Yumurtalık Kisti Mide Bulantısı Yapar Mı?

İyi ve kötü huylu şeklinde ikiye ayrılan yumurtalık kistlerinde, kötü huylu kistlerin mide bulantısı ve kasık ağrısı şikayetlerine karşın, iyi huylu kistler çoğunlukla önemli bir şikayete sebep olmaz.

Yumurtalık Kisti ve Mide Bulantısı

Pelvis boşluğu adı verilen yapı içerisinde yer tutan ve kadınlarda üreme sisteminin temel bileşenlerinden olan yumurtalıklarda, doğuştan gelen yapısal bozukluklar ve adet döngüsünün olumsuz getirileri başta olmak üzere ortaya çıkan birçok problemden bir tanesi de kistik yapılardır. Burada  belirtilmesi gereken; yumurtalık kistlerinin temel manada, iyi huylu ve kötü huylu olmak üzere ikiye ayrıldığıdır. Dolayısıyla bu durum hastalığın tedavisi noktasında birçok farklı tekniğin göz önünde bulundurulmasını gerektirir.

Gelişen tanı yöntemlerine rağmen yumurtalık kistlerinin özellikle erken dönemde tespit edilememesi günümüzde dahi hastaların yaşam kalitelerinde keskin düşüşlerin yaşanmasında büyük katkıya sahiptir. Bu durumun temelde iki nedeni vardır;

  1. Özellikle kırsal kesimdeki bireylerin, hastalıkların erken teşhisinin sağladığı faydalar noktasında yeterince bilinçlendirilmemiş olması.
  2. Yumurtaların vücutta bulunduğu bölgenin tanıya elverişsiz olması.

Bu iki faktör dikkate alındığında; düzenli periyotlarla başvurulacak olan jinekolog muayenelerinin önemini daha net görmek mümkündür. Elbette erken tanı için muayenenin önemi yalnızca yumurtalık kistleri için değil, vücut fonksiyonlarının çalışmasını sekteye uğratan tüm hastalıklar için geçerlidir.

Yumurtalık kistleri erken teşhis edilmediği takdirde birçok ciddi problemin tetikleyicisi olabilir. Özellikle tedavisinde geç kalınan kistlerin, bireyin yumurtalıklarının alınmasıyla sonuçlanması bireyin kısır kalmasına sebep olur. Bu duruma ek olarak; yumurtalık kistlerinin kansere döndürme riski de bulunur. Elbette hastalığın doğurması muhtemele şikayetler de, tedavi edilmediği takdirde birey yaşantısı üzerinde etkisini artarak hissettirecektir.

İyi huylu kistlerin önemli bir kısmı, bireyin yaşantısını hemen hemen hiçbir şekilde etkilemezken, kötü huylu kistlerde bu durum tahmin edilebileceği gibi daha farklıdır. 

Kistlerin hastada neden olabileceği temel şikayetleri değerlendirmek istersek;

  • Yumurtalıklarda torsiyon durumunun görülmesi yani yani yumurtalığı besleyen damarların tıkanarak kangrene doğru yol alması neticesinde ortaya çıkan şiddetli ve özellikle oturmak gibi karındaki basıncı arttıran fiziki pozisyonlarla birlikte görülen kasık ağrısı, kötü huylu kistlerin en önemli belirtisidir.
  • Hastaların tümünde görülmese de, bayılma ve karın bölgesinde şiddetli bir ağrının görülme ihtimali de mevcuttur. 

Bu noktada hiç şüphesiz akıllara gelen bir soru da, “Kist mide bulantısı yapar mı?” sorusudur. Kistlerin mide bulantısı şikayeti ile ortaya çıkma ihtimali hayli kuvvetlidir. Fakat belirtildiği gibi bu durum bir ihtimal olup, tüm mide bulantısı şikayetlerinin yumurtalık kistine işaret ettiğini öngörmek tamamıyla yanlış bir bakış açısıdır.

Mide bulantısının birçok farklı sebebi olabileceği gibi, yumurtalık kistleri bu sebepler içerisinde kritik bir önem teşkil etmez. Burada dikkat edilmesi gereken; şiddetli kasık ağrısıyla ve özellikle karın içi basıncını arttıran oturma vb. eylemlerle birlikte ortaya çıkan mide bulantısıdır. Bu tip mide bulantılarının yumurta kistini işaret etme ihtimali hayli yüksek olup, kesin bir şekilde değerlendirilmeleri gerekir.

Yumurtalık Kistinde Mide Bulantısının Tedavisi

Bir önceki paragraflarda ifade edildiği gibi, özellikle kötü huylu yumurtalık kistleri ile mide bulantısı arasında içerisinde birçok farklı şikayeti de barındıran bir ilişki vardır. Dolayısıyla bu açıdan bakıldığında; kist problemiyle karşı karşıya kalan bireylerin mide bulantısının etkilerini azaltıcı faaliyetleri hayli dikkate alması ve eksiksiz bir şekilde uygulaması, bireyin yaşam standartları üzerinde doğrudan etki sahibidir.

Bu kapsamda kullanılması muhtemel bitkisel kürlerinden en sık tercih edilen iki kürü şu şekilde detaylandırmak mümkündür;

  • Kök halinde zencefil, patates ve soğan kullanılarak hazırlanan bitkisel kür, mide bulantısının etkilerinin azaltılması üzerinde bire bir etkilidir. Kür, yalnızca zencefilin 5 ile 6 dakika kaynatılması ve süzülmesi sonucu oluşturulabileceği gibi içerisine, 3′ er adet patates ve soğanın dahil edilmesiyle de zencefil yemeği haline getirilebilir. Halka şeklinde kesilen soğan ve patateslerin, tencereye oranla göz kararı koyulan yağ içerisindeki zencefile eklenmesi ile hazırlanan zencefil yemeğinde kritik nokta; besin gruplarının kendi suları ile pişmesi, dışarıdan herhangi bir şekilde su eklenmemesidir.
  • Mide bulantısının giderilmesinde kullanılan bir diğer basit ama etkili teknik; nane yaprağıdır. Midesi bulanan bireyler nane yaprağı çiğneyebileceği gibi nane çayı da hazırlayarak bulantı hissinden kurtulabilir.

Bitkisel kürlere ek olarak bireyin yağlı ve asit oranı yüksek besinlerde uzak durması, dengeli ve düzenli beslenmesi de mide bulantısının önüne geçilmesine yardımcı olacaktır.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle