Kist Çeşitleri Nelerdir? Kist Türleri Kansere Yol Açar Mı?

Kist vücudun hemen her yerinde görülebilen, iyi huylu olmasına karşın kötü huylu kitlelere de dönüşebilen olgulardır. Kistler, kapsül içerisinde sıvı ya da yarı katı madde bulundurur.

Kadınlarda Oluşan Kist Çeşitleri

Kadınlarda oluşan kistler çoğunlukla memede ya da iç üreme organları üzerinde gözlemlenmektedir. Solid ya da bening olarak adlandırılan iyi huylu kistler, meme, vajen, yumurtalık, rahim kistleri olarak görülmektedir. 


Kadınlara Özgü Kistler

Meme kistleri geniş olarak açıklanacak olursa; her ay gebelik oluşacakmış gibi memelerdeki süt kanalları da hazırlanır. Adet dönemi öncesi görülen meme gerginlikleri bu nedenle oluşmaktadır. Hazırlanan süt kanallarında adet kanaması başladıktan sonra geri çekilmeler olmaktadır. Memede kist ise bu hazırlığın geri çekilmemesi ve süt kanalında oluşan kapsül içerisinde sıvı birikmesine bağlı olarak gelişmektedir. Genellikle 30 yaş ve üzeri kadınlarda görülen memede kist olgusu, iyi huylu olmasına karşın kötü huylu kistlere de dönebilmektedir. 

Yumurtalıklarda oluşan kistler, genellikle yumurtlama sonrasında oluşan sarı cismin kaybolması gerekirken kaybolmadığı hallerde oluşur. Her iki yumurtalıkta olabileceği gibi tek yumurtalıkta da oluşabilmektedir. Yumurtalık kistlerinin riski gebeliğe engel olmasıdır. Diğer yönden bakıldığında kötü huylu kitlelere dönen çok az iyi huylu kistler vardır. Kist belirtileri gözlemlendiği anda tedavisine başlanır. Operasyon planlanan kistlerde ise kist bulunduğu yerden çıkartılarak patoloji laboratuvarında incelenir ve herhangi bir kötü huylu hücre saptanmış ise ayrıca tedavi edilmesi gerekir. 

Rahim kas yapısında oluşan kistler myom olarak adlandırılmaktadır. Myomların en büyük riski adet dönemi ve adet dönemi haricinde yoğun ve uzun süren kanamalara neden olmasıdır. Kanamaların uzun sürmesi ve miktarının fazla olması nedeniyle kadında kansızlığa neden olabilir. 

Vajen kistleri ise epidermoid kistler olarak geçmektedir. Vajen içerisine büyüme eğilimi gösteren kistler, deri alt tabasında yerleşim göstermektedir. Deri alt tabasında oluşan bu kistler vajende yaşanacak cinsel ilişki sırasında ağrılar yapabilir, kistin kesesi açılarak kanamalara ve enfeksiyonlara neden olabilir. 

Çoğunlukla kadınlarda görülen, kadınlara özgü olan bu kistler iyi huyludurlar. Fakat kist operasyonla yerinden çıkartıldıktan sonra incelenmek üzere patoloji laboratuvarına gönderilir. Patoloji laboratuvarından alınan sonuçlara göre hareket edilir.

Kadınlarda oluşan kistlerin tedavisinden sonra tekrar etme olasılığı vardır. Çünkü oluşan kistler kadının aylık yaşadığı döngü sonucunda oluşmaktadır ve kist operasyonu sonrasında bile aylık adet, hormon döngüsü devam etmektedir. Bu nedenle yerinden çıkartılan kist kapsülü ile çıkartılsa bile aynı yerde tekrar kist oluşma ihtimali vardır. Hormon bozukluğu nedeniyle oluşan kistler için hormonal tedavi verilebilir. 

Erkeklerde Görülen Kistler

Erkeklerde çoğunluklu penis altında bulunan scrotum içinde epididim üzerinde kistler oluşmaktadır. Oluşan kistlerin ölü spermlerden kaynaklandığı ileri sürülmektedir. Epididim üzerinde oluşan kistler, genellikle sağ testiste görülmekle birlikte sol testiste de görülebilmektedir. 

Epididim, testisi besleyen ve spermlerin prostat bezine taşınmasını sağlayan kanaldır. Epididim kanalında kalan ölü spermler zamanla orada kapsül oluşturarak kist oluşturmaktadır. Epididim üzerinde oluşan kist ise testisin beslenememesine ve zamanla küçülmesine neden olur. 


Erkeklerde Oluşan Kitleler

Erkeklere has görülen bu kitle, erkeğin kendisinin fark etmesi ve muayene sonucunda anlaşılır. Genellikle kasık fıtığı ile karıştırılan kitle, scrotumda ağrı, sıkışma hissi, baskı hissi yaratabilmektedir. Scrotum üzerine yapılan ışık kaynağı ile muayenede testislerden ışık geçmezken epididim kistinden ışık geçer ve böylece tanısı koyulur. Ayrıntılı inceleme için ultrason grafisi istenen hastalardan kistin boyutu, yerleşim yeri saptanır. Genellikle kendiliğinden geçen epididim kitleleri hastanın isteği ile operasyonla alınabilmektedir.

Epididim kitleleri için uygulanan operasyonda en önemli komplikasyon hastanın kısır kalacağı olasılığıdır. Tüm olasılıklar hastaya anlatılarak operasyona onay vermesi istenir. Zaten kendiliğinden bir süre sonra kistin kapsülü ile birlikte kaybolacağı da hatırlatılan hasta halen operasyona onay veriyorsa doktor ve ekibi tarafından ameliyata alınır. 

Operasyon öncesi scrotum üzeri temizlenir ve scrotum üzerine kesi açılarak ameliyata başlanır. Ameliyat kistin çıkartılması ve epididim kanalının uygun yöntemle eski haline getirilmeye çalışılması ardından kapatılır. Ameliyat sonrasında hastanın dar ve sıkan kıyafetler giymemesi, bir süre cinsel ilişkiden uzak durması söylenerek 1-2 gün sonra taburcu edilir. 


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle