Kist Ameliyatı ve Ameliyat Sonrası İyileşme Süreci

Bilimsel araştırmalarla henüz tam olarak hangi nedenlere bağlı olarak meydana geldikleri tespit edilememiş olan kistlerin, hasta sağlığını riske etmesi durumunda kullanılan kist ameliyatı yöntemleri.

Kist Ameliyatı Yöntemleri


Kist ameliyatı

Vücudun her yerinde görülebilen kistlerin risk teşkil etmesi durumunda kist ameliyatı gerçekleştirilir. Vücudun her bölgesinde meydana gelebilen kist oluşumları genel olarak zararsız yapıya sahip olan ve semptomlar ortaya koyarak, insanları rahatsız etmeyen yapılardır. Özellikle de önemli kısmının kendiliğinden var olduğu gibi kendiliğinden küçülerek, yok olması da söz konusu olduğundan genel olarak tedavisi için müdahalelerde bulunulmaz. Ancak kistin bulunduğu bölgedeki doku ve hücrelere baskı yapacak şekilde büyüme kaydetmesi ve bu büyümeye ilişkin olarak fonksiyon sorunlarının yaşanmaya başlaması ve ciddi rahatsızlıklara yol açan semptomların görülmeye başlaması durumunda kist ameliyatı ile kistin alınır. Temel olarak vücuttaki kistin cerrahi operasyon ile çıkartılmasını hedefleyen bu operasyonlar farklı tekniklerde uygulanabiliyor. Günümüzde kist ameliyatı için kullanılan cerrahi yöntemler genellikle;

  • Açık ameliyat
  • Kapalı ameliyat (Laparoskopik)

şeklindedir. Bu cerrahi yöntemlerden hangisinin uygulanacağı ise hastanın sağlık durumu ve kistin yaratmış olduğu risk ve etkilere göre uzman doktor tarafından belirlenir. Ancak laparoskopi ameliyatları kistin alınması için daha sık tercih edilen ameliyat tekniğidir.

Kist Ameliyatı Hangi Şartlarda Yapılır?

Her kistik lezyona ilişkin olarak tedavi amaçlı olarak cerrahi operasyon tercih edilmez. Her ne kadar kistlerde ilaç tedavisi ile sonuç elde edilmese de genel olarak iyi huylu ve zararsız yapıda olmaları nedeni ile cerrahi müdahaleler en son alternatifler olarak tercih edilir. Bu çerçevede de uzman hekim tarafından kist ameliyatı gerçekleştirilmesi kararı alınması için öncelikli olarak kistin belirli şartları oluşturuyor olması gerekir. Buna göre de kistik oluşumların,

  • Sürekli büyüme kaydetmesi
  • Bölgede baskı ve tahribat oluşturması,
  • Vücut geneline yayılan semptomlar(belirtiler) ortaya çıkarması,
  • Kanserli yapıya sahip olması ya da dönüşümüne eğilimli olması,
  • Bulunduğu noktada fonksiyon bozukluklarına yol açması,

gibi şartlar söz konusu olursa kist ameliyatı uzman hekim tarafından gerçekleştirilir.

Kistler genellikle belirti ortaya koymayan ve zararsız yapıda olan oluşumlar olsa da bazı kistlerde belirtiler olmadan ‘sinsi’ şekilde büyüme ve buna bağlı riskler meydana gelebileceğinden kontrol ve testler düzenli olarak yaptırılmalıdır.

Laparoskopi ile Kist Ameliyatı


Laparoskopi

Günümüzde kist ameliyatı için en sık tercih edilen cerrahi operasyon tekniklerinin başında gelen laparoskopik müdahaleler, genel olarak açık ameliyat tekniklerine göre daha avantajlı ve daha basit yapılı ameliyat tekniğidir. Toplum tarafından kapalı ameliyat olarak da bilinen bu yöntemde açık ameliyatta uygulanan karın bölgesindeki büyük ve geniş kesiler olmadan ameliyatın gerçekleştirilebilmesine yardımcı olur. Karın bölgesinde ortalama 10 mm boyutlarında olan kesi açılarak laparoskop şeklinde isimlendirilen uç kısmında ışık ve kamera bulunan bir alet bu kesiden kistin bulunduğu noktaya doğru sokulur. Bu şekilde cerrahi operasyonu gerçekleştiren uzman hekimin karın içerisinde yer alan kas, doku ve hücreleri görerek, buralarda zarar ve tahribat yaratmadan müdahalede bulunabilme imkanından yararlanmasını sağlar. Daha sonra kistin bölgeden çıkartılması için karnın alt kısmına yakın bir noktada ortalama 5 mm boyutlardan ufak bir kesi daha açılır ve buradan kistin alınmasını sağlayacak olan özle ekipmanlar sokulur. Böylelikle kiste bölgede tahribat yaratmadan ulaşılır ve kist bölgeden çıkartılır.

Laparoskopi Kist Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Genel anestezi uygulamasının gerçekleştirilmesinden kaynaklı hastanın iyileşme süreci bu uygulama ile paraleldir. Ancak açık ameliyata göre daha ufak kesilerin ve daha küçük tahribatların oluşturmasından kaynaklı hastanın laparoskopi kist ameliyatı sonrası iyileşme süreci çok daha kısa olur. Çünkü genel anestezinin etkisinin geçmesinin ardından hasta aynı gün içerisinde beslenme ve diğer ihtiyaçlarını karşılayabilir duruma gelir. Laparoskopik ameliyat sonrası hasta tamamen sağlığına 24 saat veya 48 saat içreisinde ulaşabiliyor. Ancak bu süreç içerisinde hafif şiddetli çeşitli semptomların görülebilmesi söz konusu olabiliyor. Bu ameliyat sonrası iyileşme süreci içerisinde görülen semptomlar arasında;

  • Anestezinin etkisiyle boğaz bölgesinde ciddi kuruluk,
  • Karın bölgesinde açılan ufak kesiler dolayısıyla bölgede hafif şiddetli ağrı,
  • Vücut enerjisinin tamamen toplanamamasından kaynaklı halsizlik ve kısa sürede yorgunluk,

gibi semptomlar yer alır.

Bazı laparoskopi kist ameliyatlarında uzman hekim tarafından başlanan cerrahi müdahalede hastanın sağlık durumu ya da kistik yapının gereklilikleri dolayısı ile daha büyük kesilerin açılması ve dolayısı ile de doğrudan açık ameliyat tekniğine dönüş yapılabilmesi söz konusu olabilir.

Kistin alınması için yapılan ameliyatın açık ameliyat şeklinde yapılması durumunda hastanın hastaneden ayrılışı en az 48 saat gerektirir. Kimi hastalarda bu süreç 7 güne dahi uzayabilir. Ayrıca yapılan ameliyatın komplikasyonları ve zorluğuna göre hastanın iyileşme süreci 30 gün veya daha uzun olabilir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 2 oy, ortalama: 5,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle