Kist Nasıl Düşürülür ve Düşürmek İçin En Doru Yollar

Kist düşürme işlemi için öncelikli olarak uzman hekimin sorunun neen kaynaklandığını belirlemesi gerekir. Bu belirlemenin ardından gerekli tedavi sürecine başlanır.

Kist Düşürme

Bir kist tedavisi kistin altta yatan nedenine ve kistin hasta sorunlarına neden olup olmadığına bağlıdır. Birçok kist iyi huyludur ve tedavi gerektirmez. Bununla birlikte büyük kistler normal dokunun sıkışması ve kanalların tıkanması sebebiyle semptomlara neden olabilir. Bu kistlerin bazıları kist içeriğini bir iğne veya kateter yoluyla aspire ederek böylece kisti çökerterek tedavi edilebilir. Diğer kistler, özellikle  malignite şüphesi bulunuyorsa cerrahi olarak çıkarılmayı gerektirir. Genel olarak semptomlara neden olan kistler, onları boşaltarak veya cerrahi olarak çıkartarak tedavi edilir. Tıbbi tedavi genelde altta yatan nedenlerin ilişkili semptomlarının azaltılması ile sınırlıdır. Bireyler kistlerinden kurtulmak için kullanabilecekleri en iyi yöntemler konusunda doktorlarıyla görüşmelidir.

 Doğal Tedaviler

Fonksiyonel yumurtalık kistlerini yönetmek için çok etkili olan doğal seçenekler vardır. İki farklı seviyeye yaklaşmak gerekir. Bunlar temizleme ve önlemedir. Yapılacak olan doğal çözümlerin genellikle 3 ay içinde sonuçları ortaya çıkar ama sadece gebe kalmaya çalışmadan önce yapılmalıdır.

Yumurtalık Kistleri için Doğal Tedavilerin Yararları:

 • Aşırı östrojenleri azaltır.
 • Hormon dengesini destekler
 • Kist boyutunu ve büyümesini azaltır.
 • En az invaziv
 • Çok etkili
 • Yan efektleri olmayan

Östrojen Azaltın

Aşırı östrojen ovülasyonun bozulmasına neden olabilen en yaygın hormonal dengesizlik tiplerinden bir tanesidir. Fazla östrojenlerin vücuttan atılmasının en iyi yollarından biri kişinin kendisini ksenonormonlara maruz bırakmayı durdurmak ve DIM (diindolilmetan) adı verilen bir ek almaya başlamaktır.  Östrojenlere ve ksenörojenlere maruz kalmaktan kaçınmak önemlidir.

 • Soya gıdalarını yemeyi bırakmak gerekir.
 • Sadece organik et ve süt ürünleri yenilmelidir.
 • Mikrodalga yiyecekleri plastikte kullanmamak gerekir.
 • Plastik şişelerden içme suyu içilmemelidir.
 • Cilt bakım ürünlerinde mineral yağ ve parabenlerden kaçınmak gerekir.
 • Doğal deterjan kullanılmalıdır.

DIM ile takviye, bu aşırı östrojenlerin vücutlarını temizlemeye yardımcı olur, hormonal dengeye yardımcı olur ve yumurtalık kisti büyümesinin ilerlemesini azaltır. Ürünlerde, gıdalarda ve ortamda bulunan xenoestrojenlerden kaçınmayı içeren yaşam tarzı değişiklikleri ile birlikte en az üç ay boyunca günlük DIM yapılmalıdır.

Progesteron ve Denge Hormonlarını Artırma

 Vücutta aşırı düzeyde östrojen olduğu zaman genellikle bir progesteron eksikliği de vardır. Doğal progesteron kremini kullanarak östrojen ve progesteron seviyeni dengelemek, yumurtalık kistlerini azaltmaya ve gelecekte oluşma şansını azaltmaya yardımcı olur. Doğal progesteron kreminin kullanımı progesteron düzeylerini artırma konusunda da yardımcı olur.

Doğal progesteronun yumurtalık kistleri için en iyi tedavilerden biri olduğuna inanılır. Yumurtalık kistlerini yok etmek için doğal progesteron kullanmanın yollarından bir tanesi de hastalarının döngünün 10-26. günlerinden itibaren doğal progesteronu uygulama yapmasıdır. Bu vücudu yumurtlamayı bastıran hamile olduğunu düşünür. Ovulasyon oluşmazsa fonksiyonel yumurtalık kistleri de oluşamaz.

 Kistleri Çözün ve Küçültün

Vücudun kistleri parçalamasına, büyüklüğünü azaltmasına ve hepsinin birlikte yok olmasına yardımcı olabilmesi için tekrar tekrar kullanılan iki doğal tedavi vardır.

Sistemik Enzim Terapisi

Vücut çeşitli enzimler içermektedir. Enzimler vücudun işlevini koruyan sayısız eylem için gerekli kimyasal reaksiyonlar için katalizörlerdir. Sistemik enzimler olarak bilinen enzimlerin bir alt sınıfı vücudun fazla yabancı dokuları parçalamasına ve iltihabı azaltmasına yardımcı olmak için çalışır. Yüksek kaliteli bir sistemik enzim karışımı ile takviye vücudun kistlerin boyutunu azaltmasına yardımcı olabilir veya zamanla ortadan kaldırabilir.

Hint Yağı Paketi

Hint yağı paketleri yerleştirildikleri vücut bölgesini temizlemeye ve iyileştirmeye yardımcı olan eski bir tedavidir. Hint yağı, vücudun fazla doku ve toksinlerden arındırılmasına yardımcı olan bir çizim gücüne sahiptir. Hint yağı paketleri lenfatik ve dolaşım sistemlerini uyarır. Lenfatik sistem toksinleri ve atığı paketin uygulandığı alandan çıkarır. Bir Hint yağı paketi ayriyeten yumurtalıklar dâhil olmak üzere üreme organlarına taze oksijenli, besin açısından zengin kan getirilmesine yardımcı olan dolaşımını artırır. Bu, vücudun yumurtalık kistlerini azaltmasına ve çözünmesine yardımcı olmak için hayati bir adımdır. Menstruasyon sırasında uygulama yapılmamalıdır.

Bunlar dışında doğal yollar ile birçok uygulama yapılabilir. Önemli olan kistin uzman tarafından incelenmesidir. Öncelikli olarak uzman hekim tedavisi her daim dikkate alınır. Kistlerin birçoğu kadınlarda çoğu zaman zararsız olduğu için tedavi bile gerektirmez. Kendi kendiliğinden düşer. Tedavi gerektiren kistler konusunda uzmanın altta yatan nedeni belirlemesi gerekir. Kist belirtileri çoğu bayanda farklı şekilde ortaya çıkabilir.  Genel belirtileri içinde;

 • Mide yanması
 • Kasık ağrıları
 • İştah kaybı
 • Bulantı

 


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle