Hidatik Kist Evreleri ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

5 ayrı tipi olan hidatik kisti, hayvanların dışkılarında oluşan parazitin yumurtaları sonucunda insanlara bulaşan, tedavi edilmesi gereken çok ciddi komplikasyonlara yol açan bir hastalıktır.

Hidatik Kist

Hidatik kist, içerisi sıvı dolu olan karaciğer ya da akciğer gibi iç organlara Echinococcus granulosus parazitinin hayvanlardan insanlara bulaşması sonucunda meydana gelecektir. Kist daha çok etobur hayvanların ince bağırsaklarında bulunan parazitin insanlara hayvan dışkısı sonucunda bulaşması neticesinde oluşur. Bu durum ciddi enfeksiyonların olmasına ve kişinin sağlığını tehdit edecek bir kistin oluşmasına neden olacaktır.

Kist hidatik belirtileri bazı kişilerde herhangi bir belirtisi olmadan bir süre kişinin iç organında oluştuğu yerde bulunarak büyümeye devam edebilir. Kişilerde kist hidatik belirtileri arasında sarılık en çok görülen bir belirti olmaktadır. Mide bulantısı ve nefes darlığı görüleceği gibi karın bölgesinde şiddetli ağrının da olması söz konusu olacaktır. Bazı hastalarda kaşıntının da olması söz konusu olur. Hastalığın ilerlemesi durumunda titreme sıklıkla görülecek ve halsizlik meydana gelecektir.

Kist Hidatik Bulaşma Yolları

Hidatik kist insanlar arasında birbirlerine bulaşması söz konusu olmayacaktır. Fakat tilki, kaplan, köpek ya da kedi gibi etobur hayvanların bağırsaklarına yerleşmiş olan parazit sonucunda insanlara bulaşır. Hastalığın bulaşma yolları arasında parazitin etobur hayvanlarında dışkıları sonucunda yumurtaların dışarıya atılması neticesinde insanların bu yumurtaları sebze, meyve ya da içme suları aracılığıyla içmesi ya da tüketmesi sonucunda parazit kana karıştığı zaman insanların bir süre iç organlarında hidatik kist oluşumuna neden olacaktır.

Sıklıkla insanlar arasında kist hidatik nedir sorusu akıllara gelmektedir ve insanlardan birbirine bulaşıp bulaşmadıkları da merak konusudur. Anladığınız üzere sadece insanlara hayvanlar aracılığıyla bulaşır.

Kist Hidatik Evreleri

Kist hidatiği nedir sorusuna cevap arayan kişiler daha sonradan da kistin tiplerini merak etmektedir. Hitadik kist 5 ayrı tipi bulunmaktadır.

Tip 1: Kistin henüz yeni oluşmaya başlaması ve içerisinde ki sıvının çok berrak olması durumunda adlandırılmaktadır. Yuvarlak olacak ve kistin sınırları çok belirgin olur.

Tip 2: Kistin laminar membranın ayrılmasında meydana gelecektir. kistin duvarlarında membranlar görülecektir.

Tip 3: Kistin görünümü adeta bir bal peteğini andıracaktır. Daha çok multiseptalı kistler olarak görülmektedir.

Tip 4: Kistin ultrason ya da bilgisayarlı tomografi sonucunda sınırları çok belirgin olan ve kaba bir kist olarak görülecektir. Arka duvarında gölge görülmeyecektir.

Tip 5: Koni şeklinde olacaktır. Gölgesi ciddi oranda görülecektir. Kistin yumurta kabuğu şeklinde olacak ve kalın duvarlara sahip olacaktır.

Kist Hidatik Komplikasyonları

Hidatik kistin bir takım komplikasyonları bulunmaktadır. Bunlar sıklıkla akut alerjik reaksiyonların olması, kişilerin enfeksiyon yaşaması ya da sarılık gibi durumlar söz konusu olur. Hidatik kistin içerisi sıvı dolu olan, ve patlaması durumunda ciddi komplikasyonların olmasına neden olan ve yaşamı tehlikeye atacak bir sıkıntı olur. Kişilerin yaşayacak olduğu reaksiyon sonucunda kireçlenme olabilir. En sık görülen organlar karaciğer, akciğer ve dalak olmaktadır. Yüksek ateşin olması ve sarılık ayrıca kişilerde şiddetli ağrıların da olmasına neden olabilir. Karın bölgesinde şişkinliğin oluşması söz konusu olabilir.

Bakteriyel enfeksiyonların oluşması, bazı hastalarda da apse olduğu bilinmektedir. Ameliyat ile alınmış olsa bile iki sene içerisinde tekrar nüks etme ihtimali bulunan bir kist türü olmaktadır.

Hidatik Kist Tedavisi

Hastalığın tanısını koymak amacıyla yapılacak olan İndirekt hemaglutinasyon ve lateks testlerinin sonuçları hastalığın tanısını koymakta belirli rol oynayacaktır. Bu testler sonucunda pozitif olması durumunda IHA testi eğer ki negatifse hastalık olgusu olmayacak, pozitif olması durumunda hastanın hidatik kisti olduğu için diğer tetkiklerin de yapılması gerekmektedir.

Hastalığın tedavisi, konulan tanıya uygun olarak yapılmalıdır. Her zaman için tekrar etme riski bulunmaktadır. Ayrıca hastalığın ilaç tedavi yöntemi daha çok tip 1 hidatik kist tedavisinde uygulanacaktır. Diğer hidatik kistler için perkütan tedavi yöntemi ile kistin içerisinde ki BOS boşaltılacak ya da laparoskopi yöntemiyle kist bulunduğu bölgeden çıkartılacaktır.

Hidatik Kist Bitkisel Tedavisi

  • 6 gram kırkkilit;
  • 1 su bardağı su.

Kaynamış olan suyun içerisine atacak olduğunuz 6 gram kırkkilit bitkisi konularak kısık ateşte 7 dakika boyunca kaynatılması gerekmektedir. Kür soğuması sonucunda içerisine başka bir tatlandırıcı ya da madde konulmadan ilk hafta sabah ve akşam günde iki kez kullanılmalıdır. Geri kalan 3 hafta boyunca gün içerisinde bir kez kullanılması gerekmektedir. Bu kürün kullanım süresi İbrahim Saraçoğlu tarafından sadece 4 hafta olarak belirlenmiştir. Ayrıca keçiboynuzu da hidatik kist tedavisinde, bitkisel tedavi olarak doktor tarafından uygulanması durumunda belirtilerinin hafiflettiği söylenmektedir.

Hidatik kist İbrahim Saraçoğlu tarafından bitkisel kürü sayesinde akciğer, dalakta ya da kişilerin daha çok karaciğerinde virüs sonucunda meydana gelen kistin belirtilerini hafifletmek ve büyümesini durdurmak için bitkisel kür tarifini kullanabilirsiniz.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle