Kistik Sivilce Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Cildin aşırı yağ salgılaması ile birlikte gözenekler tıkanarak kistik sivilceye neden olur. Ağrı oluşması, iltihaplanma gibi belirtiler ortaya çıkması durumunda rahatsız edici bir görüntü olur.

Kistik Sivilce


Yüzde Kistik Sivilce

İnsanların daha çok ergenlik dönemi içerisinde meydana gelen sivilcelerin daha çoğunlukta yüz bölgesinde ve boyun bölgesinde meydana gelmektedir. Kistik sivilce meydana gelmesi cilt üzerinde yağ üretmesi sonucunda burada bulunan bezlerin sık sık tekrarlaması sonucunda meydana gelecek olan bir rahatsızlık olacaktır. Kistik sivilce oluşması ile birlikte kişilerin ciltlerinde kalıcı olarak rahatsız edici bir izlerin oluşmasına neden olacağı gibi aynı zamanda da siyah noktalarında meydana gelmesi görülecektir. Erkeklere oranla daha çoğunlukta olan bayanlarda görülen bu sorun daha çoğunlukta adet dönemi içerisinde de sivilceye neden olacaktır.

Kistik Sivilce Belirtileri

Sivilce daha çoğunlukta 13 yaş sonrasında görülmeye başlayacaktır. Göğüs bölgesinde ya da kolun üst kısımlarında da görülmesi ile bilinmektedir. Çoğunlukla cildin en çok terlemekte olan yüz bölgesinde ya da boyun bölgesinde sıklıkla oluşmasına neden olacak ve bunun sonucunda da kişilerin rahatsız edici görüntünün olmasına neden olacaktır. Kistik sivilce oluşması durumunda belirtileri şunlardır:

 • Mercimek büyüklüğünde sert kabarıklık;
 • Ağrı;
 • Kızarıklık;
 • Siyah nokta;
 • Kaşıntı;
 • Yara izi;
 • İltihaplanma;

Deri üzerinde sivilcelenme olmasına insanların yediği ve içtiği gıdalarda çok etkili olmaktadır. Özellikle de yağlı gıdalardan uzak durmaları gerekiyor. Kişilerin cilt temizliğine de aşırı dikkat etmeleri, ciltlerini tonik yardımıyla temizlemeleri ve doğru beslenmeleri gerekmektedir.

Kistik sivilcelenme görülmesi sonucunda bu kişilerde psikolojik sıkıntı yapar. Kişilerin sivilceleri deri üzerinde oluşmaya başlaması sonucunda birkaç gün içerisinde belirtiler ortadan kaybolacaktır.

Kistik Sivilce Nedenleri

Cilt üzerinde akne oluşmasının nedenleri arasında sıklıkla ergenlik esnasında yoğun olarak görülmektedir. Ergenliğin oluşması ile beraber kişilerde hormon salgılanması yoğun olarak görülecektir. Bu hormonların salgılanmaya başlaması ile birlikte yağ bezlerinin de daha hızlı çalışmasına neden olur. Yağ bezleri üzerinde sebum adı verilen bir salgının üretilmesine neden olacaktır.

Kullanılan yağlı kremler neden olacağı gibi, kortizon tarzında kullanılan kimyasal olarak tüketilen ilaçlarda deri de sivilcelenme neden olacaktır.

Cildin yağlanmasında yoğun olarak görülür. Kişilerin ciltleri üzerinde meydana gelen kistik sivilceye neden olan durumların başında kıl diplerinde bulunan yağ bezlerinin tıkanması sonucunda meydana gelir. Gözeneklerin tıkanması ile birlikte cilt üzerinde noktaların oluşumuna neden olacaktır. Bununla birlikte de kişilerde meydana gelecek cilt kabarması, sivilceye neden olur. Özellikle de cilt temizliğine dikkat etmemiş olan kişilerde yoğun olarak görülür.

 • Hormon bozukluğu;
 • Gözeneklerin tıkanması;
 • Stres;
 • Terleme;
 • Propionibacterium acnes bakterisi;
 • Temizliğe dikkat edilmemesi;

Akne oluşması durumlarında gebelik esnasında da sıklıkla bayanlarda görülecek bir sorun olacaktır. Ayrıca kişilerin kullanmakta olduğu yağlı kozmetik ürünlerinin de etkisi olacağı gibi nadiren kıyafetlerin de oluşması bu durumda etkili olacaktır.

Kistik Sivilce Tedavisi

Kişilerde yukarıda yazmış olduğumuz nedenlerden dolayı deride meydana gelen kistik sivilcelenme olursa bunun bir hafta içerisinde belirtileri azalarak kendiliğinden geçebilir. Orta ya da şiddetli olan kistik akne oluşması durumunda bunun için hastanın asla sivilceleri ile oynamaması, koparmaması ve de patlatmaması çok önemli olacaktır. Kistik sivilcelenme oluşması durumunda hastanın bunun için kistik sivilceye ne iyi gelir sorusunu sormaktadır. Bunun için bir haftadan daha uzun süren bir sivilce cilt üzerinde kalması sonucunda kişinin mutlaka bir cildiye uzmanına muayene olması ve doktor tarafından uygun görülecek tedavisinin başlaması gerekmektedir. Özellikle cilt tipine uygun olan losyonların verileceği gibi derinin sebum salgılanmasını azaltacak olan ilaçların da reçete edilmesi gerekebilir.

Kistik Sivilce Bitkisel Tedavisi

 • 1 yemek kaşığı bal;
 • 1 çay kaşığı toz tarçın.

Yüz bölgesinde oluşan sivilcelerin kistik oluşması durumunda rahatsız edici bir görünüm ortaya çıkacağı için evinizde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bal ve tarçın maskesi ile kistik sivilce tedavisini gerçekleştirebilirsiniz. Yukarıda yazmış olduğumuz malzemelerin verdiğimiz ölçülerde bir kabın içerisine konularak karıştırılması gerekiyor. Özel tonik ile temizlediğiniz cilt üzerine sürülmesi ve 20 dakika boyunca cilt üzerinde kalarak sonrasında yıkanması gerekiyor. Bu maske gün aşırı yapılması cildi yenileyeceği gibi aynı zamanda da cilt üzerinde meydana gelen kistik sivilcelerin de yok olmasını sağlayacaktır.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle