Karaciğerde Kist Çeşitleri ve Tedavi Yöntemleri

Karaciğer üzerinde hayvanlarda bulunan bir parazitin insanlara bulaşması sonucunda en sıklıkla hidatik kist görülmektedir. Keçiboynuzu kürü bütün karaciğer kist tedavisinde etkilidir.

Karaciğerde Kist

Karaciğer üzerinde oluşan, içerisinde sıvı bir madde bulunan kistler olmaktadır. İyi huylu olması nedeniyle büyüse bile bir sorun teşkil etmeyecektir. Kistlerin bir belirtisi olmaması nedeniyle ve iyi huylu olması sonucunda 10 mm boyutlarında olabilir ve belirti vermeden yıllarca kalabilir. Çekilecek olan bilgisayarlı tomografi de görüleceği gibi MR çekiminde de görülmesi söz konusu olacaktır. Karaciğer üzerinde gelişen birkaç çeşit kist türü bulunmaktadır. Bu kistlerin doğuştan olacağı gibi daha sonradan gelişmesi de söz konusu olacaktır. Kistler bazı durumlarda insanların yediklerinde bulunan bakteriler sonucunda da oluşabilir.

Karaciğer kistleri yıllarca herhangi bir belirti de vermeyecek olduğundan tanı konulmadan organ üzerinde kalabilirler. Kist büyümesi durumunda 10 mm’den daha büyük olan kistler hastada ağrı olmasına neden olacağı gibi karın bölgesinde de meydana gelecek bir şişkinlik oluşmasına da sebebiyet verecektir.

Karaciğer kisti oluşması durumunda Genel Cerrahi uzmanlarının bu kistin tedavisini yapacak olduğu unutulmamalıdır.

Karaciğerde Anekoik Kist

Büyümesi hızlı olmayan ve bir o kadar yavaş olan kistler grubunda olmaktadır. İyi huylu olduğu unutulmamalıdır. Fakat buna rağmen karaciğerin çalışmasını ve karaciğerin dokularında zarar verecek bir kist olmaktadır. Kistin takip edilmesi ve çok büyümesi sonucunda da vücuda etkisinin çok olumsuz olacağı için kistin alınması söz konusu olacaktır. Eğer kist 10 mm’den büyük olması durumunda kistin tedavi edilmemesi durumunda tümöre dönüşme riski bulunmaktadır. Ayrıca tedavi edilmeyen kistlerin çok büyüme riski de bulunmaktadır. Anekoik kistlerin büyümesi sonucunda belirti verecektir. Sıklıkla karın ağrısı şeklinde olur. Özellikle de kistin iltihaplanması sonucunda bu kist nedeniyle şiddetli karın ağrıları meydana gelecektir. Safra kesesinin çalışmasını da engeller. Kist çıkartılmadan patlarsa hastanın yaşayacağı karın ağrıları daha da şiddetli olur. Anekoik  kistlerin boyutlarının 12 santimi bile bulduğu görülmektedir.

Karaciğer Kist Hidatiği

İnsanlar arasında köpek kisti diye tabir edilen bu kist hayvanlarda bulunan bir parazitin insana bulaşması sonucunda olur. Bu parazit Echinococcus granulosus olmaktadır. İnsandan insana parazit bulaşması söz konusu değildir. Sadece bu parazit hayvanlardan bulaşacak olduğu unutulmamalıdır. Sağ lob ya da sol lob üzerinde bulunur. Oluşması durumunda safra kesesinin yeterli kadar çalışamaması ve taş oluşmasına neden olacaktır. İlk zamanlarda belirti vermeyecek olan kistin 10 mm’den büyük olması durumunda belirtiler verecektir. Sarı bir cilt renginin olması, idrar yapmakta sorun ve şişkinlik belirtileri arasında olacaktır. 

Kistin  kanaması sonucunda midenin üst kısmında çok ciddi ağrıların oluşması söz konusu olacaktır. Bu ağrı hastalarda bazı durumlarda kanama olduğunda tedavi yapılması gerekmektedir.

Basit Karaciğer Kisti

Basit karaciğer kistleri doğuştan meydana gelecek olan kistler olmaktadır. Bebek anne karnında gelişimi esnasında safra kesesi ve safra kesesi yollarının anormal olması sonucunda gelişmektedirler. Basit karaciğer kistleri safra kesesi benzeri bir sıvının doluşması ile meydana gelecektir. Bu kistlerde epitel hücre meydana gelecektir. Büyüklükleri ise 10 mm ile 3 santim arasında değişecektir.

Karaciğerde Hipodens Lezyon

Karaciğerde meydana gelen doku bozukluğu olarak adlandırılmaktadır. Hipodens lezyon gelişmesi hastanın karaciğer dokusunda bozulma meydana gelmesi sonucunda oluşacak bir durum olmaktadır. Karaciğer üzerinde görülmesi sonucunda karaciğerde bir takım lekelenmelerin olduğu anlamına gelecektir. Ciddi sorunlar açabilir ve hastanın hayatını olumsuz yönde etkilemekte olacaktır. Safra kesesi iltihaplanması gibi sorunlara yol açabilir ve ayrıca siroz hastalığının da gelişiminde etkili olacaktır. Ultrason çekimi sonucunda doktor sonuçlara bakar ve doku bozukluğu ya da lekelenme olduğu zaman bu konuda teşhisini genel cerrah uzmanı bakar ve hastaya koyacaktır. Hipodens lezyon görülmesi bazı hastalıklara da neden olacağı bilinmektedir.

Karaciğer Kistine İyi Gelen Besinler

Enginar: Karaciğer temizlenmesinde yardımcı olacağı gibi karaciğer dostu olarak da bilinen bir sebze olan kerevizi karaciğerinde Hipodens lezyon ya da basit, Anekoik kist olan kişilerin tüketmesi tavsiye edilmektedir. Özellikle de safra kesesi sorunları olanlarında tüketmeleri tavsiye edilecektir.  

Kereviz: Kanı temizlemekte yardımcı olacak ve karaciğer sağlığı için hipodens lezyon ve Anekoik kist ya da basit kist görülen kişilerin kullanması ve tüketmesi tavsiye edilmektedir. Kişilerin karaciğeri üzerinde bulunan kist tedavisinde başarılı olduğu bilinmektedir. Kanın temizlenmesi konusunda da yardımcı olacaktır.

Kırmızı pancar: Basit karaciğer kisti tanısı konulan kişilerin ya da anekoik kist büyümesi görülen kişilere tavsiye edilmekte olan bir besin kaynağı kırmızı pancar olmaktadır. Özellikle de taze kırmızı pancar suyunu içmeniz sağlığınız için çok önemli olacak ve kistlerin büyümesi konusunda da engel olacaktır.

Karaciğer Kisti Bitkisel Tedavi

  • 6 tane orta büyüklükte keçiboynuzu;
  • 200 gram su.

Prof Dr. İbrahim Saraçoğlu karaciğer Hipodens ya da basit kit ve hidatik kist gibi oluşumlar meydana gelmesi durumunda hastalığın tedavisinde keçiboynuzu önermektedir. Keçi boynuzunun çay gibi pişirmeli ve sabahları ve öğlen keçiboynuzu kürü içmeniz ve akşam olduğu zaman ise lavanta kürünü içmenizi tavsiye etmektedir. Hipodens lezyon sap lob ya da sol lob üzerinde olması durumunda kişilerde belirtiler ciddi oranda artacaktır. Bu nedenle de birkaç tane 6 tane keçiboynuzu 200 gram suyun içerisine atıp 10 dakika boyunca kaynatmak gerekiyor. Arından kişilerin ılık bir şekilde sabah ve öğlen içmeleri akşam olunca da bir yemek kaşığı lavantayı 250 gram suyun içerisine atarak 15 dakika kaynattıktan sonra ılık olunca içerisinde bir katkı maddesi koymadan içmeleri tavsiye ediliyor. Hamileler doktorlarına danışarak tüketmelidir.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle