Hidatik Kist Ameliyatının Yapım Aşamaları

Laparoskopik yöntem kullanılarak hidatik kist bulunduğu bölgeden genel cerrah uzmanı tarafından dikkatli bir şekilde çıkartılacaktır. Ameliyattan 2 sene içerisinde hidatik kistin tekrarlama ihtimali vardır.

Kist Hidatik Ameliyatı

Etobur hayvanların dışkı yoluyla sebzelere ya da içme suyuna bulaşan Echinococcus granulosus parazitinin yumurtalarının insanlara bulaşması sonucunda daha çok karaciğerde hidatik kist meydana gelir. Bunun dışında akciğer, dalak ya da böbreklerde de hidatik kisti az da olsa görülme ihtimali vardır. Hidatik kist oluştuğu zaman bunun kimyasal ilaçlar kullanılarak ya da bitkisel tedavi ile tedavisinin tam olarak gerçekleşememesi nedeniyle, cerrahi yöntem kullanılarak hastanın organlarında oluşan kist çıkartılarak alınır.

Hidatik kistler içi sıvı dolu olan kistlerdir. Bu kistin patlaması durumunda kistin iç organlara yayılması sonucunda, kistin içerisinde ki sıvının antijenik özelliği olması vardır. Hayatı tehdit edecek durumların oluşmasına neden olacağı için, büyümesi durumunda cerrahi müdahale ile alınmalıdır.

Ameliyat Öncesi

Hastaların planlı bir şekilde ameliyatına karar verilmesi durumunda, bu ameliyatları Genel Cerrah uzmanları yapacaktır. Sigara kullanan hastaların ameliyat tarihi kararlaştırılması sonucunda sigaranın bırakılması gerekmektedir. Sigara akciğer komplikasyonlarının olmasına neden olacaktır. Alkol kullanımı en az 3 gün öncesinde bırakılmalı ve alınmamalıdır.

Alkolün her zaman için karaciğeri negatif yönde etkileyecek olduğundan çalışmasını engelleyecektir. Hastaların gece 12’den itibaren herhangi bir şey yememeli ve içmemelidir.

Hastanın gıda tüketmemesi ve su içmemesinin nedeni kişilerin anestezi alması durumunda hasta ameliyat esnasında kusması durumunda, kusmuğun soluk borusuna kaçması sonucunda kişinin hayatını tehdit edecek durumlar oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle hastanın aç kalması ve bir şey içmemesi tavsiye edilir. Hastanın bağırsaklarını boşaltması gerekmektedir. Bunun için en çok lavman yöntemi uygulanmaktadır.

Ameliyat saati yaklaştığı zaman, hastanın özel hastane kıyafetleri giyinmesi gerekmektedir. Bu süre içerisinde hemşire tarafından damar yolu açılacaktır. Hastane personeli eşliğinde ameliyathaneye gidilecektir. Burada anestezi ekibi tarafından bazı ilaçlar verilecektir. Bu ilaçlar hastanın ameliyat esnasında ağrı hissetmemesi ve uyumasını sağlayacaktır.

Ameliyat Aşamaları

Laparoskopi ameliyatı genel anestezi altında yapılmaktadır. Laparoskopi yöntemi son yıllarda ülkemizde de kullanılan hastanın karın bölgesinde uzun bir kesik yapılmadan sadece 3 tane 1 santim boyutunda kesikler yapılarak özel tıbbi cihazların yardımıyla kişinin karnının karbonmonoksit gazı ile şişirilmesi sonucunda yapılır. Kesiklerden birinden kameralı bir cihaz yardımıyla karaciğer görüntüsü monitöre aktarılır. Diğer iki kesikten tıbbi cihazlar yardımıyla genel cerrah tarafından bir ya da daha fazla kistin çok dikkatli bir şekilde bulunduğu bölgeden çıkarılma işlemi gerçekleştirilir.

Kistin içerisi sıvı ile dolu olması nedeniyle kist asla delinerek sıvının karın içine akması engellenmelidir. Bu esnada kistin tekrarlama riskini azaltmak amacıyla karaciğerin sağlam dokusundan da çok az miktarda kesilerek alınmalıdır.

Kistin incelenmesi için laboratuvara gönderilecektir. Kist bulunduğu bölgeden dikkatli bir şekilde çıkarıldıktan sonra özel bir torbanın içerisine konularak, küçük deliklerin birinden dışarıya çıkartılır.

Ameliyat sonrasında İyileşme Süresi

Ameliyat sonrasında hastanın ameliyathanede uyandırılacaktır. Hasta uyanma odasına götürülecek ve burada tamamen uyanması sağlanacaktır. Hastanın ameliyathanenin soğuk olması nedeniyle uyandığı zaman üşümesi söz konusu olabilir. Genel anestezi sonrasında kişilerin boğazında yanma hissi olabilir. Hastanın uyanması durumunda hasta odasına götürülecektir. Hastanın burada gerekli temizliği yapılacak ve daha sonradan 8 saat sonrasında hastanın ayağa kaldırılarak yürütülecektir. Herhangi bir komplikasyon olmaması durumunda hastanın sondası çıkartılır. Hemşire bakımı her saat başı olacaktır. Bu süre içerisinde tansiyon değerleri, ateşinin olup olmadığı ve nabız ölçülecektir. Ağrısı olması mümkündür. Bu durumda hastaya hemşire tarafından kasına uygulanacak ağrı kesici iğne yapılacaktır. Ayrıca antibiyotik ilaçlar, kan sulandırıcı ilaçlar gibi bazı doktor kontrolünde olan ilaçlar hemşire tarafından verilecektir.

Hasta normal şartlar altında laparoskopik ameliyat sonrasında komplikasyonları olmaması, kan değerlerinin normal olması ve takılan drenajdan herhangi bir sıvı gelememesi sonucunda hastanın 48 saat içerisinde drenajı çıkartılır. Hasta 2 ya da 3 gün içerisinde hastaneden taburcu edilir. Hastanın gerek hastane ortamı içerisinde, gerek taburcu olduktan sonra enfeksiyon riski vardır. Bu nedenle de temizliklerine dikkat etmelidir.

Hastanın iyileşme süreci içerisinde doktor tarafından antibiyotik, ağrı kesici gibi ilaçlar ve Andazol  ilacının reçete edilecektir. 10 gün sonra laparoskopik kesik yerlerinde olan dikişler alınacak ve hastanın ilk kontrolü yapılacaktır. Kist sonrasında 1. ay, 3. ay ve 6. aylar içerisinde doktoru tarafından muayene edilmesi gerekmektedir.

Kist Hidatik Ameliyatı Sonrası Tekrarlama

Ameliyat sonrasında hidatik kistin nüks etme riskinin nadiren de olsa görülme ihtimali bulunmaktadır. Ameliyatın nüks etme ihtimalleri arasında cerrahi müdahale sonucunda kistin yerinin tam olarak temizlenmemesi durumunda oluşabilir. Ameliyat sonrasında kişinin her üç ayda bir Doppler ultrason ya da MR ve Bilgisayarlı tomografi çektirip hidatik kistin nüks edip etmediği kontrol edilmelidir. Hidatik kist ameliyatından 2 sene içerisinde hastalığın nüks ettiği görülmektedir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle