Kasıkta Kist Neden Olur? Belirtileri Nelerdir? Hangi Tedaviler Uygulanır

Genel olarak her yaş grubunda görülebilen ancak üreme çağında daha yoğun şekilde görülebilen kasıkta kist oluşumuna yol açan tüm etkenler, ortaya çıkardığı belirtileri ve tedavisinin yapıldığına dair.

Kasıkta Kist Nedenleri

Bayanlarda her yaş grubunda görülebilen ancak ‘üreme’ çağı olarak nitelendirilen yaş gruplarında çok daha yoğun şekilde görülen kasıkta kist sorunu tıbbi olarak yumurtalık over kisti olarak da isimlendirilir. Kasık bölgesinde meydana gelen bu kistlerin önemli bölümü zararsız ve işlevsel bir yapıya sahiptir. Çok yaygın şekilde görülebilen bir kist sorunu olması nedeni ile kesinlikle hastanın endişeye kapılması gerekliliği bulunmaz. Tıbbi araştırmalara göre pek çok bayan kendisinde kasık kisti bulunmasına karşın, herhangi bir rahatsızlık ve şikayet oluşturmamasından dolayı fark edilememiş ve mevcut olduğunun bilinmemesi gibi bir durumda ortaya çıkabiliyor.

Kasık kitleri, ortaya çıktığı yumurtalık bölgesinde hem sağ hem de sol tarafta olabilir. Üreme çağı olarak tabir edilen yaş aralığında bulunan bayanların yumurtalıklarında ayda bir olacak şekilde içeriğinde yumurta hücresi de barındıran ve hemen hemen 2 santim boyuta sahip olan ‘follikül’ şeklinde tanımlanan bir yapı oluşur. Bu yapılar, ‘yumurtlama dönemi’ olarak adlandırılan süreç içerisinde olağan şekilde çatlarken, bazı bayanlarda ise bu çatlama yerine büyüme söz konusu olabilir. Bu gibi durumlarda gerekli olan müdahalelerin yerine getirilmemesi kastıkta kistin yaklaşık olarak 20 ile 30 santim kadar boyutlara ulaşmasına neden olur ki bu durumda bayanlar açısından ciddi şikayetlerin meydana gelmesine neden olur. Özellikle daha şiddetli ağrıların olduğu bir ‘adet dönemi’ geçirilmesine ve aynı zamanda da normalden çok daha fazla kanamalı bir dönem geçirilmesine neden olabilir.

Her kasık kistinin kanser hücresine dönüşmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Ancak yinede uzman hekim kontrolünde kist hücresinin gelişim takibi yapılmalıdır.

Kasıkta Kisti Belirtileri

Gizli ilerleyen ve herhangi bir semptom ortaya koyan bir rahatsızlık olmaması nedeni ile kasıkta kist nasıl anlaşılır sorusu öne çıkıyor. Kasık bölgesinde ortaya çıkan kist oluşumunun tespit edilmesi ilerleyen süreç içerisinde yaratabileceği olumsuz şikayetlerin önüne geçilebilmesi ve sürecin daha rahat şekilde geçirilebilmesi açısından çok önemlidir. Bu sebep ile de kasıkta kist belirtileri ile ilgili olarak bilgi sahibi olunması gerekir. 

Kasıktaki kist genel olarak kişiye belirtiler oluşturmaz. Ancak bazı belirtilerin birkaç birden ve belirli dönemler/evreler içerisinde ortaya çıkabilir ki bunlar arasında;

 • Normal almayan kilo artışı,
 • Vücut tüylerinde artış,
 • İdrar ve bağırsak gibi metabolik sistemlerde problemler,
 • Karın bölgesinde sürekli doluluk hissi ve yüksek basınç baskısı,
 • Kasık bölgesi genelinde şiddetli ve devamlılık arz eden ağrılar,
 • Adet düzeninin bozulması, lekelenme ve adet görülememesi,
 • Cinsel birlikteliklerde rahatsız edecek şiddette ağrı,
 • Göğüslerde olağan dışı büyüme/dolgunluk,
 • Boyut yönünden büyük olan kistlerin, karın bölgesinde şişliğe ve aynı zamanda da elle kontrol edilerek kontrol edilebilmesi,
 • Üreme fonksiyonu sorunları (kısırlık),
 • Adet döneminin daha şiddetli ağrı ve kanama semptomları yaratması,

gibi semptomlar ve belirtiler yer alır. Bu söz konusu semptomların vücutta meydana gelen pek çok farklı sağlık sorununun da belirtisi olabileceğinden doğrudan kasıkta kist belirtileri olarak değerlendirilmemelidir. Ancak yinede kesin sonuçların elde edilebilmesi için uzman hekim kontrollerinin yaptırılması gerekir.

Kasıkta Kist Oluşumunun Nedenleri

Kasıkta kist neden olur sorusuna yönelik olarak genel bir yanıt verilebilmesi mümkün değildir. Çünkü kasıklarda kist oluşumunun farklı yapı ve türleri bulunur ki bunlarında her birinin ortaya çıkışı açısından farklı etkenlerin söz konusu olmasına neden olur. Bu yüzden de kasıkta kist nedenlerinin kist tipine göre değerlendirilmesi gerekir ki bu çerçevede de;

Hemorajik kist; ‘Yumurtlama’ süreci ardından yapısal değişiklik yaşaması ve hormon üretimi gerçekleştirilir duruma gelen folikül süreçte fazla büyümesinden ya da yapı içerisinde kanamanın ortaya çıkması ile oluşur.

Dermoid kist; Hastanın henüz rahimde olduğu dönemde meydana gelen problemlerden kaynaklı olarak ortaya çıkar.

Kistadenom; Yumurtalık dokusu üzerinde çevresel olarak koruma sağlayan yüzey tabakası içerisinde meydana gelen çeşitli komplikasyonlardan kaynaklı olarak oluşur.

Kasıkta Kist Tedavisi

Kasık bölgesinde pek çok farklı etkene bağlı olarak ortaya çıkabilen kist oluşumunun tedavisi için farklı evrelerde farklı uygulamalar kullanılır. Buna göre de kasıkta kist tedavisi için öncelikli olarak uzman hekim tarafından ultrasonagrafi gibi görüntüleme sistemleri ile bölgenin analiz ve değerlendirmeleri kan testleri ile birlikte uygulanır. Bu şekilde kistin boyutları, iyi veya kötü huylu olduğu ve diğer değer bilgileri elde edilerek, küçük boyutlarda ise ve iyi huylu ise sadece ilerleme takibi gerçekleştirilir. Ancak boyutları biraz büyükse ve semptomlar yaratıyor ise ilaç tedavileri uygulanır.

Son evreye geldiğinde ve hasta sağlığı açısından ciddi riskler söz konusu olduğunda ise cerrahi müdahale tedavisi ile kasıktaki kistin veya kistlerin alınması gerçekleştirilir. Bu süreçte uygulanacak cerrahi müdahale tedavisi ise;

 • Laparaskopi,
 • Laparatomi,

şeklinde olur.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle