Karaciğer Hidatik ve Basit Kist Belirtileri Nelerdir?

Karaciğer kisti küçük boyutlarda olması durumunda herhangi bir belirti vermeyecek ve tehlike arz etmeyecektir. Büyümesi sonucunda kist sırt ağrısı gibi birçok belirti verecek ve sorunlara yol açacaktır.

Karaciğer Kist Belirtileri


Karaciğer Kisti

Karaciğerde içerisi sıvı dolu olan kese görünümünde olan kistlerin genellikle belirti vermemektedir. İyi huylu olan kistler büyüdükleri zaman bir takım belirtiler vereceklerdir. Karaciğer kistinin oluşması durumunda kistin oluşması neticesinde karaciğer fonksiyonlarını ciddi oranda etkileyecektir. Karaciğer kistinin belirtileri büyümediği durumunda herhangi bir belirti vermeyecektir. Bazı kistler insanlarda herhangi bir belirti vermeden yıllar boyunca büyümeden olduğu bölgede kalabilirler. Kiste sahip olan kişilerin belirti vermediği zaman iyi huylu olması durumunda yıllar boyunca kalacaklardır. Kistin yıllar boyunca herhangi bir belirti vermeden bulunduğu bölge üzerinde duracaklardır. Karakterize olması durumunda ve büyümesi sonucunda polikistik karaciğer hastalığının olması gibi bir durum söz konusu olacaktır. Bu durumda da hastalık gelişmesi söz konusu olacaktır. Hastalığa rağmen bu kist yıllar boyunca durması neticesinde karaciğer fonksiyon kaybı yaşamadan yıllar boyunca kalabilir. İnsanların yaşamlarında herhangi bir sorun olmayacaktır.

Karaciğer Basit Kistin Belirtileri

Basit karaciğer kistinin daha sıklıkla anne karnında meydana gelecektir. Doğumdan sonrada meydana gelebilir. Doğumdan sonrada sıklıkla meydana gelecek olan hidatik kist karaciğer üzerinde görülecektir. Basit kistlerin ve hidatik kistlerin çoğunluğunun küçük olması durumunda hiçbir belirtisinin olmaması nedeniyle kendisini belli etmeyecektir.

  • Karın şişkinliği;
  • Ağrı;
  • Kistin ele gelmesi;
  • Halsizlik;
  • Yüksek ateş;
  • Karaciğer büyümesi;
  • Titreme;
  • Kusma;
  • Sarılık.

Karaciğer üzerinde oluşan kistler yıllar boyunca herhangi bir belirti vermeden kalabilir ve bunun sonucunda da rutin kontroller sonucunda sadece bulunabilir. Kist büyümedikçe herhangi bir ağrının olmayacağı ve rahatsızlıklar oluşması durumunda bir takım belirtiler olacaktır. Kist büyümesi durumunda midenin üzerinde bir şişlik meydana gelir. Bu durum kişilerin hayatı içerisinde aynı zamanda da ağrının oluşmasına da neden olacak sorun olmaktadır. Kistin büyümesi durumunda kist karın üzerinden ele gelmeye başlayacaktır. Midenin az yukarısından bu kist ele gelmeye başlayacaktır. 

Karaciğer üzerinde meydana gelen basit kistler belirtileri arasında karnın sağ üst bölgesinde ki ağrı her geçen gün artacaktır. Bu durum ağrıya yol açacaktır. Kişilerde meydana gelecek olan döküntüler ve ayrıca kişilerde alerjik reaksiyonların oluşmasına da neden olacaktır.

Basit kistler genellikle zararsız olan kistlerdir. Büyümesi durumunda kistin patlaması söz konusu olacaktır. Kistin patlaması her zaman için tehlikeli olacaktır. Bu durum kişilerin hayati tehlikesinin olması gibi durumlara neden olur. Bu nedenle de kist çok büyük boyutlara ulaşması durumunda müdahale edilerek içinin boşaltılması ya da kistin komple kist duvarları ile birlikte çıkartılması gerekmektedir.

Karaciğer Hidatik Kisti Belirtileri

Karnın sağ üst kısmına şiddetli bir ağrının olmasının yanı sıra bununla birlikte mide bulantısı ve sık sık meydana gelecek olan kusma görülecektir. Kaşıntının oluşması ve kişilerde sarılığın oluşması da meydana gelecektir. Ayrıca kistin karaciğer üzerinde birden çok olması da söz konusu olacaktır.

Hastanın alerjisi gelişebilir. Bu durumda kaşıntısı sıklıkla meydana gelebilir. Bunun yanında meydana gelecek döküntüler kişilerde kaşıntının oluşmasına neden olur. Kistin safra yollarına baskısı olabilir. Bu durumda yeterli miktarda safra salgılanmaz. Bu durumda da sarılık hastalığının olmasına neden olacaktır. Kistin eğer ki enfekte olması söz konusu olması durumunda bir takım hastalıkların oluşması da meydana gelecektir. Kistin enfekte oluşması durumunda meydana gelecek olan belirtiler grip belirtileri gibi olacaktır. Bunlar halsizlikle başlayacaktır. Yüksek ateş oluşacaktır. Kişide meydana gelecek olan üşüme ayrıca titreme de görülecektir. Sarılık oluşması da kistin enfekte oluşması durumunda görülecektir.

Karaciğer üzerinde bulunan kistlerin omuz bölgesinde ve sırtın orta kısmında çok ciddi bir ağrı hissedecektir. Karın bölgesinde gözle görülecek bir şişme meydana gelir. Enfeksiyonun müdahale edilmemesi durumunda belirtiler giderek artacaktır. Kistin boyutunun büyük olması sonucunda organa baskı yapacaktır. Bu baskı sonucunda da karaciğer görevini tam olarak yerine getiremeyecektir.

Karaciğer kistlerinin büyümesi sonucunda organın genişlemesi söz konusu olacaktır. Bunun sonucunda gerek karaciğer üzerine baskı uygulayacağı gibi aynı zamanda da safra kesesinin de fonksiyonlarını da etkileyecektir. Şişkinlik olması durumunda ve kistin ele gelmesi durumunda kist son derece büyük boyutlara ulaşması durumunda bu ele gelme gerçekleşecektir. Bu durumda da kistin patlama riski bulunacaktır.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle