Kedi Tüyü Kist Yapar Mı? Kedi Köpek Tüyü Kisti

Kedi ve köpek tüyleri, ev içlerinde çok fazla tüy dökerler. Asıl olan tüyün yutulması değil tüye tutunmuş parazitlerin organlarda tutulması ve organlarda kistler yapmasıdır.

Kedi Tüyü Kist Yapar Mı?

Evde beslenen kedi ve köpek gibi evcil hayvanların tüyleri dökülmektedir. Dökülen bu tüyler ister istemez kıyafetlere, yastıklara, battaniyelere yapışmaktadır. Kullanılan eşyaların üzerine yapışan tüyler solunum yoluyla vücuda girer. Küçük tüyler fark edilmeden akciğerlere, soluk borusuna ve hatta mideye kadar gidebilmektedir. 


Veteriner kontrolü olmayan kediler hastalık yapabilir

Evcil hayvanların tüylerinin kist yaptığı algısı yanlıştır. Evde beslenen evcil hayvanların düzenli veteriner kontrolünden geçtiği, beslenmesine özen gösterildiğinde vücutlarında herhangi bir parazit olmamakta ve bu nedenle herhangi bir hastalık kist oluşturmamaktadır. Kedi ve köpek tüyünün vücuda alındıktan sonra vücut yabancı cismi algılayıp atmak için çabalamaktadır. 

Kedi Tüyü Kisti Nasıl Oluşur?

Toksoplasma denilen parazit, veteriner kontrolü yaptırılmayan çiğ et ve et ürünleriyle beslenmiş evcil hayvanlarda sıklıkla görülmektedir. Kedi ve köpeklerin ara konakçı olduğu bu kist hastalığı, evcil hayvanın dışkıladıktan sonra makatına yakın tüylerin kirlenmesi ve sonrasında da ev halkının tüyleri solunum yoluyla vücuda alması ile başlar. Toksoplasma parazitinin tüylerle beraber vücuda alındıktan sonra kist oluşur. 

Kedi tüyüne bulaşmış olan parazite bağlı oluşan bu kist evcil hayvanda herhangi bir belirti vermez. Evcil hayvanları ara konakçı olarak saydığımızda bulaş sağlayan kişilerde parazit zamanla büyür ve tutulduğu organda işlev bozuklukları ortaya çıkar. 

Evcil hayvanların rutin aralıklarla veteriner hekiminin yaptığı muayene ve ilaçlar sonucunda hayvanda parazit oluşmamaktadır. Hayvanların bakımsızlığı, ihmali ve beslenmesindeki bozukluk nedeniyle vücudunda oluşan paraziti kolaylıkla ev halkına bulaştırabilmektedir. Ev halkı için tehlike arz eden parazit için gerekli kontrolleri yapması için mutlaka veteriner hekime götürülmesi, kaydının yapılması, aşı ve kimlik kartının oluşturulması gerekmektedir. 


Toksoplasma Gondi’nin Bulaşma Şekli

Ara konaktan insana bulaşma 3 şekilde gerçekleşmektedir. Bunlar:

  1. Parazit sahibi olan hayvanın dışkısıyla bulaşmış yiyeceği yıkamadan yemek
  2. Parazit taşıyan hayvanın dışkısını temizledikten sonra kirli ellerle bir şeyler yemek, içmek
  3. Parazit sahibi hayvanın etini iyice pişirmeden yemek (keçi, koyun, sığır, dana vb.)

Aşırı soğuk, kuruluk ve sindirim sistemi salgılarına dayanıksız olan parazit en çok kalp kası, iskelet kası ve beyin gibi kandan zengin organlara yerleşerek keseler oluşturur. Keselerin içerisinde yaklaşık 3000 adet parazit bulunur. Parazitlerin çoğalmaları yavaştır fakat çoğaldıkça kistin dış çeperinde gerginlik oluşur ve patlayabilirler. Bu tür durumda bulundukları organ ve komşu organlarda enfeksiyon belirtileri görülür. 

Kedi Tüyü Kistinin Belirtileri

Toksoplasma paraziti vücuda alındığında sağlıklı bireyler için pek belirti vermez ve vücut bu savaştan galip çıkar. Gribe benzer hafif belirtileri vardır. Bunlar:

  • Eklem ağrıları
  • Kas ağrıları
  • Yorgunluk
  • Lenf bezlerinde hafif şişlik

Yukarıda sayılan belirtilerin vücudun bağışıklık sistemine bağlı olarak 7-28 gün arasında geçmesi beklenir. 

Bağışıklık sistemi güçsüz olan kişilerin kedi, köpek gibi evcil hayvanlardan uzak durmaları, solunum yoluyla bulaşmayı engellemek için ise mutlaka maske takmaları gerekmektedir. İmmün sistemi zayıf kişilerde önce grip gibi başlayan belirtiler sonrasında zatürre belirtileri göstererek daha ağırlaşmakta ve mutlaka hastaneye yatışı yapılarak tedavi edilmeleri gerekmektedir. 

Kistin gerginliği sonrasında patlaması ile bulundukları organ ve komşuluklarında ciddi enfeksiyonlara neden olurlar. Kanda yeterli bağışıklık cevabı verilmediği durumlarda ise vücut için tehlikeli bir hal alır. Bağışıklık sisteminin yetersiz olduğu kişilerde çoğunlukla pnömoni durumu hastalığa eşlik eder.

Gebelik Ve Kedi Tüyü Kisti

Gebe kaldıktan sonra anne adaylarının kedilerden uzak durması söylenmektedir. Evcil kedi ev dışına çıkıyor ve ev dışında avlanıyor ise (fare vb.) anne adayları için risk oluşturmaktadır. Anne adaylarının bakımları yapılmış, veteriner hekim kontrolündeki evcil hayvanlarla bir arada kalması herhangi bir sorun teşkil etmez. 


Kedi-Köpek Tüyleri Gebeler İçin Tehlikeli Olabilir

Kedi tüyü kisti bulaşan gebeler için ise bebeklerini kaybetme ihtimalleri vardır. Toksoplasma parazitinin vücuda alındıktan sonra vücutta oluşturulan immün yanıt, bebek için risk teşkil etmektedir. Daha önce toksoplasma ile enfeksiyon yaşamış kadınların yaşayacakları gebelikte herhangi bir sorun olmazken, gebe kaldıklarında yaşayacakları parazit hastalığının gebeliğinin ayına bakmaksızın bebekleri risk altına girmektedir. 

Gebelik boyunca evcil hayvanların ya da sokak hayvanlarının bulunduğu yerlerde daha dikkatli olmak kadın için daha güvenli olabilir. Sokak hayvanlarının yediği gıdalar nedeniyle ya da enfekte olmuş besinleri tüketmeleri ile de toksoplasma parazitini vücuduna almaları ve bunu başka parazit almasalar bile 6 ay boyunca vücutlarında canlı olarak yaşatabildikleri bilinmektedir. 


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle