Karaciğer Kisti Kansere Yol Açar Mı, Etkileri ve Tedavisi

Karaciğer kisti, karaciğer üzerinde meydana gelen,organa doğrudan etkisi bulunmayan içi sıvı dolu yapılara verilen isimdir. Bu kistler hastaları korkutsa da herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Karaciğer Kisti Kanser Midir?

Karaciğer kistleri, organın etrafını kaplayan, içi sıvı ile dolu keseciklere verilen isimdir. Bu kistlerin boyları 20 santimetreye kadar ulaşabilir. Kistlerin içi çeşitli vücut sıvıları ile dolu olabileceği gibi, doğrudan zar kaplı içi boş yapılar da olabilmektedir. Karaciğer kisti kanser ile karıştırılan, ancak kötü huylu hücre içermeyen yapılardan meydana gelmektedir. Ancak göstermiş olduğu belirtiler itibari ile kanser ile karıştırılabilir, hastaya zor anlar yaşatabilirler. Yaş ilerledikçe daha sıklıkla görülen bu kistler, nadir de olsa küçük yaştaki çocuklar da da görünmektedir. Milimetrik boyutları bulunduğu gibi, organın tamamını çevreleyen kistlerle karşılaşılması da mümkündür. Yapılan araştırmalar, karaciğer kistine sahip olan insanların yüzdesini %6 olarak vermektedir. Diğer kist türleri ile karşılaştırıldığında, karaciğer kistinin diğer kist türlerine kıyasla çok daha sık görüldüğünü söylemek mümkündür. Bu kistin kansere dönebileceği konusunda çok fazla söylenti bulunsa da, bu kistler kansere dönüşmez. Ancak nadir de olsa, enfeksiyon yaratabilme ihtimali söz konusu olmaktadır.

Vücuda Etkileri

  • Karnın üst kısmında sürekli sancı hissi
  • Kusma 
  • Göbeğin kişiye rahatsızlık verecek derecede şişmesi
  • Karaciğerin büyümesi ve yağlanması
  • Bütün vücuda yayılan ağrı
  • İshal (Nadiren)
  • Baş dönmesi
  • Yemeklerden tiksinme gözlemlenmesi

Yukarıdaki belirtilerden en az 3’ü bir arada görüldüğünde doktora gidilmelidir.

Bu kistler, diğer birçok kist türüne göre çok daha yavaş gelişme gösterir. Bu sebepten ötürü, kistin varlığını hemen anlayabilmek mümkün değildir. Genellikle karında hissedilen aşırı baskı, sık sık kusma ve sindirim sisteminizde meydana gelen diğer problemler, vücudunuzda kistlerin bulunduğunun işareti olabilir. Karaciğer kistleri nadir de olsa eklem ağrılarına sebebiyet verebilir.

Karaciğer kistleri, kanser hücreleri ile kıyaslandığında kötü huylu değildir. Ancak organda bir kistin varlığı, kişilerde kanser olduğuna dair şüphe uyandırmaktadır. Kistler şekil itibari ile kanserli hücrelere benzemektedir. Kişide, karaciğer kanserinde görebileceğiniz etkilerin tamamı yaşanabilir. Bu da hastanın kendisinde karaciğer kanseri olduğunu düşünmesine sebep olabilir. 

Yaşanan yoğun karın ağrıları, sık sık kusma ve tuvalete çıkma isteği, kistlerin size yaşatabileceği kötü etkilerin başında yer almaktadır. Vücudunuzda bulunan karaciğer kistleri sebebi ile vücudunuzda aşırı yağ birikimi, buna bağlı olarak da aşırı kilo alımı neden olabilmektedir. Aynı zamanda tedavi sırasında da ilaç kullanımı hastanın kilo almasına neden olmaktadır. Baş dönmesi, iştahsızlık ve halsizlik de kistlerin yol açtığı başlıca kötü etkiler arasında yer almaktadır. Bu etkiler, uzun süre devam edebilir.

Tedavisi


Karaciğere Laparoskopi Uygulaması

Karaciğer kistlerinde birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Kistlerin varlığı anlaşıldıktan sonra, doktor ile hastanın belirleyeceği ortak bir metot ile tedavi sağlanmaktadır. Bu tedavi yöntemlerinden ilki, kistleri kendi kendine iyileşmeye bırakmaktır. Zira bu kistlerin zaman içerisinde kendiliğinden yok olma özelliği gösterdiği bilinmektedir. Elbette bu durum, kistlerin parazit içermediği ve tamamen iyi huylu olduğu durumlarda gerçekleşmektedir. 

Tedavi sırasında kullanılacak ikinci yöntem, kistleri yok etmek için uzun süreli ilaç kullanmaktadır. Hastanın bünyesine, kistlerin durumuna ve büyüklüğüne göre, hastaya ilaç tedavisi uygulanabilir. Bu noktada da kullanılacak ilaç, doktorun hasta hakkındaki görüşüne bağlıdır. 

Laparoskopi, tedavi sırasında nadir de olsa uygulanan işlemler arasında yer alır. Hastanın kistlerinin çok fazla olması, kistlerin çok büyük olması bu uygulamanın başlıca nedenleri arasındadır. Hastaya rahatsızlık veren ve yaşam standartlarını büyük ölçüde düşüren bu kistler, laparoskopi yöntemi ile alınmaktadır. Bu cerrahi bir yöntemdir. Bu yöntem, kistlerin parazit taşıdığı durumlarda da uygulanmaktadır. Kistlerin parazitli olması durumunda, bu kistlere köpek kisti adı verilmektedir. Laparoskopi uygulaması ile temizlenen karaciğerde, hijyene dikkat edilmemesi durumunda, tekrar kist oluşumu gözlemlenebilir. Laparoskopi sonrası, hasta 2 gün içinde kendi hayatına dönebilir.

 Bu kistlerden korunmak için, hijyene mümkün olduğunca dikkat edilmesi gerekmektedir. Zira, hastalığa neden olan unsurlardan bir tanesi de, hayvansal temelli gıdalardır. 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 1 oy, ortalama: 3,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle