Kadında Kist Varken Cinsel İlişki Sırasında Sorun Olur Mu?

Polikistik over ya da vajende kist varken cinsel ilişkiye girmek sorun teşkil edebilir. Kistin büyüklüğü ve yerleşim yerine göre oluşabilecek sorunun derecesi değişir.

Kadınlarda Görülebilen Kistler

Kadınlarda cinsel ilişkiyi etkileyebilen kistler vardır. Bunlar rahim içi kistler (myomlar), vajen içi kistler ve yumurtalıkta oluşan kistlerdir. Cinsel ilişkinin yaşandığı bölgede oluşan kistler iyi huyludur. Oluşan kistler cerrahi yöntemle alınıp patolojiye gönderilebilir ve kötü huylu bir oluşum olup olmadığı kontrol edilir. 


Cinsel İlişkide Kaçınma Kist Belirtisi Olabilir

Yumurtalık kistleri infertiliteye de neden olabilirler. Yumurtalık üzerinde oluşan kistler, yumurtaların ve yumurtalığın yapısını değiştirmesinden dolayı kısırlık yaparken diğer yönden başka sorunlara da neden olabilmektedir. Yumurtalık kisti nedeniyle cinsel ilişki sırasında ağrı hissedilebilir. Ağrı nedeniyle kadın ilişkiden kaçınabilir. 

Rahim ve vajen kistlerinde yine iyi huylu olan kistler cinsel ilişki sırasında ağrılar ve kanamalara neden olabilirler. 

Kist Varken Cinsel İlişki Yaşanabilir Mi?

Kadında kist varlığı durumunda yaşanan cinsel ilişki sırasında yaşanan ağrı nedeniyle kadın cinsel ilişkiden kaçınır. Bu durum nedeniyle kadın doğum doktoruna muayenesi sonucunda kist olduğu anlaşılır. 

Vajende oluşan iyi huylu kistler, cinsel ilişkiye direkt olarak etki ederler. Vajen duvarında çıkmış ve cinsel ilişki sırasında ağrı yapan bu kistler erken tarafından da fark edilebilir. Vajen kistleri derinin epidermis kısmında büyüme gösteren ve boyutları değişiklik gösteren kistlerdir. Vajen içine doğru büyüdükleri için vajen kanalında daralmalara sebep olabilmektedir. Vajen kisti olan kişilerde cinsel ilişki sırasında erkek tarafından darlık ve kadın tarafından da ağrı hissedilir. İlişkiden ağrı nedeniyle kaçınan kadında ilk başta vajinusmus şüphesi ile yaklaşılır. Yapılan muayene sonrasında kist varlığı tespit edilir. 

Rahimde oluşan kistler, genellikle anormal kanamalara sebebiyet vermektedir. Rahim içerisinde gözlemlenen kistler iyi huylu olsalar da adet kanamaları aralarında ara kanamalar yapabilmektedirler. Ayrıca cinsel ilişki sırasında ağrı hissetmeleri ve anormal kanamalar nedeniyle yapılan ultrason muayenesinde kolayca anlaşılır. 

Yumurtalık kistleri, kadınların kasık bölgelerinde sürekli ağrı hissettikleri, adet dönemlerinde ise ağrının şiddetlenmesi ile karakterizedir. Bu kist kasık ağrıları nedeniyle cinsel ilişki sırasında artan ağrı ve cinsel ilişkiden kaçınma durumlarına sebebiyet verebilir. 

Kadınların yaşadıkları kistlerin öncü belirtilerinin önemsenmeyip cinsel ilişki sırasında ağrılar nedeniyle hastanede muayeneye gitmeleri yaşanan en sık olaylardan biridir. Rahim, vajen ve yumurtalıklarda meydana gelen kistler için mutlaka belirtiler gözlemlenmeli kadın hastalıkları ve doğum polikliniğine muayene olmalıdırlar. 

Kist Varken Cinsel İlişkiye Girmenin Zararı 

Kadın iç genital organlarında meydana gelen kistlerin yeri ve büyüklüğü değişiklik göstermektedir. Değişkenlik gösteren bu kistlerin tek ortak noktası ise zaman içinde daha çok büyüyerek ya da yaşanan cinsel ilişki sonrasında zarar görüp patlayabilmesidir. 

Kistler yapısal olarak dışı düzgün çeperli, kapsül içerisinde sıvı ya da yarı katı madde ile dolu olup zaman içerisinde büyümeleridir. Müdahale edilmeyen bir kistin kendiliğinden küçülmesi ve yok olması nadir karşılaşılabilen bir durumdur. İç genital organlarda meydana gelen kistlerin östrojen hormonundan kaynaklandığı düşünüldüğü durumlarda kadının kendiliğinden menopoza girmesi ile müdahale gerekmeden küçülerek yok olur. 


Yumurtalıkta Oluşan Kist

Kist zamanla büyüme eğilimi gösterirken kendisini saran çeper de incelmeye başlar. Çeperin yani kendini saran kapsülün incelmesi ve cinsel ilişki sırasında oluşacak baskıdan dolayı patlayabilir. Patlama gibi riskli bir olay kistin büyüklüğüne ve yerleşim yerine göre de değişkenlik göstermektedir. 

 Rahim ve yumurtalık kistinde oluşabilecek kistin patlaması olayı vajen kistine göre daha tehlikelidir. İç kanamaya sebep olabilecek kistin patlaması sonucunda hastanın kanamasının durdurulmamasından dolayı hayati tehlike yaşayabilir. 

Kist Varken Cinsel İlişkide Ağrı Yaşayanlar

Cinsel ilişki sırasında yaşanan ağrıdan müzdarip olan kişilerin mutlaka ultrason ve ayrıntılı muayene olmaları gerekmektedir. Kist varlığı saptanırsa kistin çeşidine göre tedavisi mümkündür. Vajen ve rahim kistlerinde cerrahi, kısmen ilaç tedavisi uygulanabilir iken, yumurtalık kistinde ise ilaç tedavisi başlanır ve kistin durumu yakından kontrol edilir. 

Yumurtalık kistinde yapılan kan tahlillerinde kadınlarda yüksek olması gereken hormonlarda düşüş ya da artış gözlemlenmiş ise mutlaka tahlillerdeki sonuçlara uygun olarak medikal tedaviye başlanır. Kist tedaviye yanıt vermiyor ve büyüme eğilimi devam ediyorsa cerrahi tedavi uygulanabilmektedir. Kistin cerrahi yöntem ile alınmasının ardından kötü huylu kitle riski yönünden patoloji laboratuvarında inceleme yapılır. 

Çiftin mutlu bir cinsel hayat sürebilmeleri için her iki tarafında yaşanan ilişkiden haz almaları esastır. Yaşanan ilişkiden kadın haz almıyor, kendini ilişkiden geri çekiyorsa mutlaka doktora gidilip ayrıntılı incelemelerin yapılması gerekmektedir. 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle