Kist Adet Gecikmesi Yapar Mı? Kist Belirtileri, Nedenleri ve Zararları

Kadınlarda oluşan yumurtalık kistleri adet döngüsünde düzensizlikler yapmaktadır. Adet döngüsü arasında ara kanamalara, adet günü gecikmesi yapabilir.

Kadınlarda Oluşan Yumurtalık Kisti Ve Adet Döngüsü

Kadınların üremesinde rol oynayan yumurtalıklar üzerinde meydana gelen iyi huylu kistler, yumurtlama sonrasında yumurtalık üzerinde kalan sarı cisimciğin kaybolmaması ve orada kistik yapı oluşturması ile meydana gelmektedir. Östrojen hormonunun kistin oluşmasında önemli etkileri olduğu bilinmektedir. 

Yumurtalık bünyesinde oluşan kistler kadınlarda bazı belirtiler göstermektedir. Bu belirtilerden en belirgin olanı ise adet döngüsünde yaşanan düzensizliklerdir. Adet döngüsü fizyolojik olarak kadınların aylık yaşadıkları, rahmin her ay gebelik olacakmış gibi hazırlığı sonrasında gebelik gerçekleşmediği durumlarda endometrium tabakasının yenilenmesi olayıdır. Yaşanan aylık döngüsel bu olayda kadınlık hormonları etkilidir. Bu hormonların bazıları beyindeki hipofiz bezinden salgılanırken bir kısmı da rahme bağlı yumurtalıklar üzerinden salgılanmaktadır. 

Yumurtalıklarda oluşan kistler, yaşanan adet döngüsü üzerinde etkili olan hormon dengesizliği nedeniyle adet gecikmelerine, iki adet arasında anlamsız kanamalara ve hatta adetin kesilmesine kadar gidebilmektedir. Bazı kadınların bedensel yapılarında herhangi bir belirti vermeden varlığı sürdüren kistler bazı durumlarda ise bir anda belirti verebilirler. 

Kist Belirtileri

Her 100 kadından 65-70’inde görülebilen iyi huylu yumurtalık kistleri vücutta hafif belirtilerle kendini göstermeye başlar ve ilerleyen dönemde dönüşü olmayan yola girebilir. Bu belirtiler şunlardır:

  • Yüzde kıllanma
  • Göbekte kasıktan göğüse doğru kıllanma (bu kıllanma tipi erkeklerde normal kabul edilirken kadınlarda anormal durumdur)
  • Yüzde sivilce ve yağlanmanın artması: Ergenlik döneminde bir miktar menarş sonrasında yağlanma ve sivilce görülebilir fakat bu durum ergenin vücut hormonlarının dengelenmesi ile zamanla geçer. Burada bahsedilen durum ise ergenlik döneminde olmayıp sivilcelenme yaşayan kadınlar için geçerlidir. 


Sivilce ve Kıllanma

  • Göbek, bel, basen ve göğüste yağlanma ve bölgesel kilo alma
  • Göğüslerde şişkinlik
  • Kasıklarda ağrı ve dolgunluk hissi
  • Cinsel ilişki sırasında ağrı
  • Bebek bekleyen çiftlerde kadın kaynaklı kısırlık
  • Adet döngüsünde düzensizlik: Normal adet döngüsü 21-35 günde bir kanama olması normalken bu kanama sürelerinin aralarının kısalması ya da uzaması ve hatta adetin uzun bir süre gelmemesi kistin göstergesidir. 

Kist ve Adet Gecikmesi

Yumurtalıklardan salgılanan hormonların aksaması ile adet gecikmesi durumu yaşanabilir. Bebek bekleyen çiftler kadının adetinin gelmediği dönemde hamileliği düşünseler de yapılan testte negatif sonuç alırlar. Adet gecikmesi kist nedeniyle olan çiftlerin, bebek istekleri varsa bir süre ilaç tedavisi yapılması gerekirse cerrahi tedavi ile kistin oradan alınması gerekmektedir. 

Kist belirtileri vücutlarında gözlemlenen hastalarda, cildiye polikliniğine ciltte sivilce ve kıllanma ile başvurduklarında belirtiler ve cinsiyet göz önünde bulundurularak kan tahlili istenmektedir. Yapılan ayrıntılı kan tahlilinde hormon testlerinde anormal bulgulara rastlanan hasta mutlaka kadın hastalıkları ve doğum polikliniğine yönlendirilir. 

Kadın hastaların çoğunda diğer belirtileri göz ardı edip adet gecikmesi yaşadıkları dönemde hastaneye başvurdukları görülmüştür. 2 – 2.5 ay kadar adet göremeyen kadınların kendilerine çözüm aramaları ardından doktora muayene oldukları görülmektedir. Bu hasta gruplarında incelemeler yapıldığında kistinin çok büyüdüğü ve hatta bazı hastalarda acil olarak müdahale gerektiren hastalardır. 

Yumurtalık Kistinde Adet Gecikmesi Olur Mu?

Yumurtalık kistinde kadının fizyolojik yapısal farklılıkları nedeniyle herkeste aynı belirtileri göstermeyebilir. Bazı hasta gruplarında rutin kadın doğum muayenesinde kist varlığı saptanırken, bazı hasta gruplarında ise küçük bir kist hemen belirti vermeye başlayabilir. 


Belirtileri Göz Ardı Etmeyin 

Kadının yaşadığı adet gecikmesi, adetin kesilmesi durumlarında mutlaka göz ardı edilmeden ayrıntılı muayene edilmesi gerekir. Adet gecikmesi ya da kiste bağlı kanamanın gelmemesi durumunda rahim döllenecek yumurtanın rahim içerisine gelip büyüyeceği yeri yenileyemeyeceği anlamına gelir. 

Rahim yapısının en iç katmanında bulunan endometriyum tabası her ay gebelik olacakmış gibi yenilenir ve bunun adına ay başı kanaması ya da regl kanaması adı verilmektedir. Kanamanın başladığı ilk gün baz alınarak yaklaşık 13-17 gün aralığında en parlak dönemi olarak isimlendirilir. Rahim içi o günlerde yumurtanın döllenmesi sonrasında embriyoyu bünyesinde tutarak büyütmeye başlar. Yumurtalıklarında bu dönemde yumurtlama ve çatlama evresi vardır. Yumurtalık kisti olan kişilerde yumurtlama da etkilendiği için kadın kaynaklı kısırlıklar meydana gelebilir. 

Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerde kadın kaynaklı kısırlıkta, yumurtalıkta oluşan kist yumurtlamayı engelleyeceğinden dolayı bir an önce tedavi edilmesi gereken bir durumdur. İlaçla tedavisi hormonların düzenlenmesi ile yapılırken işe yaramadığı durumlarda hastaya ameliyat uygulanabilir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 2 oy, ortalama: 5,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle