Karında Kist Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Bayanların yumurtalıklarında kistin büyümesi sonucunda dokulara yapacak olduğu baskı sonucunda bazı belirtiler ortaya çıkacaktır. Hastanın tedavisi mutlaka yapılmalıdır.

Karında Kist


Karından Çıkartılan Kist

Karın bölgesinde kist oluşumu daha çok kadınlarda yumurtalıklarında görülmektedir. İçerisi sıvı ile dolu olan ve diğer organlardan kistin duvarı ile ayrılan keseciklere verilen isim olmaktadır. Vücut içerisinde oluşan hücrelerin sürekli olarak kendisini yenilemesi gibi bir özelliği olmaktadır. Bazı hücrelerin sıvı emilimi çok fazla olmaktadır. Bunun sonucunda da dokular üzerinde oluşan hücrelerin sıvıları emmesi sonucunda normalden fazla sıvı oluşması neticesinde ödemler meydana gelir. Bu ödemler eğer ki etrafında bir zar olması sonucunda kist olarak meydana gelecektir. Kistlerin vücudun bütün organlarında oluşması söz konusu olur. Kistler bulunduğu dokuya göre küçük olması sonucunda herhangi bir belirtisi olmayacaktır. Fakat büyümesi sonucunda kistlerin çevresinde olan dokuya baskı kurması sonucunda belirtiler vermeye başlar.

Karında Kist Belirtileri

Karında meydana gelen kistler habis yani kötü huylu ve benign iyi huylu olarak ikiye ayrılacaktır. Bu kistler belirtisi ilk olarak küçük olacağından herhangi bir belirtisi de olmayacaktır. Zaman içerisinde büyümesi sonucunda oluştuğu bölgeye baskı yapması sonucunda belirtiler vermeye başlayacaktır.

  • Adet düzensizlikleri;
  • Karında şişlik;
  • Karın bölgesinde ve kasıklarda ağrı;
  • Kabızlık;
  • Sık sık idrara çıkma.

Rahimde kist oluşması durumunda en sıklıkla var olan belirtileri arasında adet düzensizlikleri olacak ve karın ağrısı yapar. Bu nedenle de kişilerde oluşan kist büyümesi sonucunda hastanın şikayetleri de ortaya çıkacaktır. Rahimde büyüyen kistlerin eğer ki karın boşluğunda oluşması durumunda bu kistlerin karın boşluğu içerisinde büyümesi sonrasında şişlik görülmeyecektir. Kistin normal bir şekilde oluşması sonucunda herhangi bir ağrı yapmayacaktır. Ama rahimde kist oluştuğu zaman ve iltihaplanma meydana gelirse karında ağrı yapar. Ayrıca ağrının olmasının nedenlerinden bir diğeri de kistin patlaması sonucunda içerisinde ki sıvının karın içerisine akması sonucunda da ağrı görülecektir. Kistin büyümesi neticesinde yumurtalıklara yakın olan mesaneye baskı yapması sonucunda sık sık hasta idrara çıkacaktır. Rektum kısmına ise baskı uygulaması sonucunda hastanın sıklıkla kabız olması ve dışkılama sırasında şiddetli ağrısının olması da görülmektedir.

Yumurtalıklarda ya da rahimde meydana gelen kistlerin çok farklı türleri bulunmaktadır. 

Karında Kist Nedenleri

Yumurtalıklar ergenlikten sonra çalışmaya başlayacaktır. Çeşitli hormonlar üretilmesi sonucunda bayanların adet olmasını sağlar. Eğer ki yumurtalar üzerinde oluşan hücrelerin kist oluşması durumunda östrojen hormonu yeteri kadar salgılayamayacak olduğundan bayanlarda adet düzensizliği oluşmasına neden olacaktır. Kadınların her ay düzenli olarak meydana gelen adet kanamalarının hücrelerin folikül adı verilen kesecik sonucunda meydana gelecektir. Folikül çatlaması sonrasında kadınların yumurtlaması görülecektir. Bunun sonucunda da birçok kadının adet kanaması meydana gelir. Eğer ki folikül adı verilen keseciğin çatlamaması durumunda ya da çok fazla büyümesi sonucunda ortaya kist çıkacaktır. Yumurtalıklarda meydana gelen kist oluşması durumunda kistin içerisi sıvı dolu olan ve duvarları oluşan bir lezyon bu bölgede gelişecektir. Yumurtalık kistlerinin oluşması sonucunda fonksiyon kaybının yaşanması da söz konusu olacaktır. Bu nedenle de yukarıda yazmış olduğumuz belirtiler ortaya çıkar.

Karında Kist Tedavisi

Yumurtalık kistlerinin belirti vermemesi durumunda kadınların rutin olarak muayenesi sırasında yapılacak olan ultrason görüntülemesinde ortaya çıkacaktır. Tanının konulması için doktor tarafından mutlaka ultrason görüntülemesi yapılması gerekmektedir. Tanısı konulan ve belirtisi olan hastanın şikayetlerinin artması sonucunda tedavisinin aksatılmadan yapılması gerekmektedir. Daha çok tedavisi için laparoskopi adı verilen yöntem kullanılarak hastanın ameliyat edilmesi söz konusu olacaktır. Hastanın durumuna ve şikayetlerine bağlı olarak, kistin büyüklüğü de göz önüne alınarak bazı hastalarda açık ameliyat yapılması da söz konusu olabilir. Laparoskopi yöntemi kullanılarak yapılacak olan ameliyat türünde daha hızlı iyileşme olacağından ve daha kolay olması nedeniyle günümüzde küçük kistlerin çıkartılması için tercih edilmektedir. Bunun için karın bölgesinden 3 tane 1 santim büyüklüğünde kesik açılarak karnın gaz verilerek şişirilmesi sonrasında hastaya açılan kesiklerden birinden içine kameralı tıbbi bir cihaz yardımıyla kist monitör ekranında görülecektir. Tedavisi için tercih edilen ameliyat yönteminde kist görüldüğü zaman diğer iki kesikten de girilerek kist duvarları ile birlikte çıkartılır.

Ameliyat sonrasında kişinin karnında bir süre şişlik görülmesi söz konusu olabilir. Bu şişlik kendiliğinden bir süre sonra geçecektir. Eğer ki kistin çıkartılmasına rağmen şişlik geçmemesi durumunda bu konuyu doktorunuza bildirmeniz gerekmektedir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle