Kist Ağrılarının Nedenleri ve Tedavisi İçin Bitkisel ve Doğal Yöntemler

Genellikle belirti ve semptomlara neden olmayan kistlerde, ortaya çıkabilen ağrı şikayetlerine yönelik olarak basit ve tamamen doğal ürünler ile hazırlanabilecek bitkisel kür tedavilerinin tarifleri.

Kist ve Ağrı Şikayetlerinin Nedenleri

Vücudun her bölgesinde meydana gelebilen kist yapıları, genel olarak zararsız ve iyi huylu yapıdadır. Ortaya hangi nedenlere bağlı olarak çıktıkları kesin olarak bilinmiyor olsa da bölgesel olarak farklı teoriler söz konusudur. Bilimsel temele dayalı olarak ortaya atılan bu teoriler kistin bulunduğu bölgede oluşturduğu etkiler ve bu bölgeye özel faktörlere göre değişen nedenlerle ortaya çıkabiliyor. Ancak kistlerin vücutta ortaya çıkışı ve hatta kendiliğinden küçülerek, yok olması gibi bir özelliğinin bulunması çoğu hastanın haberi dahi olmadan ortaya çıkıp, geçmesine neden oluyor. Bazı kişilerde ise kistlerin büyüme eğiliminde olması çeşitli belirtiler ortaya çıkartıyor. Kistlerin temel olarak kendisine özel belirtileri bulunmasa da bölgede yarattığı baskı ve tahribat nedeni ile semptomlar gelişebiliyor ki bunlar arasında da en yaygın şekilde ağrı şikayetleri görülüyor.

 Kistin bulunduğu bölgede yaratmış olduğu baskı ve basınç nedeni ile o bölgeden başlayan ve çevresine ve hatta tüm vücuda yayılan, gündelik yaşantıyı olumsuz yönde etkileyecek düzeyde ağrı semptomlarının görülebilmesi mümkündür.

Kist bulunan bölgede ağrı gözlemlenmesi durumunda en kısa süre içerisinde uzman doktora başvuru gerçekleştirilmesi gerekir.

Kist Ağrısı Nasıl Geçer?

Semptomatik olarak kistin olduğu bölgede görülen ağrı şikayetleri, rahatsızlığın en belirgin belirtileri arasında yer alır. Eğer vücudun bir bölgesinde olağan dışı şekilde süreklilik teşkil eden ağrı şikayetleri oluyorsa en kısa süre içerisinde kist oluşumuna yönelik olarak uzman doktora başvuru gerçekleştirilmesi gerekir. Şiddetli ağrılarda uzman hekim tarafından farklı kapasitelerde ağrı kesici nitelikli ilaç kullanımı tavsiye edilebilir. Ağrının şiddetine göre farklı miligram derecelerinde ağrı kesici ilaç kullanımı gerçekleştirilebilir. Ancak bazı vakalarda ağrıların ve kistin büyümesinin önlenememesi durumunda hem ağrının hem de diğer belirtilerin yok edilebilmesi için cerrahi tedavi uygulanabilir. Uygulanan kist ameliyatı sonrasında da bölgede uygulanan operasyondan kaynaklı ağrı şikayeti gözlemlenebilir ki bu durumda da yine uzman hekim tarafından önerilebilecek ilaçlar dışında ilaç kullanımından kaçınılması gerekmektedir.

Özellikle B6 vitamin takviyesi, hormon ilaçları ve kesiklikle doktor gözetiminde kullanılacak doğum kontrol ilaçları ağrının geçmesinde etkili olur.

Vücutta meydana gelen ağrılarda kesinlikle bilinçsiz ilaç tüketiminden kaçınılması gerekir. Özellikle de gebelikte çok sık şekilde görülen kistik oluşumların semptomu olarak ağrının meydana gelmesi durumunda hamileliğe zarar vermemek için ilaç kullanımından kaçınılmalı ve doktor kontrolüne başvurulmalıdır.

Kist Ağrısı İçin Doğal Tedavi


Soğan kürü

Doğada insan vücudunda meydana gelen kistlerin bölgede yarattığı baskından veya erirken ortaya çıkardığı etkilerden çeşitli ağrı şikayetlerine yönelik iyi gelen bitkiler bulunur. Özellikle de bacak bölgesindeki kistlerde baskının daha şiddetli olması ağrının daha şiddetli olmasına neden olabilir. Bu noktada kist rahatsızlığından kaynaklı olarak vücuttaki ağrı şikayetlerine iyi gelen doğanın şifa kaynağı niteliğinde sağlıklı bitkiler bulunur. Bunun dışında ağrılara iyi gelen bazı tekniklerden de faydalanarak, yaşanan bu şikayetten kurtulabilmek mümkündür. Buna göre de;

  • Vücudun stres nedeniyle fazlasıyla gerilmesinden dolayı stresten olabildiğince uzak durulması gerekir,
  • Nefes düzeninin iyi bir şekilde şekillendirilmesine önem verilmeli,
  • Gün içerisinde kaslarda meydana gelen kasılma ve gerilmeleri yok edecek en önemli kaynak olan su tüketimine önem verilmeli,
  • Kabızlığa neden olabilecek besinlerden uzak durulması ve metabolizmayı hızlandıracak besinler tercih edilmeli,

şeklindedir.

Kist Ağrısı İçin Bitkisel Kürler

Günümüzde kistten kaynaklı olarak görülen ağrılara ilişkin olarak bitkisel ürünlerden faydalanılabilir. Özellikle de kadınlarda yaygın şekilde görülen yumurtalık kisti gibi kist tiplerinde;

  • Papatya,
  • Nane,
  • Ahududu,
  • Böğürtlen,

gibi bitki ve meyvelerden elde edilen çaylar oldukça etkili olur. Bu çaylardan gün içerisinde ideal miktarlarda tüketerek, vücuttaki kasların ve sinirlerin gevşemesine ve dolayısı ile de bu gerilmenin yaratmış olduğu ağrılardan kurtulmaya yardımcı olur.

Kist Ağrısına Soğan Kürü

Kistin tedavisi ve ağrı şikayetlerinden kurtulabilme konusunda zengin temel bileşenlere sahip olan soğan kürü, Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından hazırlanmış olan en etkili ve en sağlıklı bitkisel tedavilerden birisidir.

Kürde Kullanılan Malzemeler

  • Temizlenmiş ve dörde bölünmüş soğan,
  • Kaynar iki bardak su,

Nasıl Yapılır?

Daha evvel bir kapta kaynatılmış olan 2 bardak su içerisine, iyice temizlenerek dört eşit parçaya bölünmüş olan soğan ilave edilir ve 5 dakikalık bir kaynamaya daha bırakılır. Daha sonra soğanlar içerisinde çıkartılarak, elde edilen soğan suyu gün içerisinde günün ikinci öğününde ve akşam yemeğinden önce tüketilmelidir.

 


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle