Kist Çıkarma Ameliyatı Yapım Aşamaları ve Sonrası

Kist ameliyatının belirtilerinin olması durumunda hastanın kistinin tanısı konularak cerrahi müdahale ile kistin bulunduğu bölgeden başarılı bir operasyon ile çıkartılmalıdır.

Kist Ameliyat


Kist Ameliyatı

İç organlarda ya da deri altında meydana gelen dış duvarı olan ve içerisinde sıvı ile dolu olan normal dokudan bağımsız olarak oluşan kesecikler görülebilir. Bunları nedeni hücrelerin anormal olarak birikmesi, sıvının olduğu kanalın tıkanması, herhangi bir darbe alınması sonucunda kist meydana gelebilir. Bu kistlerin sıvı ile dolu olması sonucunda organa ve bulunduğu bölgede sinirlere baskı uygulaması ile birlikte meydana gelecek olan ağrı, organlarda işlev bozukluğunun oluşmasına neden olur. Bu durumda organda meydana gelen kistlerin çoğunluğu ilaç tedavisi ile tedavisinin gerçekleşmemesi halinde cerrahi yöntem ile bulunduğu dokudan çıkartılması mümkün olacaktır.

Kist Ameliyatı Öncesi

Kist ameliyatı hastanın belirtileri olması durumunda ve ağrı duymaması için anestezi altında yapılmaktadır. Bu ameliyat türünün lokal anestezi olarak sadece bölgenin uyuşturularak ya da hastanın tamamen uyutularak genel anestezi verilerek gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu sayede hasta herhangi bir acı duymayacaktır. Hastanın ameliyat öncesinde bir gece önceden herhangi bir şey yememesi içmemesi gerekmektedir. Ameliyat olacak hastanın öncesinde şunlara dikkat etmesi gerekiyor.

  • 1 gece önceden hastaneye yatışı;
  • Aç kalması;
  • Doktor tarafından önerilen ilaçları alması;
  • Sakinliğini koruması;
  • Bir hafta öncesinde sigarayı bırakması;
  • Hijyenine dikkat etmesi.

Hastanın her zaman midesinin boş olması anestezi altında olacağından soluk borusuna yemeklerin kaçmamasını sağlayacaktır. Bu nedenle de aç ve susuz olması önemli olur. Kapalı ya da açık ameliyat türüne kistin büyüklüğüne, kistin olduğu bölgeye göre ameliyat gerçekleşir.

Kist Ameliyatı Türleri

Yumurtalık Kisti

Kadınlarda oluşan yumurtalık kistleri arasında endometrioma adı verilen halk arasında ise çikolata kisti olarak adlandırılan bir kist türü meydana gelecektir. Oluşan endometrioma kistinin tedavisi için cerrahi müdahale çoğunlukta kapalı yöntem ile gerçekleşmektedir. Bu kist kısırlık gibi nedenlerin oluşmasına sebep olacağından endometrioma kistleri başarılı bir şekilde alındıktan sonra hasta gebe kalabilir. Bayanların rahminde meydana gelen miyom oluşması sonucunda da kapalı yöntem uygulanarak miyom tedavisi gerçekleşmesi sonucunda başarılı miyom tedavisinden sonra bayanlar gebe kalabilir. Bazı kistler kadınlarda gebelik sırasında meydana gelir. Bu kistler Sezaryen ameliyatı esnasında müdahale edilerek doktor tarafından kist ameliyatı yapabilir.

Kadınlarda yumurtalıklarında meydana gelen kist sonucunda kızlık zarının bu kist ameliyatları sırasında herhangi bir sorun oluşumuna engel olmayacağı unutulmamalıdır.

İdrar Kesesi Kisti

Mesane kisti tanısı ultrasonda konulması sonucunda hastanın çoğunlukla açık ameliyat tedavisi uygulanarak cerrahi müdahale yapılması gerekmektedir. Mesanenin olduğu bölgeden mümkün olduğu kadar ufak kesi açılarak ve hastaya genel anestezi verilerek idrar kesesinde oluşan kist duvarları ile birlikte çıkartılacaktır. Bu ameliyat başarılı olarak geçmesi sonucunda hasta 2 ile 7 gün arasında hastanede yatırılır. Hastanın idrar sorunu ortadan kaldıracaktır.

Hipofiz Kisti

Hastaya yapılan testler sonucunda hipofiz kisti tanısı konulması durumunda endoskopik yöntem uygulanarak kist tedavisi başarılı bir şekilde cerrah tarafından gerçekleştirilecektir. Bunun için özel tıbbi cihazlar uygulanarak burun pasajından ya da alt dudak kısmından girilerek hipofiz bezine ulaşılacaktır. Kist özel kamera yardımıyla görüntülenecek ve ardından da duvarları ile birlikte başarılı bir şekilde çıkartılacaktır. Hipofiz kisti ameliyatları hipofiz bezine ulaşılması için mikroskop adı altında gerçekleştirilir.

Arpacık Kisti

Göz hizasında meydana gelen arpacık sıklıkla tedavi gerektirmeden kendiliğinden iyileşmektedir. Fakat iyileşmeyen arpacık kistlerinin cerrahi müdahale ile alınması gerekmektedir. Lokal anestezi altında yapılacak olan kistlerin nereden yapıldığı merak edilmektedir.

Günümüzde küçük bir kesik ile göz hizasında kesi açılarak deri altında bulunan arpacık çıkartılması ile gerçekleştirilir.

Pankreas Kisti

Pankreas kistlerini genel cerrah doktorları tarafından gerçekleştirmektedir. Çoğunlukla kapalı yöntem uygulanarak yapılan cerrahi müdahalenin açık ameliyat türü ile de yapılması söz konusu olacaktır. Zor bir ameliyat olması nedeniyle uzun sürecek ve sonrasında hastanın 7 ile 10 gün arasında hastanede yatması gerekecektir.

Kemik Kisti

Çoğunlukla kemik kistleri oval tarzı ile bilinmekte olan ve çocuklarda meydana gelecek olan kist türü olmaktadır. Ortopedi uzmanları tarafından gerçekleşecek olan bu kist türü lokal anestezi ile yapılacaktır. Kist olduğu yerden küçük bir kesi açılarak kiste ulaşılacak ve sonrasında kist duvarları ile birlikte çıkarılması ile birlikte ameliyatı yapabilir.

Topuk Kistleri

Kişilerin yürümesinde sorun çıkaran ve ciddi ağrı olmasına neden olan çoğunlukla oval şeklinde bir görüntüsü olan oval topuk kistlerinin ameliyatı ortopedi uzmanları tarafından gerçekleştirilecek olan ve lokal anestezi altında topuk bölgesinden açılan kesi ile gerçekleşerek ameliyat yapabilir.

Kist Ameliyatı Sonrası

Kist ameliyatları bulunduğu bölgeye göre ve kistin büyüklüğüne göre yarım saat ile üç saat boyunca değişen bir sürede gerçekleştirmektedir. Hastanın ameliyatı tamamlandıktan sonra, hasta dinlenme odasında yaklaşık olarak bir saat ya da iki saat boyunca bekletilmelidir. Değerlerinin normal olması sonucunda hasta servis odasına alınır. Burada hastanın doktor tarafından verilen ilaçları hemşire tarafından saatinde verilecek ve her saat başı hastanın tansiyonu, ateşi ölçülecektir. Kapalı olarak yapılan cerrahi müdahale sonrasında hasta bir ya da iki gün hastanede yatırılır.

Eğer hasta açık ameliyat ile kistinin çıkartılması sonucunda hastanın üç ile beş gün arasında değişen sürelerde hastanede yatışı gerekmektedir.

Kist Ameliyatı Komplikasyonları

Yapılan her cerrahi müdahale sonrasında hastalarda bazı komplikasyonlar gelişebilir. Bunların içerisinde hastanın ve hastane hijyeninin yetersiz olması durumunda enfeksiyon oluşması söz konusu olacaktır. Bunun olmaması için hastaya antibiyotik tedavisi uygulanacaktır. Hastaneden taburcu olduktan sonra da hastanın ilaç tedavisi bitene kadar kullanması gerekiyor. El ve ayak hijyenine çok dikkat etmesi ve hastanın dikiş bölgesinden herhangi bir akıntı gelmesi, yüksek ateşinin olması, solunum sorunları yaşaması durumunda bir an önce hastanın hastaneye giderek doktoru tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle