Karaciğer Kisti Nasıl Tedavi Edilir?

Karaciğerde kist tedavisi için birçok yöntem bulunmaktadır. İlaç tedavisi, laparoskopi ve ameliyat bu yöntemler arasındadır. Kişinin yaşı, kistin büyüklüğü tedavi türünü belirleyebilmektedir.

Karaciğer Kistleri Tedavisi


Karaciğer Kisti Ameliyatı


Karaciğer kisti, isminden de anlaşılabileceği gibi, karaciğer üzerinde farklı sebeplere bağlı olarak meydana gelen kistlerdir. Bu kistler, teşhis edildikten sonra; tedavi yöntemi seçilebilir. Kistlerin yok edilmesi için pek çok yöntem bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemleri

  • Kendi kendine iyileşmesini beklemek
  • İlaç tedavisi uygulamak
  • İğne yöntemi ile tedavi
  • Laparoskopi
  • Cerrahi yöntem

olarak sıralanabilmektedir.

Tedavi yöntemleri, hastanın ve kistin durumuna göre belirlenmektedir.

Tedavi yöntemi belirlenirken, birçok unsur göz önünde bulundurulmaktadır. Hastanın yaşı, kistin büyüklüğü ve karaciğer etrafında nerede bulunduğu, kaç adet kiste sahip olduğu ve kistlerin yaşamı tehdit edip etmediği bu noktada son derece önemli unsurlar arasında bulunmaktadır.

Zararsız Kistlerde Tedavi

Zararsız karaciğer kistlerinde teşhis sonrası herhangi bir zararlı durum görünmezse, doktorun hastaya uygulayabileceği yöntemlerin başında kistlerin kendi kendine iyileşmesini beklemek olacaktır. Karaciğerde köpek kisti tedavisinde kist tamamen zararsız olacağından, bu yöntem uygulamaya koyulabilir. Yapı kendiliğinden kaybolabilir. Kistlerin kendi kendine iyileşmesi beklemek, genelde başarılı bir yöntemdir. Özellikle bebeklerde görülen retansiyon kistlerinde, vücudun büyümesi ile kistlerin yok olduğunu görmek mümkün.

İlaç Tedavisi

Karaciğerdeki kistin tedavisi sırasında, uzman doktorlar tarafından uygulanan diğer bir yöntem de ilaç tedavisi uygulanmaktadır. İlaç tedavisi genellikle 20-45 yaş arasındaki erişkin kişilere uygulanmaktadır. Kistin zararsız olduğu, ancak hastanın yaşam standartlarının düşmesinin gözlemlendiği durumlarda genellikle ilaç verme işlemi uygulanmaktadır. Bu uygulama, isminden de anlaşılabileceği gibi, hastaya 5 ile 6 ay süre ile ilaç verilmesi işlemi olarak uygulanmaktadır. Kistlerin yok edilmesinden çok, karaciğer etrafında çok fazla yayılmasını engellemek ve kisti mümkün olduğunca küçültmek amacı ile bu işlem uygulanmaktadır. İşlemi birçok hastada başarılı bir şekilde uygulandığından ötürü, genellikle ikinci bir kontrol işlemine gerek kalmaz.

İğne Yöntemi

Karaciğer kisti iğne ile tedavisi, genellikle retansiyon kistlerinde sıklıkla görülen durumlar arasında bulunmaktadır. Bu durum, kistin büyüklüğünün hastanın karaciğerine göre oranla çok daha büyük olması durumunda gözlemlenmektedir. İğne yöntemi ile laparoskopi beraber uygulanmaktadır. Bir hortum vasıtası ile hastanın karaciğerine ulaşıldıktan sonra iğne ile burada bulunan retansiyon kistlerinin patlatılarak yok edilmesi, tedavideki asıl amacı oluşturulmaktadır. İşlem risksiz olmasına rağmen, her zaman doktorların hastaları için tercih ettikleri yöntemler arasında bulunmazlar. Zira enjeksiyon yardımı ile kistin patlatılması, kistlerde enfeksiyon yaratabilen durumlar arasında bulunmaktadır. 

Laparoskopi Yöntemi


Karaciğer Kistine Laparoskopi Uygulaması


Laparoskopi yöntemi, karaciğerde bulunan kistlerin, artık zararsız olmaktan çıktığı, enfeksiyon kapmış durumda olan; ya da doğrudan parazit ya da kötü huylu tümör bulunduran kistler olduğu durumlarda uygulanması zorunlu olan bir yöntemdir. Kistin varlığının belirlenmesinden hemen sonra, laparoskopi yöntemi adı verilen yöntemle, hastanın karaciğerine bir hortum yardımı ile giriş yapılır. Burada bulunan kistler doktor müdahalesi ile detaylıca temizlenir. Laparoskopi, pek çok hasta için korkutan bir yöntem olsa da, hastanın yaşamına birkaç gün sonra dönebileceği yöntemler arasında bulunmaktadır. 

Cerrahi Yöntem

Karaciğerde meydana gelen kistleri tedavi etmek amacıyla tercih edilen bir diğer yöntem de cerrahi yöntemdir. Cerrahi yöntem genellikle karaciğerde bulunan kistlerin sayısının birkaç taneden fazla olması durumunda uygulanmaktadır. Bu yöntemde kistler zararlıdır ve hastanın yaşamı için bir tehdit unsuru olarak kabul edilmektedir. Cerrahi yöntem, mutlaka uzman bir doktor tarafından uygulanmalıdır. Hastanın karaciğerine doğrudan açılan bir delik ile bütün lezyonlar doktor tarafından temizlenmektedir. Cerrahi yöntem, hastanın yaşına ve mevcut kistlerin durumuna göre belirlenmektedir. 

Karaciğer kisti ameliyatları ile kistin zararlı olması durumunda tehlikeli boyutlara ulaşabilmektedir. Hal böyle olduğunda, ameliyat riskli bir duruma gelebilmektedir. 

Bitkisel yöntemler de kistin basit kist olarak kabul edildiği durumlarda uygulanmaktadır. Ahmet Maranki karaciğer kisti tedavisi son derece merak edilen ve uygulanan bir yöntemdir. Maranki, karaciğer kistleri tedavisi için, yeşillik yemenin önemli olduğunu vurgulamaktadır. Bitkisel yöntemler, yalnızca kistler basit ise uygulanabilmektedir. 


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle