Kist Tedavisinde Kullanılan Yöntemler ve Bitkisel Kürler

Kistin erimesi için ilaç tedavisi uygulanır. Sonrasında kist iyileşmemesi durumunda aspirasyon yöntemi ile içinde oluşan sıvı boşaltılması ya da cerrahi yöntemle çıkartılması gerekir.

Kist İlaç Tedavisi

Miyom ve kist tedavisi için bayanlara basit ve küçük kist olması durumunda doktorları tarafından uygulanacak olan tedavi yöntemleri arasında kistin küçülerek erimesi için hastaya doğum kontrol hapları reçete edilecektir. Bu kist tedavisinde etkili olan bir yöntem olsa bile kistlerin bazılarında etkili olmamaktadır. Yumurtalık kistlerin de ve bazı miyom tedavisinde hastalara uygulanacak olan doğum kontrol hapları yeterli olmayacaktır. Bu nedenle de cerrahi yöntem uygulanması gerekmektedir. Özellikle de 8 santimden daha büyük olan kişilerin organları üzerinde oluşan kistin ilk öncelikle iltihaplanması sonucunda antibiyotik tedavisi uygulanarak iltihabın kuruması gerekmektedir. Sonrasında ise kistin çıkartılması için ameliyat edilmesi gerekmektedir.

Hastanın yumurtalıklarında meydana Yasmin doğum kontrol hapı ile kistin erimesi sağlanmaktadır. Yasmin doğum kontrol hapı ile birçok kist tedavi edilebilir.

Kist Tedavisi

Menisküs Kisti

Yaşanılan bir travma sonrasında meniskal doku üzerinde oluşan menisküs kistlerin tedavi olması için ortopedi uzmanları tarafından kistin bulunduğu yerden cerrahi müdahale ya da aspirasyon işlemi ile kiste  bulunan sıvının dışa boşaltılması ile gerçekleşecektir. Hasta sonrasında fizik tedavi uygulanmalıdır.

Dilde Kist

Dilde kist oluşması sonucunda Tiroglossal kanal bölgesinde oluşan kistlerin tedavisinde etkili olması için öncelikle ilaç tedavisi için hastaya antibiyotik verilecektir. Kistin erimesi beklenir. Eğer hastanın dil altında oluşan kistin iyileşmemesi sonucunda bu kistin ameliyat yöntemi ile alınması ve kistin bulunduğu bölgeden genel anestezi altında çıkartılması önemlidir. 

Basit Kist

Basit kistlerin oluşması durumunda son yıllarda tıp alanında bu kistlerin tedavisinde uygulanan yöntemlerden bir tanesi skleroterapi isimli bir tedavi yöntemi olmaktadır. Kistin içinde oluşan sıvı iğne yardımıyla dışa boşaltılacak ve bunun sonucunda da kist tedavisi gerçekleşecektir.

Spermatik Kord Kisti

Erkeklerde meydana gelen kord kisti oluşumu durumunda erkeklerde sağlık sorununun oluşmasına neden olacak durumlar gelişecektir. Bu durumda üroloji uzmanları tarafından kistin ameliyat ile çıkartılması neticesinde hastalarda sağlık sorunu ortadan kalkacaktır.

Hipofiz Kisti

Hipofiz bezinde kist nadiren olarak da görülmekte ve kistin oluşması durumunda fonksiyon olarak hipofiz bezinin fonksiyonlarında gerileme oluşmasına neden olacaktır. Hipofiz bezi hormonları yeterli miktarda üretilemeyecek olduğundan tedavisinin cerrahi müdahale ile gerçekleşmesi gerekmektedir.

Eğer ki hipofiz bezinde meydana gelen kistin büyük boyutlarda olması durumunda kemoterapi ile küçültülmesi sonucunda cerrahi müdahale uygulanır. Hipofiz kisti tedavisi gerçekleşecektir.

Lenfanjiom Kisti

Doğuştan meydana gelen lenfanjiom kistinin cerrahi müdahale ile alınması gerekmektedir. Hastalarda oluşan lenfanjiom kisti üzerinden küçük bir kesi işlemi yapılması sonucunda bulunduğu bölgeden tamamen doku üzerinden çıkartılması gerekmektedir. Kistin tedavisinde nüks etme ihtimali de nadiren görülmektedir.

Göz Kisti

Gözde meydana gelen kistin tedavisinde son yıllarda lazer tedavisi etkili olur. Bu yöntem için hastaya uygulanacak olan yöntem lazerle tedavisi olması durumunda hastaya yüksek ısıya sahip olan ışı lazer yöntemiyle verilecek ve kist eriyecektir.

Yumurtalık Kistleri

Kadınların yumurtalıklarında sıklıkla gelişen polip ya da miyom tanısı konulması durumunda oval görünümlü olan polip kistlerinin tedavisinde etkili olacak yöntem laparoskopi yöntemi olmaktadır. Bunun için kadınlarda cerrah tarafından yapılacak müdahale ile miyom ve polip kistlerinin yok olması sayesinde hastanın rahminde meydana gelen polip ve miyom sonucunda fonksiyonuna tekrardan kavuşacaktır.

Mezenter Kist

Kist tanısı konulması neticesinde hastaların büyüme sorunlarının olmasına neden olacak bir durum gelişebilir. Bunun sonucunda hastaya ilaç tedavisinin yetersiz kalması nedeniyle hastanın mutlaka cerrahi yöntem uygulanarak mezenter kistinin bulunduğu bölgeden başarılı bir şekilde operasyon ile çıkartılması gerekmektedir.

Çocuk cerrahları tarafından gerçekleştirilecek kist açık cerrahi yöntemi ile gerçekleşecektir.

Karsinom Kist

Organlar üzerinde gelişen kist eğer ki kötü huylu olması durumunda hastaya karsinom tedavisi uygulanacaktır. Hastalarda meydana gelen kötü huylu kistlerin karsinom tedavisi uygulanacağı zaman kistin her zaman türüne göre ya da konumuna göre erkeklerde ve bayanlarda değişecektir. Kemoterapi, radyoterapi gibi tedavi seçenekleri de söz konusu olur.

Kist Bitkisel Tedavisi

Feridun Kunak Bitkisel Tedavisi

  • 1 tane beyaz soğan;
  • 1 yemek kaşığı sumak.

Kadınlarda ya da erkeklerde meydana gelen kist oluşması durumunda Feridun Kunak tarafından bitkisel kür tarifi sayesinde kistin erimesinde ve yok olmasında etkili olacak kür tarifi için orta büyüklükte beyaz kuru soğanın küçük parçalar halinde dilimlenmesi gerekmektedir. Bu kistin tedavisinde etkili olması için soğanın salata gibi doğranması neticesinde Feridun Kunak tarafından oval kist tedavisinde etkili olacak olan soğan salatasının öğle yemeklerinden 2 saat sonra yenmesi belirtilmektedir.

Feridun Kunak bu soğan ve sumak salatasını 21 gün boyunca tüketmeniz gerektiği kist tedavisinde etkili olduğunu belirtmektedir.

İbrahim Saraçoğlu Bitkisel Tedavisi

  • Kuru soğan;
  • Klorsuz su.

İbrahim Saraçoğlu tarafından organlar üzerinde içinin sıvı dolu olan keseler meydana gelmesi durumunda bu kistin erimesinde etkili olacak bitkisel tedavisi için beyaz kuru soğan 1 tane orta büyüklükte olması ve küçük parçalara bölünerek 200 gram suyun içerisine atılması gerekiyor. Kısık ateşte kaynatılması ve su kaynadığı zamanlarda ocağın altı kapatılarak demlenir. Su ılık olması durumunda soğanlar suyun içerisinde çıkartılır. Sabah aç karnına içtiğiniz bu bitkisel kürü İbrahim Saraçoğlu tarafından akşam aç karnına da aynı şekilde içilmelidir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle