Kistler Hamileliğe Engel Midir? Riskleri ve Tedavi Yöntemleri

Kadın iç genital organlarında meydana gelen kistler yerleşim yerlerine göre isimlendirilir. Rahimde ve yumurtalıklarda oluşan kistler hamileliği engelleyebilir.

Kadın Üreme Organları Kistleri

Kadın üreme organları iç üreme ve dış üreme organları olarak iki kısımda incelenmektedir. İç üreme organları yumurtalıklar, fallop tüpleri, rahim ve vajen olarak sıralanır. Bu yapıyı biraz inceleyecek olursak;

  • Yumurtalıklar: Sağ ve sol olmak üzere herhangi bir anomali yok ise iki yumurtalık bulunur. Yumurta oluşumu ve hormon salgılama görevini yapmaktadır. Adet başlangıcından 13-17. günlerde yumurtlama işlemini gerçekleştirir. Her ay bir yumurtalıktan yumurtlama işlemi yapılır. Bir ay sağ yumurtalık döllenmesi için yumurta oluştururken diğer ay sol yumurtalık bu görevi yerine getirir. 
  • Fallop Tüpleri: Tüpler yumurtalıklar ile rahim arasında bağlantıyı kuran tüplerdir. Fallop tüpleri yumurtlama işleminden sonra herhangi bir cinsel ilişki yaşanmasında spermin yumurta ile birleştiği yerdir. Sperm yumurtayı burada döller ve döllenen yumurtanın rahim içerisine peristaltik hareketlerle gönderilmesini sağlar. 
  • Rahim: Uterus da denilen rahim, her ay gebelik olacakmış gibi kendisini hazırlar. Yapısal olarak 3 tabakadan oluşan rahim, bebeğin yuvalandığı iç kısım olan endometrium tabakasını aylık olarak yeniler. Adet kanaması denilen bu işlem aslında bir sonraki ayda gebeliğin olacağı ihtimaline karşı yenilenme işlemidir. 
  • Vajen: Cinsel ilişkinin yaşandığı ve spermin döküldüğü yerdir. Vajen içerisine bakıldığında rahim ağzı görülmektedir. Vajenin iki yan duvarında Bartolin bezleri bulunur ve bu bezler ilişki sırasında kayganlığı sağlayan, spermlerin canlı kalabilmesi için vajen içerisinde gerekli pH derecesinin sağlanmasında görevlidir. 


Ayrıntılı Yapılan Kadın Doğum Muayeneleri Hamileliğe Engellerin Tespitinde Önemlidir.

İç genital organların yapısında iyi huylu kistlerle karşılaşmak mümkündür. Karşılaşılan kistlerin sıklıkları sıralanacak olursa, görülme sıklığına göre; Polikistik over (yumurtalık kisti), myomuteri (rahim kisti) ve vajen kistidir. Polikistik over ve myomuteri’nin görülme sıklığı vajen kistine göre azdır çünkü rahimde ve yumurtalıkta oluşan bu kistler belirgin şekilde ortaya çıkarken vajen kistleri çok belirgin değillerdir. Vajen kistleri fark edildiklerinde çok büyük boyutlara ulaşmış olabilirler ve öyle fark edilir. Zamanla kendiliğinden yok olabilirler. 

Kist Hamileliğe Engelmidir?

İç genital organlarda oluşan kistler hamileliğe kısmen engel teşkil ederler. İnfertilite nedeniyle doktora başvuran hastalarda kist varlığı saptanabilir. Diğer açıdan bakıldığında hamileliğe engel olarak rahmin, yumurtalıkların ya da fallop tüplerinin yapısal bozukluğu da hamileliğe engel olmaktadır. 

Yumurtalık Kisti ve Hamilelik

Yumurtalıklarda oluşan iyi huylu kistler, polikistik over olarak adlandırılmaktadır. Yumurtalık yumurtlamadan sonra yumurtanın atıldığı yerde sarı cisim adı verilen bir yapı oluşur. Bu yapının zamanla çoğalması ise yumurtalık üzerinde kistlerin görülmesine sebep olur. 

Zamanla yumurtalık üzerinde artan kistler, bir ya da her iki yumurtalıkta da görülebilmektedir. Tek yumurtalıkta görülen kist her ay değil 60 günde bir tek yumurtalık üzerinden yumurta oluşum işini gerçekleştirebilir. Her iki yumurtalıkta da kist varsa yumurtlama olsa bile yumurta kalitesinin düşüklüğü nedeniyle hamileliğe engel olabilmektedir. 

Yumurtalık kistleri bebek isteyen ailelerde kadının kendi aylık döngüsünü takip etmesi ile bir aksaklık olduğunda (adet gecikmesi vs.) hemen teşhis edilebilir ve tedavisi yapılabilir bir durumdur. Tedavisinde verilen hormon ilaçlarının her gün aynı saatte kullanılması önemli bir durumdur. İlaçların aksatılmadan kullanıldığı yumurtalık kisti olan hastalıklarda tedavi bitiminden sonra hamileliği için engel kalmamış olur. 

Rahim Kisti ve Hamilelik

Rahmin kas tabakasında meydana gelen kistler, östrojen hormonunun da tetiklemesi ile ortaya çıktığı düşünülmektedir. Rahim kistler hastada adet kanamaları arasında anormal ara kanamalar yapabilir ya da adet kanamalarının uzun ve miktarında artışına neden olabilmektedir. Adet kanamalarının uzaması ve miktarında artış olduğu zaman doktor muayenesi sonrasında hastaya myomuteri teşhisi koyulabilmektedir. 

Myom, büyüklüğüne ve yerine göre hamileliğe engel teşkil edebilmektedir. Rahmin kas yapısında çıkarak rahim içerisine doğru büyüyen kistler, bebeğin yuvalandığı endometrium tabakasının gerginliğine ve yumurtanın döllendikten sonra tutanacağı bir yerinin kalmamasına neden olur. Rahimde myom varken hamile kalınabilir. Myom olmayan tarafta yuvalanan embriyo büyümeye başlar. Myom bebekle birlikte büyüyebilir, bebeğin büyüme- gelişmesine zarar verebilir ya da en iyi ihtimal bebek büyürken myom küçülebilir. 


Kadın İç Üreme Organları ve Embriyo

Myomun bebekle birlikte büyümesi ya da doğuma kadar aynı boyutta varlığını koruması plasentanın ayrılmasına, erken doğumlara neden olabilmektedir. Yakından takip edilmesi, bebeğe ve anneye zarar vermeden doğum zamanına kadar gözlemlenmesi gereken bir durumdur. 


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle