Kist Patlaması Nedenleri, Zararları ve Ameliyatı

Kist patlaması içinde ki sıvının artması neticesinde kistin gerilmesi ile gerçekleşecek olan kanama sonucunda ve hastada komplikasyonlara gerçekleşecek olduğu bir sorun oluşumuna neden olur.

Kist Patlaması


Kist Patlaması Ultrason Görüntüsü

Kist organlar da üzerinde meydana gelmesi neticesinde dış duvarı var olan sıvı artacak ve buna basıncının artması neticesinde bu gerginliğe dayanamaması ile kistin dış duvarının bu basınca dayanamaması ile patlama oluşacaktır. Kistin gerginliğinin artması sonucunda patlaması her zaman için görülebilecek bir durum olmaktadır. Bu duruma kist rüptürü adı verilmektedir. Daha çoğunlukta kadınların kistlerinin patlamasının çoğunlukla görüldüğü bir sorun olarak ortaya çıkacaktır. Bu kistlerin küçük boyutlarda olması ve içerisinde az bulunan sıvı şayet karın boşluğuna akması ile birlikte herhangi bir sorunun oluşmasıyla hasta karşı karşıya kalacaktır.

Hastanın kistinin bayanlarda oluşması durumunda  kanama oluşursa hastalarda ciddi olarak hayati tehlikenin gerçekleşmesine neden olacak bazı komplikasyonların gerçekleşmesi görülür. Bu kist yoğun olarak içerisinde sıvının yoğunluk olması karın iç bölgesine boşalacak sıvının iç organlara bulaşması neticesinde de sıvının bulaştığı organlarda yapışma gibi durumların oluşmasına neden olacaktır.

Kist Patlaması Belirtileri

İç organlarda var olan kistin yırtılması ile birlikte patlaması meydana geleceği için bu durum her zaman için hastada önemli olacak problemlere yol açmayacaktır. Kistin duvarlarında basınç sebebi ile yırtılma durumunda eğer ki damar üzerinde bir yırtılma gerçekleşmesi sonucunda hastanın kistinde kanamanın durmaması ile birlikte problem oluşmasına ve hastada sağlık sorunları oluşur.

 • Kanama oluşması;
 • Karın bölgesinde şişlik;
 • Şiddetli ağrı oluşması;
 • Halsizlik;
 • Tansiyon düşmesi;
 • Göz kararması;
 • Mide bulantısı;
 • Bayılma.

Karnın içerisinde kistin kanaması ile birlikte eğer ki kanama kendiliğinden durmaması sonucunda ciddi oranda hayati tehlike ile hasta karşı karşıya kalacaktır. Karın içerisine kan dolması nedeniyle hastanın şişkinliğinin görülmesine neden olur. Bu semptomlar ortaya çıkması sonucunda baygınlık gibi belirtiler ortaya çıkarsa hasta da şoka girmesi oluşabilir.

Hastanın yapacak olduğu ağır aktiviteler sonrasında kistin rüptüre olmasına da neden olacak durumlar meydana gelir. Hastanın kistinin patlaması ile birlikte hastada yukarıda belirtmiş olduğumuz belirtiler ortaya çıkması halinde hastanın kistinin kanamaya neden olması ve bu kanın durmaması nedeniyle hayati sorun olacağını bilmesi gerekiyor.

Bu nedenle de hastanın mutlaka hastanın en yakın sağlık kuruluşuna gitmeleri gerekmektedir.

Kist Patlaması Nedenleri

Kistin oluşması ile birlikte içerisine şeffaf görünümlü bir sıvı dolacaktır. Bu sıvı zaman içerisinde kendiliğinden geçmesi söz konusu olacakken, bazı kişilerde ise geçmeyecek ve bu kistin içinde oluşan sıvının daha da çoğalmasına neden olur. Kistin duvarlarının içerisinde bulunan bu sıvıyı taşıyamaması sonucunda ve kistin içindeki basınç artacağından ve kist duvarının gerginleşmesi sonucunda da kist yırtılması olur. Bunlar dışında kistin patlamasına neden olan durumlar şunlardır:

 • Kist gerginliği;
 • Kistin büyümesi
 • Cinsel ilişki;
 • Ağır egzersiz yapmak;
 • Travma;
 • Kist üzerine darbe alınması.

Kistin küçük boyutlarda olması neticesinde herhangi bir belirtinin olmadan yok olması görülebilir. Hastanın kistinde yırtılma meydana gelmesi durumunda ve küçük olması hastanın bunu fark etmemesine neden olacaktır.

Kist patlaması sonrasında duvarları hala organ üzerinde olacağından bir süre sonra bu kistin tekrardan oluştuğu bölgede nüks etme durumu olacaktır.

Kist Patlaması Tedavisi

Hastanın kistinin patlayarak kanamasının olması durumunda hastalarda meydana gelecek olan kanamanın oluşması ile hastanın hayati tehlikesinin oluşmasına neden olacak bir durum meydana gelecektir. Hastanın ilk olarak tanısının yapılması gerekmektedir. Bu tanıyı koyabilmek için hastaya şu işlemler yapılacaktır.

 • Fiziksel muayene;
 • Kan testi;
 • Bilgisayarlı tomografi;
 • Ultrason görüntüleme;
 • MR.

Hastanın hayatını ciddi oranda tehdit edecek kanamanın tanısını koymak için hastaya kan testleri yapılacak ve ilk olarak ultrason görüntülemesi sonucunda hastanın kanaması tespit edilecektir. Fakat bazı hastaların kanamasının ses dalgalarının kullanılarak tespit edilmesi ultrasonda görülmemesi sonucunda bilgisayarlı tomografi ya da MR çekiminin gerçekleşmesi gerekmektedir. Bunun sonucunda hastaya kesin olarak tanının konulması durumunda bir an önce hastaya müdahale edilmesi gerekiyor.

Ayrıca tedavisi sırasında hastanın kan değerlerinde ciddi oranda düşme meydana gelecek  hastanın kendi kan grubunda kan naklinin yapılması da gerekmektedir.

Kist Patlaması Ameliyatı

Kist patlamasının tanısının konulması halinde hastaya vakit kaybetmeden müdahale yapılarak hastanın ameliyata alınması gerekmektedir. Kist kanamasında yapılacak olan cerrahi yöntem şunlardır:

 • Laparoskopi;
 • Açık cerrahi.

Günümüzde kist patlaması durumunda hastanın müdahalesi için çoğunlukta laparoskopi türü ameliyat tercih edilmektedir. Fakat bazı hastaların kistin büyüklüğüne ve hasar sonucunda açık cerrahi yöntem uygulanması da söz konusu olacaktır.

Laparoskopi adı verilen yöntem sırasında hastanın genel anestezi altında uyutularak gerçekleştirilecek bir cerrahi yöntem olmaktadır. Bunun için karın bölgesinden 3 tane 1 santim büyüklüğünde küçük kesik açılacak ve tıbbi cihazlar ile hastanın patlayan kistine ulaşılarak kanamaya müdahale edilecektir. Kanamanın durdurulmasından sonra kist duvarlarının kalması demek, bir süre sonra kistin tekrardan nüks etmesine neden olacağından kist duvarları da çıkartılacaktır.

Açık cerrahi yöntemi ile tedavisinin gerçekleşecek olan hastanın karın bölgesinden büyük bir kesik açılarak kiste ulaşılacak ve kanama durdurulacaktır. Sonrasında kist duvarlarının çıkartılması ile ameliyat sonlanacaktır. Bu ameliyat türü de genel anestezi altında olacaktır. Hastanın iyileşmesi daha uzun olacağı gibi aynı zamanda da hastanın hastanede yatış süresi de uzun olacaktır.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle