Yumurtalık Kisti Adet Düzensizliğine Neden Olur Mu?

Kadınlarda oluşan yumurtalık kisti, adet kanamasını keser, geciktirir ya da bir ayda birden fazla adet kanamasına neden olur. Yoğun adet kanamaları kansızlığa neden olabilir.

Yumurtalık Kisti ve Adet Kanaması

Kadınların %4-5’inde görülen yumurtalık kistleri, adet düzensizlikleri, ağrılı adet, vücutta anormal kıl artışı, kilo problemlerine neden olmaktadır. Bu sorunların içerisinde adet düzensizlikleri ya da adet görememe sorunu ile daha sık karşılaşılmaktadır. Yumurtalıklarda meydana gelen kistler, yumurtalıklardan salgılanan hormonların artışına ya da azalmasına neden olmaktadır. 

Adet kanamalarında düzensizlik olan kişileri, adet kanamasının gecikmesi, erken gelmesi, ay içerisinde 1’den fazla kanamalarının olması kişileri korkutmaktadır. Adet kanamasının ay içerisinde çok olması ve miktarının da fazla olması kişilerin kansız kalmasına neden olabilmektedir. 


Regly kanamalarının şiddetli ağrıları kist nedeniyle olabilmektedir.

Polikistik over, kadınlarda görülen bir durum olmasına karşın vücutta erkeklik hormonunun artışı, sivilce, insülin direnci gibi sorunlara neden olmaktadır. Bu sorunların yanı sıra yaşanan adet kanamalarının özellikleri ise şu şekildedir:

 • Adet kanamalarında gecikmeler: Yumurtalık kisti olmayan kişilerde adet kanaması 21-35 günde bir olmaktadır. Yumurtalık kisti olan kişilerde ise kist hormon yüksekliği yaptığı için adet kanamasını, rahim içi tabakasının yenilenmesini engeller. 
 • Sık adet görme: Normal süreler içerisinde 2 ve daha fazla adet kanaması yaşanması ilk olarak yumurtalık kistini düşündürür. Adet kanamalarının aralıklarının kısa olması, kadında halsizlik, yorgunluk, kansızlığa neden olabilmektedir. 
 • Ağrılı adet: Polikistik over sendromu olan kişilerde, kasınlarda sürekli olarak baskı, ağrı, dolgunluk hissi olmasına karşın, kanamanın başladığı günlerde ise ağrı şiddetlenmekte ve normal adet ağrısının üzerinde bir ağrı yaşanmaktadır. 
 • Yoğun, pıhtılı, miktarı fazla kanamalar: Hormonal dengesizlikten dolayı yenilenen rahim içi tabakanın kanamasında normale göre daha fazla gelmektedir. Normal adet kanamalarında kan miktarı yarım çay bardağı kadar iken, polikistik over sendromunda bu miktar artmaktadır. Adet kanamalarının miktarının yanı sıra sıklığı da artınca hemoglobin düşüklüğü, ferritin düşüklüğü kaçınılmaz olmaktadır. 

Yumurtalık Kisti Belirtileri ve Riskleri

Toplumda kadınların %4-5’inde görülebilen yumurtalık kistleri, kadınlarda bedensel olarak bir çok belirtileri vardır. Bu belirtiler vücutta gözle görülür şekilde olmaktadır. Yumurtalık kistlerinin belirtileri şu şekildedir:

 • Adet kanaması gecikmesi
 • Kanamanın yoğun ve miktarının fazla olması
 • Ay içerisinde 1’den fazla kanama yaşanması
 • Kasıklarda şişkinlik, dolgunluk, baskı hissi ve ağrı
 • Vücutta anormal kıl artışı
 • Sivilce artışı
 • Kilo artışı
 • Yumurta problemlerinden dolayı doğurganlığın engellenmesi
 • Saç dökülmesi

Yumurtalık kisti varsa eğer kişilerde bu belirtilerin bir çoğu görülmektedir. Kanama düzensizliği yapar ve gebe kalmak isteyen kişilerin öncelikle tedavi olması gerekebilir. Yumurtalık kistleri, gebeliği engelleyebilir ve gebelik olunca rahmin yumurtalığı sıkıştırmasından dolayı patlaması için ortam hazırlayabilir. 

Karın içerisinin baskısından dolayı yumurtalıkların üzerinde bulunan kistler patlayabilir ve iç kanamaya neden olabilir. Yumurtalık kistlerinin patlaması, hastanın fark etmeden iç kanama yaşaması ve hayati tehlikesine neden olabilmektedir. 

Kist varsa eğer gebelik için engeldir ve infertilite yapar. Kist belirtileri gözlemlenen kişilerin mutlaka doktor kontrolü yapılması ve tedavisinin yapılması gerekmektedir. Bazı kistler ise belirtileri görülmeksizin vücutta varlığını sürdürebilir ve gerilerek patlamaya neden olabilmektedir. 

Yumurtalık Kistinde Adet Sancısı 

Erken dönemde fark edilen kistlerin tedavisinin başlanması ile kanama dönemlerindeki ağrılar hafiflemektedir. Ağrıların temel nedeni, kasıklarda kanama ile artan baskı ve dolgunluğun kisti sıkıştırması ile ortaya çıkmaktadır. Rahim içi dokunun dökülmesi ile kanamasının bitimine doğru ağrı giderek azalmakta olsa da sürekli olarak hafif bir ağrı hissedilmektedir. 

Hastada kist varsa eğer bedensel belirtileri olmasa da kanama dönemlerindeki anormallikle fark edilirler. Kistli kişilerde doğum kontrol ilacı ile tedavi değil, hormon bozukluğuna karşı tedavi gerekmektedir. Bu nedenle kadınların belli aralıklarla kontrol edilmesi ve erken dönemde fark edilir edilmez tedavisine başlanmalıdır. 

Kistli kişilerde yaşanan şiddetli ağrılar, hastaların ağrı eşiğine de bağlıdır. Hastaların ağrı eşiği ne kadar düşük ise o kadar fazla ağrı çekmektedirler. Bu ağrıların hafiflemesi için tedavinin kistin tamamen geçmesine kadar devam edilmesi gerekmektedir. Uzun bir süre kist için tedavi gören fakat fayda sağlamayan ya da kistlerin patlama boyutuna gelen kişilerin bir an önce operasyona alınması ve yumurtalığın kistten temizlenmesi gerekmektedir. 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle