Kemik Kisti Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Kemik kisti lezyonu daha çok çocuklarda görülmektedir. Tedavisi için ortopedi uzmanı tarafından kistin içi boşaltılarak ya da ameliyatla kist alınarak yapılacaktır. Ayrıca bitkisel tedavide iyi gelir.

Kemik Kisti


Kemik Kisti Röntgen Filmi

Kemik kistlerinin içerisi sıvı dolu olan ve çok yavaş büyümesi ve genişlemesi ile bilinen daha çok metafiz bölgelerinde yerleşmiş olan kemik kistleridir. Genellikle çocuklarda görülmektedir. Çocukluk dönemi içerisinde ya da ergenlik dönemi içerisinde fark edilmektedir. Daha çok görülme yaşı olarak 4 ile 10 yaş aralığı olarak kabul edilmekte olup erkek çocuklarında görülme ihtimali daha fazla olmaktadır. Kemikte kistik lezyon görülmesi çoğunlukla kol kemiği olan humerus kısmında, uyluk kemiği olan femur da ve proksimal kemik üzerinde görülmektedir. Yapılan araştırmalara göre yarısı hemen hemen kol kemiğinde meydana gelmektedir. Çok nadiren de olsa tibia kemiği ve talus kemiklerinde ve ayaklarında ya da bacaklarında görülme ihtimali de bulunmaktadır.

Soliter kemik kistinin içerisinde ki sıvı rengi şeffaf olmaktadır. Kemik korteksinin incelmesi sonucunda mavimsi bir renk görünümünde olacaktır. Kist içerisinde henüz bilinmeyen birçok maddenin olduğu da bilinmektedir. Kistin duvarları değişik epitele benzemekte olan hücrelerden oluşmakta olan ince bir zar tarafından çevrelenmektedir. Kist duvarı içerisinde oluşan zar içerisinde osteoklast adı verilen dev hücreler oluşacak ve inflamatuvar hücreleri de bulunacaktır.

Ayrıca kist içerisinde ki sıvılarda bulunan ve henüz bilinmeyen sıvılar kist duvarında bulunan zar içerisinde de bulunmaktadır.

Kemik Kisti Belirtileri

Kemik kistlerinin içerisi sıvı dolu olmakta ve tek bir boşluğun oluşması ile meydana gelecektir. Zayıf bölümde oluşması sonucunda kırık oluşacak ve kistin oluşturduğu boşluk içerisinde kist duvarlarının septaların oluşması görülecektir. Kemik üzerinde oluşan kemikte kist belirtileri arasında çok yavaş bir şekilde genişlemesi ile bilinmektedir. Kistin olduğu kemik bölgesinde bir genişleme olacaktır. Kemik korteksinde eğer ki kırık oluşmaması sonucunda reaktif kemik oluşması ve periost reaksiyon görülmeyecektir. Korteksin zayıflaması sonucunda kemik kırıkları meydana gelecektir. Bunlar patolojik kırık olarak adlandırılacaktır. Kistin ufak olması durumunda kırığın oluşması sonucunda kist yok olacaktır. Eğer ki kemik üzerinde meydana gelen kist büyük olması sonucunda kemik korteksi kalınlaşacak ve periosttan gelişen kemik dokusu yenilenecektir. Bunun sonucunda da septalar yüzünden çok odalı diye adlandırılan kistlerin oluşması da görülecektir.

  • Kemik üzerinde şişme;
  • Kemik ağrısı;
  • Kemik kırılması.

Kemik üzerinde ele gelecek bir şişme meydana gelebilir. Cilt üzerinde iltihaplanma olacağı gibi kabarık ve geniş olan şişkinliklerin olması da görülecektir. Kemiğin zayıflaması sonucunda en ufak bir darbe alması sonucunda kist sebebi ile zayıflayan kemik üzerinde kırık meydana gelecektir.

Çene kistleri büyümesi durumunda baskı yapacak ve bu nedenle de ağrı ve şişliklerin olması görülecektir. Bazı kişilerin dudaklarında uyuşukluk olması ve tükürük bezlerine yakın olan bölgede meydana gelmesi sonucunda da tıkanmalar oluşacaktır.

Kemik Kisti Nedenleri

Kemik kistinin oluşma nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Kemik kistleri daha çok gelişme çağında olan çocukların metafiz yani büyüyen kemiğinde oluşmaktadır. Metafizin uzanmakta olan kemiğinde lezyon olarak bulunmaktadır. Metafiz bölümünde venöz tıkanması sonucunda hücrelerin oluştuğu bölüm arasında sıvı toplanır. Bu basınç sonucunda kist duvarlarının oluşması da söz konusu olacaktır. Büyüme plağına yakın olan yerde latent olarak sınıflandırılan kistler olmaktadır. Kemikte kist oluşması sonucunda aktif olarak genişlemesi çok yavaş olacaktır. Kemik üzerinde kist oluşması sonucunda kemik kırıklarının oluşması söz konusu olur. Kistin oluştuğu zaman korteksi kalın olmaktadır. Soliter kemik kistin oluşması ve latent şeklinde görülmesi 10 yaş civarlarında daha sıklıkla görülmektedir. İnsan iskeletinin olgunlaşması neticesinde kist büyümesi duracaktır. Bazı kistlerin oluşması sonucunda herhangi bir iz kalmayacak şekilde kendiliğinden kaybolacaktır.

Kemik Kisti Tedavisi

Soliter kemik kistinin tedavisi için daha çok anestezi altında yapılacaktır. Kistin bulunduğu bölge lokal ya da genel anestezi altında bir iğne yardımıyla girilecek ve kistin içerisinde ki sıvı boşaltılacaktır. Kistin yeniden oluşmasını engellemek amacıyla kist içerisine radyoopak adı verilen bir madde enjekte edilecektir. Eğer ki büyük kist olması durumunda küretaj yöntemi ve greftleme operasyonu ile kistin çıkarılması söz konusu olacaktır. Oluşacak boşluk sonucunda bunun tıbbi çimento uygulanarak kemik içerisinde oluşan boşluk doldurulacaktır. 

Çene kisti meydana gelmesi durumunda bunun için ilk olarak antibiyotik ve bazı ilaçlar reçete edilecektir. Fakat her zaman çene kistlerinin küçülmesinde ilaç tedavisi etkili olmayacağı için ameliyat olması gerekecektir. Bunun için kistin etrafında olan zar ile birlikte çıkartılması gerekmektedir.

Kemik Kisti Bitkisel Tedavisi

  • 1 tane kuru soğan;
  • 1 bardak su.

Kist tedavisinde en faydalı olan bitkisel kürler ve yiyecekler arasında kuru soğan gelmektedir. Bu kuru soğan sarı soğan olmalıdır. Diğer soğanlar tedavinin gerçekleşmesinde etkili olmayacaktır. 1 bardak suyun içerisine dört eşit parçaya bölecek olduğunuz kuru soğan atılarak 10 dakika boyunca kaynatılır. Ağzı yakmayacak kadar soğuduğu zaman içilir. Gün içerisinde üç defa içmeli ve kürün kullanım süresi 15 gün olacaktır.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle