Karaciğer Kisti Tedavisinde Bitkisel Kür Tarifleri

Karaciğer kisti olan kişilerin beslenmesine dikkat etmesi, kullanacak olduğu bitkisel kürler ile hastalığın belirtilerinin iyileşmesi görülecektir. Keçiboynuzu ve maydanoz kürü çok faydalıdır.

Karaciğer Kistine İyi Gelen Besinler

Karaciğerin fonksiyonlarında bozulma olması sonucunda hayatı tehlike riski olan bir durum oluşacaktır. Karaciğer kistleri büyümesi sonucunda karaciğere baskı uygulayacak ve bunun sonucunda da fonksiyonlarında sorunlar olmasına neden olacaktır. Karaciğerin modern tıp sayesinde kistin olması durumunda bunun için kistin büyümesini engellemek ve küçülmesini sağlayabilirsiniz. Karaciğer sağlığına faydalı olan birçok bitki bulunmaktadır.

Tüketecek oldukları sebzelerin haşlama veya haşlamadan yemeniz gereken karaciğer sağlığı konusunda çok faydalı olan birçok sebze bulunmaktadır. Sebze bakımından zararlı maddelerden temizlenmesini sağlayacaktır. Bunların kısa süre içerisinde fayda sağlayacak olan ve sülfür bakımından zengin olan sebzeler olması gerekmektedir. Sık sık kişilerin soğan, sarımsak tüketmeleri ayrıca lahananın da sülfür bakımından çok zengin olacağı hasta tarafından bilinmesi gerekmektedir. Brokoli ise karaciğer kist tedavisinde uygulanacak bir durumdur. Ayrıca karaciğer kisti ve karaciğerin temizlenmesini sağlayacak olan Brüksel lahanası son derece faydalı olmaktadır.

 • Arnavut biberi;
 • Kekik;
 • Enginar;
 • Söğüt yaprağı;
 • Kereviz;
 • Karahindiba;
 • Domates;
 • Salatalık.

Karaciğer kisti oluşması sonucunda meyvelere de ağırlık vermeniz gerekmektedir. C vitamini son derecede önemli bir meyve olmaktadır. Kızılcık, çilek, erik, kiraz gibi meyveler sağlığa son derece faydalı olan bir besin olmaktadır.

Tam tahıllı ürünleri tüketmek, karbonhidrat içerecek olan yiyecekler tüketmelisiniz. Esmer buğday ekmeği ya da yulaf gevreği tüketmeniz gerekmektedir. Vücudun kas dokusunu gelişmesini sağlayacak olan protein karaciğeri yormayacak olan ve A vitamini içermeyecek olan yiyecekler karaciğer sağlığına faydalı olmaktadır. Fakat yağlı et tüketmek yerine süt ve süt ürünlerini ya da soya fasulyesi gibi yiyecekler tüketmeniz protein açısından zengin olduğu unutulmamalıdır.

Karaciğer Kisti Bitkisel Kür

Meyan Kökü Çayı

 • 1 tatlı kaşığı meyan kökü;
 • 1.5 su bardağı su.

Karaciğer kisti olması durumunda bitkilerle tedavisinin gerçekleşebilmesi için meyan kökü çayını uygulamanız tavsiye edilmektedir. Birçok kişinin yaşadığı bu kist için 1.5 su bardağı klorsuz suyu kullanmanız gerekmektedir. İçerisine satın aldığınız meyan kökü rendeleyin. 1 tatlı kaşığı kadar meyan kökünü suyun içerisine atarak kaynatın. Işık olduğu zaman süzülür ve içilir. Bu kür kişilerin kan basıncını arttıracaktır. Bu nedenle de yüksek tansiyon hastaları olan kişilerin kullanmaları sakıncalı olacaktır.

Karahindiba Kürü

 • 1 yemek kaşığı karahindiba kökü;
 • 1 çay kaşığı bal;
 • 300 gram su.

Kist tedavisinde uzun zamandır kullanılmakta olan bir modern tedavi yöntemi olarak karahindiba kürü bulunmaktadır. Bunun için 300 gram su kullanacaktır. İçerisine 1 yemek kaşığı karahindiba konulmalı ve kaynatılmalıdır. Karışım kaynamaya başladığı zaman ocağın altı kapatılır. 10 dakika boyunca demlenir. İçerisine 1 çay kaşığı bal konularak günde iki defa sekiz saat ara ile içilmelidir.

İbrahim Saraçoğlu’ndan Karaciğer Kisti Kürü

 • 7 tane keçiboynuzu;
 • 500 gram su.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun karaciğer kistinin küçülmesi için uygulamanız gereken bu kür sayesinde kistin çok kısa bir zaman içerisinde belirtilerinin hafiflemesi hedeflenmektedir. Kist tedavisinde uygulayacak olduğunuz zaman her daim klorsuz su tüketmeniz tavsiye edilmektedir. Kistin tedavisinde 7 tane orta büyüklükte keçiboynuzu kullanmanız gerekmektedir. 500 gram suyun içerisine küçük parçalar halinde bölünerek suyun içerisine atılır ve kaynaması beklenir. 20 dakika keçiboynuzu suyun içerisinde kaynatılmalıdır. Bu kür içeceğiniz zaman çok sıcak olmaması gerekmektedir. Ağzınız yanmaması için ılık olduğu zaman içilmesi uygun olacaktır. Kürü sabah kahvaltısından yarım saat öncesinde 1 su bardağı ve öğlen yarım saat öncesinde 1 su bardağı içmelisiniz.

 • 1 tatlı kaşığı lavanta;
 • 1 su bardağı su.

Akşam olduğu zaman lavanta kürü uygulamalısınız. Klorsuz olan suyun içerisine 1 tatlı kaşığı lavanta bitkisi konularak kaynatılmalıdır. Ilık olduğu zaman süzülmeli ve sabah, akşam keçiboynuzu kürü kullandıktan sonra akşam olduğu zamanda lavanta kürü kullanmalısınız.

Kürün uygulanması toplam 15 gün süresi boyunca uygulanmalı, 7 gün boyunca ara verilmeli ve tekrardan uygulanmalıdır.

Ahmet Maranki’den Karaciğer Kisti Kürü

 • 20 dal taze maydanoz;
 • Yarım limon;
 • Bal;
 • 1/2 litre su.

Ahmet Maranki karaciğerinde kist bulunan kişilerin yapacak olduğu tedavi yöntemi maydanoz kürü olarak belirtmektedir. Yarım litre suyun içerisine atacak olduğunuz taze ve yeşil maydanozların suyun içerisine konulmalıdır. İçerisine yarım limon dilimlenerek konulur. Kaynatıldıktan sonra soğuması amacıyla beklenir. Soğuduğu zaman süzülmelidir. Limonlar suyun içerisine sıkılması gerekmektedir. Suyun İçerisine 1 tatlı kaşığı kadar bal ilave edilmeli ve karıştırılmalıdır. Karaciğer ve böbreklerde olan kistlerin tedavisinde bu kürü 3 hafta süresi içerisinde her gün kullanmalısınız. Ardından 1 hafta süresi boyunca ara vermelisiniz. Sonradan kür yeniden tekrar etmelidir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 1 oy, ortalama: 3,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle