Karaciğer Kisti Tehlikeleri ve Zararları Nelerdir?

Karaciğer kistinin oluşması durumunda küçük kistler herhangi bir zararı olmayacaktır. Kistin büyümesi sonucunda patlama ya da şiddetli ağrı gibi durumların olması söz konusu olacaktır.

Karaciğer Kisti Tehlikesi


Karaciğer Kisti

Karaciğer kistlerinin oluşması sonucunda bir takım komplikasyonlarının da olduğu bilinmektedir. Karaciğer kisti oluşması iki evreden oluşmaktadır. Bu kistin ilk olarak duvarlarının oluşması ve büyüme dönemi olarak bilinmektedir. Bu durum içerisinde komplikasyonlar çok fazla görülmeyecektir. İkinci evresi olarak sıvının oluşması sonucunda zarlarla dolacaktır. Bu durum da kalsifikasyonlar görülmektedir. Kistin gelişmesi durumunda duvarların reaksiyon oluşması nedeniyle kireçlemesi söz konusu olabilir. Bu kistler daha çok karaciğerin sağ lobunda bulunurlar.

Karaciğer kistlerinin birçoğunda belirtiler olmayacağından dolayı asemptomik olacaktır. Bu durum içerisinde kist rastgele yapılacak rutin bir kontrol sırasında görülecektir. Fakat bazı kişilerde kistin komplikasyonları olması sonucunda kişilerin karaciğerinde oluşan kist sonucunda bir takım komplikasyonların oluşmasına neden olacaktır. Bu durum kişilerde bazı gelişmeler sonucunda olacaktır. Daha çok kistin enfeksiyon kapması ile sonuçlanacaktır. Kist oluşmaya başlaması sonucunda en sıklıkla insanlara kist zararları arasında bu durum bulunmaktadır. Kistin gelişimi daha çok belirti vermeden olacaktır. Fakat enfeksiyon oluşması durumunda kist enfekte olacaktır.

Kistin enfeksiyon kapması sonucunda kişilerde hepatomegali gelişecektir. Ayrıca enfeksiyon sonucunda kişilerde titreme, yüksek ateş de görülme riski görülecektir.

Karaciğer kistlerinin birçoğunun zararsız olması ve bu nedenle de hastanın herhangi bir şikayetine neden olmayacaktır. Fakat bu kistler zaman içerisinde büyüyecektir. Bu büyüme sonucunda da çevre dokulara baskı yapılacaktır. Sadece karaciğer bölgesinde ki ağrı meydana gelmeyecektir. Kistin büyümesi sonucunda mide sorunları ve sindirime bağlı olan sorunlarda görülecektir. Bu durumda da ağrı şiddetli bir şekilde kendisini gösterecektir. Kist dokusu her insanda farklı olmamaktadır. Bu nedenle de kistler bazı kişilerde hiçbir zarar vermeden bulunduğu bölgede bırakılır ve izlenmeye alınır. Kistin altı ayrıca bir çekilecek olan ultrason ve çekilecek olan bilgisayarlı tomografi sonucunda kistin boyutları değerlendirilecektir. Eğer ki kist duvarları büyümeye başladığı zaman ve patlama riski olması durumunda kistin zararlı olacağı durumlar gelişebilir.

Karaciğer Kisti Zararları

Karaciğerde Anekoik Kisti ya da karaciğerde oluşan basit kistler ve hidatik kistlerin en sıklıkla görülen komplikasyonları arasında kistin karaciğer üzerindeyken patlaması olacaktır. Kişilerin yaşadığı bu hastalık sonucunda kistin zararları arasında portal hipertansyion da olmaktadır. Kist üzerinde nadir görülen bir durum olsa da yaşayan kişilerde hayatlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Karaciğer hidatiğin damarların kist tarafından baskı görmesi sonucunda kişilerde kan akışının tam olarak sağlanamamasına neden olacaktır. Kistin büyümesi sonucunda oluşacak zararlar ise bir anda meydana gelen karın ağrısı olacaktır. Bu karın ağrısına eşlik edecek olan kusma ve ishal gibi durumlarda söz konusu olacaktır. Ayrıca kistin sindirim sistemine baskı yapması sonucunda kişilerde sindirim sorunlarının da olmasına neden olacaktır.

Genellikle kistlerin herhangi bir belirtisi olmadığından rutin muayene sırasında kistin görülmesi sonucunda insanların akıllarına karaciğer kisti tehlikeli midir sorusu gelmektedir. Karaciğer kistleri büyümediği zaman ve patlamadığı zaman, organa baskı uygulamadığı zaman ve bir belirtisi olmaması durumunda tehlikeli değildir.

Kistin daha çok zararları patlaması ile birlikte olacaktır. Kistin patlaması durumunda içerisinde ki sıvının miktarı ve kistin büyüklüğüne göre değişecektir. Kistin patlaması daha çok bir darbe sonucunda oluşacaktır. Geçirilen bir kaza sonucunda ya da kişinin karaciğer bölgesine aldığı bir yumruk sonucunda patlam riski bulunmaktadır. Kistin patlaması durumunda bazı durumlarda içerisinde ki sıvının karın içerisine akması sonucunda ciddi sorunlara da yol açabilir. Kistin içerisinde ki antijenik olan sıvının kistin yırtılması sonucunda boşalması durumunda insan hayatını tehdit edebilecek sorunların oluşmasına neden olabilir. Kistin karın boşluğu içerisine yayılması sonucunda alerjik reaksiyonların oluşmasına neden olacaktır.

Karın boşluğunda ki yayılmış olan kistin sonucunda hastalıklar meydana gelebilir.

Karaciğer kistinin oluşması durumunda küçük oluşması sonucunda herhangi bir tedavi gerekmeyecektir. Doktor hastayı yakın takibe alınacaktır. Bu durum sonucunda komplikasyonlara neden olabilecek boyutlara gelmesi durumunda kişilerin tedavi yöntemi olarak ameliyat olması gerekmektedir. Bu yöntem ile kist bulunduğu yerden çıkartılacaktır. Kist çıkartılması durumunda çok dikkatli olmalı, kişinin herhangi bir şekilde zarar görmemesi için kist çıkartılırken kistin yırtılmaması çok önemli olacaktır. Bazı kişilerde kistin çıkartılması yerine özel bir iğne yardımıyla kistin içerisinde ki sıvının boşaltılması gerekebilir. Bu yönteme aspirasyon yöntemi ile kistin boşaltılması olacaktır. Fakat bu durumda kistin yeniden nüks etme durumu yeniden olacaktır. Kist karaciğer üzerinden cerrahi yöntem kullanılarak çıkartılması sonucunda daha kalıcı bir şekilde ve tekrardan nüks etmeyecektir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle