Kist Ameliyatı ve Ameliyat Sonra Cinsel Birliktelik Tehlikeli mi?

Vücutta meydana gelen yumurtalık, rahim ve epididim kistlerinin cinsel bölgeyi kapsıyor olması nedeni ile bu kistlerin tedavisi için ameliyat olunması sonrasında cinsel ilişkiye girilmesi ve riskleri.

Kist Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Günümüzde kistlerin temel yapısal özellikleri çerçevesinde genel olarak tedavi gerektirmeden, kendiliğinden geçme olasılıkları bulunmaktadır. Kistik oluşumlarının bulunduğu bölgeye göre ortaya çıkış nedenleri ve belirtileri olabildiği gibi kendiliğinden yok olması da söz konusu olduğundan her kistte cerrahi müdahale gerçekleştirilmez. Ancak bazı hastalarda görülen semptomlar ve riskler nedeni ile kistin bölgeden çıkartılması gerekliliği doğabilir ki bu durumda da kist ameliyatı gerçekleştirilir. Kist ameliyatlarına ilişkin olarak en fazla merak edilen sorulardan birisi de ameliyat sonrası iyileşme sürecidir.

Hastada ortaya çıkan kistik lezyonun büyüklüğü, etki alanı, kanser yapısı içerip, içermediği gibi önemli detayların tedavi yöntemlerini belirlediği kist tedavilerinde genel olarak ilaç tedavileri uygulanmaz. Çünkü ilaç tedavisi ile kistik oluşumların yok edilmesine yönelik olarak bir tedavi bulunamamıştır. Bu yüzden de hastadaki kistin tedavisi gerekliği olduğu zaman kist ameliyat gerçekleştirilir. Kist ameliyatları günümüzde 2 farklı teknikle gerçekleştirilir. Bu ameliyat tekniklerinin farklılıkları da hastanın ameliyat sonrası iyileşme süreci açısından önemli değişkenler oluşturur. Günümüzde kullanılan kist ameliyat teknikleri ise;

  • Laparoskopi (kapalı ameliyat),
  • Laparatomi (açık ameliyat),

şeklindedir. Laparoskopi müdahalelerinde hastanın ameliyat sonrası iyileşme süreci daha kısa olurken, açık ameliyatların genel anestezi altında ve daha kapsamlı şekilde yapılmasından dolayı hastanın ameliyat sonrası iyileşme süreci çok daha uzun olabilir.

Kist Ameliyatı Sonrası Cinsel İlişkiye Girilebilir mi?

Genel olarak üreme bölgesini ilgilendiren kistik lezyonlara ilişkin olarak uygulanan ameliyat müdahalelerinden sonraki döneme dair en çok merak edilen sorulardan birisi de kist ameliyatı sonrası cinsel ilişkiye girilebilir mi sorusudur. Aslında bu sorunun yanıtı farklı değişkenlere bağlıdır. Yani kapalı ameliyat ile yapılan kistik oluşumların tedavilerinde hasta daha kısa zamanda iyileştiğinden cinsel birlikteliğe girebilmesi daha erken olurken, açık ameliyatta bu süre daha uzun olur.

Laparoskopi Ameliyatı Sonrası Cinsel İlişki


Kist ameliyatı sonrası cinsellik

Günümüzde bu tip kist rahatsızlıklarında ve buna benzer sağlık sorunlarında en yaygın şekilde uygulanan ameliyat tekniklerinden birisi olan Laparoskopi çok basit bir ameliyat olması nedeni ile öncelikle hasta lokal anestezi ile uyuşturulur. Ayrıca bölgede tahribatın büyük boyutlu olmamasını sağladığından bir nevi ağrısız ve acısız operasyon şansı verir. Bu ameliyattan sonra hasta çok kısa süre içerisinde normal yaşamına döner ancak rahim kisti, yumurtalık kisti gibi rahatsızlıklardan dolayı bu operasyon gerçekleştirildiği ise bölgede kanamaya yol açılmaması, hijyen açısından hemen cinsel ilişkiye girilmesi tavsiye edilmez. Bölgedeki ameliyat sürecinin tahribatının bir hafta ile dört hafta içerisinde tamamen iyileşmesi söz konusu olabilir. Ancak net bilgi olarak hastanın laparoskopi kist ameliyatı olmasından sonraki ilk 48 ile 72 saat boyunca kesinlikle cinsel ilişkiye girmemesi gerekir.

Ameliyat sonrası iyileşme sürecinde hem hastanın kendisini iyi hissetmesi hem de doktor kontrollerinde olumlu sonuç alınması durumunda daha erken de cinsel birlikteki bulunulabilmesi mümkün olur.

Açık Ameliyat Sonrası Cinsel İlişki

 Açık kist ameliyatı sonrası cinsel ilişkiye ne zaman girilebileceği de en çok merak edilen sorulardan birisidir. Açık ameliyat genel anestezi altında yapılması ve bölgede ciddi kesikler açılması ve beraberinde doku tahribatının oluşturulması nedeni ile kapalı ameliyata göre cinsel ilişkinin daha uzun zaman sonra mümkün olması söz konusu olur. Bu çerçevede de hastanın ameliyat sonrası cinsel birliktelikte bulunabilmesi için bölgedenin tamamen iyileşmesini beklemesi gerekir ki bu sürenin de en az 4 hafta ve ideal olarak 2 aydan fazla bir süre beklemesi gerekir. Bu hem dikişlerin patlamaması hem de yumurtalık ya da rahim kisti için yapılmışsa buradaki doku bozulmasının tam olarak iyileşmeden yeniden zarar görmesinin önlenmesi açısından gereklidir.

Kist Ameliyatı Sonrası Kist Tekrarlarsa Cinsel İlişki Tehlikeli Olur mu?

Eğer kist ameliyatı olunmuş ama aradan geçen süre içerisinde kistik lezyonun yeniden ortaya çıktığı söz konusu olduğu zaman cinsel birlikteliğin tehlikeli olup, olmayacağı da merak ediliyor. Tekrarlayan kistik oluşumlarda cinsel birlikteliğe girilmesi hasta açısından risk teşkil etmez. Ancak kistin hastada yaratmış olduğu acı ve ağrı gibi semptomların cinsel ilişki sırasında daha da şiddetli hale gelmesi riski bulunur. Bu yüzden yeniden hekim kontrolü ve gerekli durumlarda tedavisi yapılmadan cinsel ilişkiye girilmesi önerilmez.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle