Uygulanacak olan yöntemler, iğne ile apirasyon, kapalı yöntem ameliyatı (laparoskopi), açık cerrahi ile ameliyat edilecektir. Bu tedavi tipleri sayesinde hastalık iyileşecektir. Genellikle hidatik kistler laparoskopi yöntemiyle tedavi edilmektedir.

Laparoskopik cerrahi yöntem uygulanacağı zaman hastanın karnından herhangi büyük bir kesi yapılmaz. Bunun yerine özel tıbbi cihazlar kullanılarak karın bölgesinden 3 tane 1 cm civarında kesi yapılarak hastanın ameliyatı yapılacaktır. Karın içerisine karbonmonoksit gaz ile doldurularak karın şişirilir. Bu gaz sayesinde iç organlarına daha kolay erişim sağlanacaktır. Bir kamera yardımıyla karaciğere ulaşılacak ve tıbbi cihazlar yardımıyla kameranın da yardımıyla kist görülerek çok dikkatli bir şekilde karaciğerin üzerinde oluşan kist patlatılmadan çıkartılacaktır. Bu yöntem ameliyat olanlar için, hem daha hızlı iyileşme süresinin olduğu, daha az komplikasyonların olduğu bir yöntem olmaktadır.

Ameliyat sonrasında kistin tekrar oluşumunu engellemek amacıyla başta antibiyotik olmak üzere bazı kimyasal ilaçlar doktor tarafından reçete edilecektir.

Karaciğer Hidatik Kist Önleme ve Beslenme

Karaciğer hidatik kisti oluşmasını engellemek için yiyecek olduğunuz sebze ve meyvelerin bol su ile yıkanması gerekmektedir. İçme suyunun temiz olmasına dikkat edilmelidir. Kişilerin daha çok bitkisel tedavi olarak brokoli, turp, soğan gibi sebzeler karaciğer sağlığı açısından çok önemlidir. Trans yağlar tüketilmemelidir. Alkol ya da sigara tüketimi karaciğer sağlığını derinden etkiler. Süt tüketiminden bu durumda kaçınmanız gerekmektedir. Süt kistlerin büyümesini hızlandıracaktır. Karahindiba kökünden yapılan çay tüketmeniz her zaman için hidatik kistin belirtilerini hafifletecektir. Limon suyu her zaman için karaciğerin temizlenmesinde yardımcı olacaktır.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle