Kistin Oluşma Nedeni, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Kist organlar üzerinde içerisinde sıvı dolu olarak meydana gelecek çoğunlukta herhangi bir belirtisi olmaz. Dokuya baskı uygulaması neticesinde tedavisi yapılmalıdır.

Kist


Kisin Laparoskopi Tedavisi

Kist görünümü olarak bir kapsül şeklinde olan, daha çoğunlukta iyi huylu olan ve içerisinde yarı sıvı olan ve şeffaf bir renk tonunda olan bir madde ile kaplı olan dış duvarı bulunan organlar üzerinde meydana gelen kapsülü arındıran bir kesecik olmaktadır. İç organlarda çoğunlukla meydana geleceği gibi kistlerin deri üzerinde de yağ kisti olarak da meydana gelecek olan kistler meydana gelebilir. Bu kistlerin boyutları gözle görülmeyen küçüklükte olacağı gibi aynı zamanda içerisinde ki sıvı miktarının litrelerce olacağı da bilinmektedir. Kistlerin doku üzerinde baskısı olmaması sonucunda sinire bir baskı yapmadığından ağrısı olmayacak ve dokunun fonksiyonlarının kaybına neden olmayacaktır.

Çoğunlukla yağ kistleri deride oluşan kistler olmaktadır. En sıklıkla kadınlarda karşılaştıkları kist türleri arasında yumurtalıklarında ya da memelerinde meydana gelen kistler oluşmaktadır. Erkeklerde meydana gelen kistler arasında epididim kisti ortaya çıkar. Karaciğerde kist oluşmasının nedenleri arasında parazitin bulaşması sonucunda görülmektedir. Karın bölgesinde oluşacak mezenterik kistler nadiren de olsa görülmektedir.

Kist Belirtileri

Kist belirtileri daha çoğunlukla bir belirti vermeden ortaya çıkacak olan kistlerdir. Kistin gelişerek içerisinde bulunan sıvının artması sonucunda dokuya uygulayacak olduğu baskı sonucunda kist ağrının oluşumuna neden olacaktır. Kistlerin deri altında meydana gelmesi sonucunda kistin ele gelen bir yumru olarak hissedilmesi de söz konusu olacaktır. Sıklıkla kist oluşumu sonrasında meydana gelecek olan belirtiler şunlardır:

 • Yumru hissedilmesi;
 • Ağrı oluşması;
 • Organlarda fonksiyon kaybı;
 • Mide bulantısı.

Kadınların yumurtalıklarında meydana gelen bir kistin boyutlarında büyüme olduğu zaman sıklıkla şu belirtiler ortaya çıkacaktır:

 • Adet gecikmesi;
 • Kısırlık;
 • Ağrı;
 • Akıntı gelmesi;
 • Lekelenme.

Erkeklerin testislerinde ortaya çıkan kistler sonucunda sıklıkla hastalarda şu belirtilerin ortaya çıkması görülmektedir:

 • Sertleşme sorunu;
 • Ağrı;
 • Kısırlık;
 • Testislerde şişkinlik.

Sıklıkla karşılaşılan kist türleri arasında karaciğerde gelişmekte olan köpek kisti olarak adlandırılan kist türü olmaktadır. Bu kist türünün oluşmasından sonra hastanın sindirim sisteminde sorun oluşması, mide bulantısı, karın bölgesinde ağrının oluşması ve de şişkinliğin sıklıkla meydana gelmesi görülmektedir.

Akciğerlerde meydana gelen kistin oluşması sonucunda daha çoğunlukta enfeksiyon geçirilmesi sonucunda üst solunum rahatsızlıklarının belirtileri görülecek ve hastanın solunum sorunlarının olmasına da neden olacaktır.

Kist Nedenleri

Kistin oluşumunda her zaman bir nedenden kaynaklı olarak ortaya çıkmayacaktır. Kistlerin bir nedene bağlı olmadan oluşması da söz konusu olabilir. Akıllara sıklıkla kist neden olur sorusu gelmektedir. Kist oluşumunda şu durumlar etken olmaktadır:

 • Hücrelerde bozukluk;
 • Parazitler;
 • Yaşanılan travmalar;
 • Tümörler.

İlk olarak bunun nedenleri arasında vücudun sıvı salgılamakta olduğu kanalların tıkanması sonucunda ortaya çıkabilir. Özellikle deri üzerinde meydana gelen ya da tükürük bezlerinde oluşan kistlerin nedenleri arasında kanal tıkanıklığı gösterilmektedir.

Özellikle de bayanlarda hormon dengesizliği sonucunda yumurtalıklarında görülen içerisinde sıvı dolu olan kesecikler meydana gelebilir. Kistlerin oluşumunda östrojen hormonunun anormal olması sonucunda meydana gelecektir. 

Bayanlarda kürtaj sonrasında nadirende olsa Polikistik Over Sendromu meydana gelecek olan bir kist türü olmaktadır. Aynı zamanda bayanlarda aşılama uygulandıktan sonrada kist meydana gelebilir.

Bazı kistlerin oluşumunda etkili olan vücudun bir bölgesinde enfeksiyon oluşması sonucunda ortaya çıkacaktır. Bayanların rahminde meydana gelen enfeksiyon sonucunda kist oluşumuna zemin hazırlayabilir.

Bazı kistler doğumsal olarak ortaya çıkmaktadır. Bunlar anne karnında gelişmekte olan bebeğin embriyosunda ortaya çıkacak olan kusurlar arasında olmaktadır. Bir organın gelişimi esnasında sorun sırasında meydana gelecektir.

Kist Tedavisi

Kistin ilk olarak tanısını koymak için kullanılacak olan yöntemler arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Ultrason;
 • MR;
 • Bilgisayarlı tomografi.

Tanısı konulan bir kistin ağrıya neden olur mu sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Dokuya ve sinire baskı uygulaması sonucunda kistin sıklıkla ağrısının olmasına neden olacaktır. Bunun sonucunda da hastaya tedavi uygulanması gerekmektedir. Kadınlarda meydana gelen kist belirtileri ortaya çıkması sonucunda yumurtalık kistlerini tedavi etmek için doğum kontrol ilaçları reçete edilebilir. Ses dalgalarının kullanıldığı ultrason görüntüleme tekniğinden yardım alınarak iğne ile kiste ulaşılarak içerisinde ki sıvı boşaltılacaktır. Fakat bu tedavi yöntemi sonrasında kistin tekrardan oluşması söz konusu olacağından çok tercih edilecek bir yöntem olmamaktadır. Bunun dışında kist tedavisinde cerrahi müdahale gerekecektir. Günümüzde kist tedavisinin gerçekleşebilmesi için kistin bulunduğu bölgeye göre cerrahi müdahale gerekecektir. Bunun için de çoğunlukla kapalı yöntem adı verilen laparoskopi ameliyat türü kullanılmaktadır.

Kistin boyutlarının 10 santimden daha büyük olması sonucunda bu kistin tedavisi için açık cerrahi yöntem kullanılması gerekiyor. Bunun için cerrah tarafından büyük bir kesi açılarak kistin bulunduğu organ üzerinden kist duvarları da cerrahi müdahale ile çıkartılması sonucunda kist tedavisi gerçekleşecektir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle