Kist Kanamasının Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Kist kanamasının bazıları herhangi bir belirti vermeyecekken kanamanın durmaması karın ağrısı ve göz kararması sonucunda hastanın şoka girmesi gibi sorunlar olabilir.

Kist Kanaması


Kist Kanaması Ultrason Görüntüsü

İç organlarda hücrelerin anormal olması durumunda içerisinde sıvının olduğu normal olmayan oluşumların gerçekleşmesine kist adı verilmektedir. Bu kistler iç organlarda meydana geldiği zaman zaman içerisinde içinde oluşan sıvının artması söz konusu olur. Bu kistin dış duvarları vardır. Bu duvarlar içerisinde ki sıvının basıncına dayanmayacak olduğundan yırtılarak patlayacaktır. Bunun sonucunda da kistin yumurtalıklarda meydana gelmesi ya da diğer organlar üzerinde oluşması sonucunda kistin içinde oluşan sıvının karın boşluğuna akması söz konusu olur. Fakat bazı durumlarda kist duvarlarının gerilmesi sonucunda yırtıldığı bölgeye bağlı olarak kanamanın gelişmesi durumu oluşur. Hamilelikte de yaşanacak bir durum olarak karşımıza nadiren de olsa ortaya çıkacaktır. Kistin yumurtalıklarda oluştuğu zaman 4 santimden daha küçük olan bir kistin patlaması sonucunda herhangi bir belirti vermeye bilir.

Kist Kanaması Belirtileri

Yumurtalıklarda meydana gelen kistin içinde sıvı dolması sonucunda oluşacak baskıya kist duvarlarının dayanamayacak olduğundan yırtılması sonucunda içinde ki sıvı karın boşluğuna akacaktır. Eğer ki büyük bir kistin duvarlarının yırtılması sonucunda kistin içinde sıvının akmasından başka kanamanın da olması görülecektir. Bu kanama çoğunlukla kendiliğinden duracak ve ciddi komplikasyonlara sebep olmayacaktır. Fakat kistin damar kısmından yırtılması sonucunda kanama durmadığı zamanlarda ciddi sorunların olmasına neden olur. Kist patlamasından sonra kanama durmaması sonucunda gebelikte de şu belirtiler ortaya çıkacaktır:

 • Yoğun kanama meydana gelmesi;
 • Göz kararması;
 • Mide bulantısı;
 • Karın bölgesinde şiddetli ağrı;
 • Bayılma;
 • Halsizlik;
 • Yüksek ateş;
 • Titreme;
 • Şuur kaybı;
 • Şok.

Gebelikte kist kanaması olması durumunda hastada bir miktar kanamasının olması görülecektir. Bu kanamanın bir süre sonra kendiliğinden durması sonucunda hastanın kistinin patlaması ile birlikte oluşan kanamanın kendiliğinden durduğu anlaşılacaktır. Fakat kistin kanaması durmaması durumunda ve hastanın ciddi sağlık sorunlarının olması durumunda ilk olarak kanama sonucunda mide bulantısının ve kusma başlayacaktır.

Enfekte olması durumunda yüksek ateş sıklıkla titremenin de olduğu durumlar oluşacaktır. Hastanın karın bölgesinde kanama olması nedeniyle bir şişlik meydana gelebilir.

Kanamanın durmaması sonucunda karın ağrısı şiddetlenecektir. Bu durumda hastanın gözlerinde kararma oluşacak ve kanamanın devam etmesi nedeniyle hastada kansızlık sorunu oluşacağı için bayılma gibi durumlar meydana gelebilir. İlk olarak hastada göz kararması ve baygınlık oluşacağından ve ayrıca kanaması olan bir kadının hayatını tehdit edecek bir sorun oluşması nedeniyle ağrıları başlaması durumunda hastanın vakit kaybetmeden hekim kontrolünden geçmek için hastaneye gitmesi gerekmektedir.

Kanama gerçekleşmesi kadınlarda kasık bölgesinde çok şiddetli bir ağrının oluşması ve bu ağrının daha çok bıçak saplanması olarak şikayeti ile doktora başvurmaktadır. Bu karın ağrısının bel kısmında da görülmesi sonucunda hastanın karın bölgesinde oluşan kanama sonucunda kusma meydana gelir. Kanamakta olan kistin karın içinde kan birikmesi sonucunda hastanın karın bölgesinde gözle görülür biçimde çok olmasa bile bir şişkinliğin oluşmasına neden olacaktır.

Kist Kanaması Nedenleri

Bayanların yumurtalıklarında meydana gelen kistin yırtılmasına birçok neden meydana gelebilir. Bazı kistlerin yırtılması ise herhangi bir neden olmadan içinde oluşan sıvının her geçen gün çoğalacak olması nedeniyle de kistin yırtılması görülecektir. Bu durumda kistin kanaması görülebilir. Bazı bayanlarda kistin kendiliğinden yırtılmadan bazı etkenler sonucunda da oluşması görülmektedir.

 • Egzersiz;
 • Travma;
 • Cinsel ilişki;
 • Kistin boyutunun büyümesi.

Özellikle bayanların yoğun olarak egzersiz yapmaları sonucunda kistin büyük boyutlarda olması ve kistin duvarının da içinde oluşan sıvıyı tutamaması sonucunda kist yırtılması oluşacaktır. Bu kistlerin bazılarının cinsel ilişki sırasında şiddetli ağrının oluşmasına neden olacaktır. Ağrıya rağmen cinsel ilişkiye giren ve yumurtalıklarında kist olan bayanların kist kanaması meydana gelebilir.

Ayrıca kistin yırtılmasına neden olacak durumların bazıları da kistin tam olarak olduğu bölgeye bir darbe alınması neticesinde gerçekleşecektir. Bu darbe bir trafik kazası ya da düşme gibi travma sonucunda da gerçekleşebilir.

Kist Kanaması Tedavisi

Kanama olması neticesinde ve yukarıda yazılan göz kararması ya da mide bulantısı sonucunda hastada şiddetli bir şekilde karın ağrısının oluşması durumunda ciddiye alınmalı ve hastaneye gidilmesi gerekiyor. Kistin kanamaya yol açması durumunda hastaya acil olarak kan testleri yapılacaktır. Ayrıca kanama devam eden hastalara ultrason görüntülemesi de gerçekleştirilecek ve bunların sonucunda kan değerlerinin çok düşük olması ve ultrason görüntüsünde kistin kanamasının durmadığı tanısı konulması durumunda hastanın şoka girmesini engellemek amacıyla bir an önce ameliyat edilmesi ile birlikte kanama durdurulacaktır.

Bu ameliyat sırasında yumurtalıklarda meydana gelen kist kanama durdurulduktan sonra alınacaktır. Ameliyat laparoskopi yöntemi ile sıklıkla yapılmaktadır. Bazı bayanlarda ise açık cerrahi yöntemi uygulanır. Bu tedavi yöntemine doktor tarafından hastanın genel sağlık sorunu değerlendirildikten sonra karar verilecektir. Ameliyat esnasında hasta da oluşan kistin yumurtalıklara zarar vermesi tespit edilmesi durumunda hastanın sağlık durumu hızlı bir şekilde doktor tarafından değerlendirilecek ve uygun görülmesi halinde kist ile birlikte yumurtalıkların da alınması gerekiyor.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle