Hidatik Kist Tedavi Yöntemleri ve Bitkisel Tedavisi

Hidatik kisti bulunduğu bölgeye, büyüklüğüne ve sayısına göre, ilaç tedavisi, perkütan yöntemiyle kistin içinin boşaltılması ya da ameliyat yapılarak kistin bulunduğu bölgeden çıkartılır.

Kist Hidatik Tedavisi

Hidatik kist tedavisi kimyasal ilaç yöntemi kullanılarak hastalığın tedavi edilerek iyileşmesi çok azdır. Daha çok kişilerin Echinococcus granulosus paraziti bulaşması sonucunda akciğerlerinde, karaciğerlerinde, dalak ya da böbreklerinde hidatik kisti oluşabilmektedir. Halk arasında ise “köpek kisti” olarak isimlendirilip, tedavisi için cerrahi müdahale yöntemi ile göğüs cerrahları ya da genel cerrahlar tarafından ameliyat ile tedavi edilmelidir.

Parazitin insanlara bulaşması sonucunda daha çok karaciğere yerleşerek karaciğerde hidatik kist oluşumuna neden olur. Bütün hidatik kistlerin tedavi yöntemleri şunlardır:

 • Medikal yöntem;
 • Ameliyat;
 • Perkütan Tedavisi.

Hidatik Kist Medikal Tedavi

Medikal tedavi daha çok 2 santimden daha küçük olan kistlere uygulanmakta ve sayısı çok fazla olan kistlere uygulanmaktadır. Medikal tedavi de, daha çok benzimidazol türevi ilaçlar kullanılmaktadır. Kullanılan ilaçlar üç hafta kullanacakları ilaçlar Albendazol 10 mg ve Mebendazol 50 mg olmaktadır. Bu ilaçlar kişilere üç hafta boyunca verilmekte ve hastanın üç hafta sonrasında 7 gün boyunca ara vermesi gerekmektedir. İlaç 3 ay ile 6 ay boyunca kullanılması gerekmektedir. Kullanılmakta olan ilaçların herhangi bir yan etkisi oluşmaması durumunda, kist tedavisinde olumlu yanıt vermesi sonucunda ilaca doktor tarafından devam edilio edilmeyeceğine karar verilecektir. Albendazol ilaçların bir takım yan etkileri hastalığın tedavisinde uygulanırken oluşması mümkündür. Bu yan etkiler sıklıkla şunlardır:

 • Mide bulantısı;
 • Baş ağrısı;
 • Alopesi;
 • Sık sık kaşıntı;
 • Sarılık;
 • Lökopeni;
 • Kusma;
 • Transaminazların yükselmesi.

Bu yan etkilerin oluşması durumunda doktora danışılmalı ve doktor tarafından ilaç dozunun tekrardan ayarlanması gerekebilir. Hastalığın ilaç tedavisi uygulanması süresi boyunca yan etkilerin kan enzimlerinde görülüp görülmemesi için belirli aralıklarla kan tahlillerine bakılması gerekmektedir. Özellikle bu kan tahlillerinde hemogram seviyelerine ve biyokimyasal testlere bakılması gerekmektedir. 

Hidatik Kist Perkütan Tedavisi

Perkütan iğne ile kistin içerisinde oluşan sıvının boşaltılmasıdır. Daha çok hamilelik döneminde, abse olmasında, cerrahi müdahaleler sonucunda oluşan kist tedavisinde ve kist oluşan hastaların genel anesteziyi kaldıramayacak durumda olması sonucunda bu tedavi yöntemi uygulanmaktadır.

İşlem yapılmadan önce hastanın akciğer grafisi çekilmeli, ultrason ile değerlendirilmeli, hastadan kan alarak labaratuvar testleri yapılarak kanında ki trombosit sayısı, hematolojik açıdan değerlendirilmesi gerekmektedir. Ayrıca perkütan tedavisinden önce hastanın bir süre albendazol ve gerekli antibiyotikleri de kullanması gerekmektedir.

Sıvının boşaltılması kişiye lokal anestezi uygulanarak yapılmaktadır. İşlem yapılmadan önce hastanın 8 saat boyunca aç kalması gerekmektedir. Perkütan tedavisi Girişimsel radyoloji uzmanları tarafından hastaya yapılacak bir tedavi yöntemi olmaktadır. Tedavi yapılırken ultrason ya da bilgisayarlı tomografi gibi cihazlar kullanılması sonucunda yapılacaktır. Kistin bulunduğu bölgeye göre, dalak, karaciğer, böbrek ya da akciğerlerin hangi bölgesinde olduğuna görüntüleme cihazları yardımıyla bakılacaktır. Kistin yeri tespit edildikten sonra ciltten bir iğne ya da kateter denilen bir hortum yerleştirilir. Bu işlem sonucunda hastanın kistinin içerisinde ki sıvı çekilerek alınacaktır. 

Kistin içerisine girildikten sonra sıvının çekilmesinin ardından, kistin içerisine özel bir ilaçlı boya enjekte edilecektir. Kistin durumu görüntüleme cihazı ile bakılacak ve ardından canlı bakterilerin ölmesi için özel bir sıvı verilerek kistin içi temizlenecektir. Hastaya uygulanan bu işlem sonucunda birkaç gün drenaj ile izlenmesi yapılacaktır. Hastanın perkütan tedavisinden önce ve sonrasında albendazol ilaç kullanması ve nüsk etmemesi sağlanmaktadır. İşlem sonrasında hastanın ilk 6 ay içerisinde 3 defa muayenesi yapılmalıdır.

Hidatik Kist Ameliyatı

Ameliyat Öncesi

Kişinin açık cerrahi ya da kapalı cerrahi yöntemi kullanılarak yapılacak olan kist tedavisinde ameliyat öncesinde bazı hazırlıkları olmalıdır. Ameliyat öncesinde kişinin bir gece öncesinde artık herhangi bir şey yememesi ve içmemesi gerekmektedir. Mümkünse sigarayı 1 hafta öncesinde bırakması gerekmektedir. Hastanın hastanede kalacağı süre boyunca yanında bir refakatçisinin olması, rahat edeceği kıyafetler giyinmesi gerekmektedir. Kişinin ameliyathaneye giderken üzerinde herhangi bir takı ya da eşyasının olmaması gerekiyor. Ayrıca takma dişleri varsa bunu da çıkarması gerekmektedir.

Ameliyat Aşamaları

Hidatik kist tedavisinde daha çok laparoskopik yöntem kullanılarak tedavisi gerçekleşmektedir. Genel anestezi altında yapılır. Kişinin iyileşmesinin hızlanması, Açık ameliyatlarda yara yerinde gerçekleşecek olan fıtık riskinin olmaması ve hastanın hastanede kalış süresinin de az olması nedeniyle laparoskopi ameliyatı tercih edilmektedir. Kistin yeri tespit edildikten sonra hastanın karaciğer bölgesinden ya da dalak bölgesi üzerinden 3 tane küçük kesik işlemi yapılacaktır. Bu kesiklerin 1 tanesi 1.5 cm büyüklüğünde diğer ikisi ise 1 cm büyüklüğünde olacaktır. Karnın içerisinde diğer iç organlara zarar vermemesi için karın karbondioksit gazı ile şişirilir. Bu sayede tıbbi cihazlar daha kolay bir şekilde karnın içine girecek, diğer iç organlara zarar vermeyecektir. Tıbbi cihazlardan bir tanesi, kamera olmaktadır. Kamera karaciğere ya da dalağa ulaşır ve monitöre görüntü aktarır. Bunun sonucunda diğer kesiklerden girilerek ameliyat işlemine başlanır. Ameliyat kistin büyüklüğüne, sayısına göre bir buçuk saat ile üç saat sürmesi beklenmektedir. Genel cerrah uzmanı tarafından kist dokusu tamamen çıkartılır. Burada kistin patlayıp, içerisinde ki sıvının karın içerisinde ki iç organlara bulaşması sonucunda hasar vermemesi çok önemlidir. Kist bulunduğu bölgeden çıkarıldıktan sonra, çıkartılırken patlamaması için, özel bir endoskopik torbanın içerisine konulacaktır. Küçük kesiklerin birinden dışarıya çıkarılır. Ameliyat için açılan kesikler dikilir. Hasta uyandırılır.

Ameliyat Sonrası

Kişinin ameliyatı sonrasında, hastanede kalış süresi bir ya da üç gün boyunca yatılması gerekmektedir. Hastane süresi içerisinde hem doktor hem de hemşire tarafından takip edileceksiniz. Hemşirenin saat başı tansiyon, ateş ya da diğer testlere bakılacaktır. 8 saat sonra hasta ayağa kaldırılır ve yürütülür. 12 saat sonra sonda çıkartılır. Hastaya ilk gün kan sulandırıcı ilaç, ağrı kesici ve antibiyotik verilecektir. Hastanın sıvı gıdalar tüketmeye başlayabilir. İlk üç gün çok katı yiyecekler tüketmemelidir.

Ameliyat sonrası ilk 1 hafta ağrının olması normaldir. Kişinin hastaneden taburcu olması durumunda doktorunun vermiş olduğu ilaçları almalıdır. Drenaj takılması durumunda hastaneden taburcu edilmeden çıkartılır. Taburcu olduktan 10 gün içerisinde kontroller yapılacak ve dikişler alınır. Hastanın ilk 1. ay, 3. ay ve 6. ay içerisinde kontrollerinin yapılması gerekmektedir.

Hidatik Kist Bitkisel Tedavisi

 • 50 gram kuru papatya;
 • 20 gram kuru nane;
 • 50 gram karahindiba kökü;
 • 500 gram su.

Kaynamakta olan suyun içerisine, kurutulmuş papatya, kuru nane ve karahindiba kökü konularak 10 dakika kısık ateşte kaynatılmalıdır. 30 dakika boyunca demlenmesi beklenir. Süzüldükten sonra sabah ve akşam yemeklerden yarım saat önce aç karnına içilmelidir. Bu kür sadece belirtileri hafifletmekte yardımcı olur. Tansiyon hastalarının ve hamilelerin kullanması sakıncalı olabilir. Bu nedenle doktorunuza danışarak kullanmalısınız.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle