Kist Tedavisinde Kullanılan Doğum Kontrol Hapları

Kist tanısı konulması sonucunda kistin cerrahi yöntem uygulanmadan öncesinde doğum kontrol hapı ile kistin yok olması ya da boyutlarının küçülmesi hedeflenmektedir.

Kist Tedavisinde Doğum Kontrol Hapı


Doğum Kontrol Hapı

Bayanların yumurtalıklarında meydana gelen kistler komplikasyonlara neden olması durumunda kadın doğum uzmanı olan bir hekim tarafından uygun tedavisinin yapılması gerekmektedir. Kist tanısının konulabilmesi için belirtilerin ortaya çıkması durumunda ya da yapılacak rutin kontroller sırasında yumurtalıklarında kist olduğunun tanısı konulacaktır. Yumurtalık kisti meydana gelmesi ile birlikte adet düzensizliği, ağrı, kısırlık gibi sorunların olmasına neden olacak komplikasyonları bulunmaktadır. Kistin boyutlarının ufak olması durumunda ilk olarak kistin erimesi ve yok olması adına doktor tarafından ilk olarak uygulanacak olan kistin tedavisinde doğum kontrol hapları kullanılmaktadır. Fakat bu doğum kontrol hapları kist türüne göre verilmektedir. Doğum kontrol hapı ile yok olması ve erimesi sağlanacak olan kist türleri şunlardır:

Çoğunlukla meydana gelecek olan fonksiyonel kistlerin kendiliğinden kaybolması beklenmektedir. Meydana gelen kistlerin küçülmesinde etkili olması için ve yok olması amacıyla doktor tarafından hastaya uygun olan doğum kontrol hapı kullanılacaktır. Ayrıca hastaya doktor tarafından progesteron özelliğine sahip olan preparatlarda çok sıklıkla kullanılacaktır. Doğum kontrol hapları kullanılırken hastanın doktor tarafından belirli aralıklarla takip edilmesi gerekmektedir.

Daha çoğunlukla yumurtalıklarda oluşan kistlerin 5 santimden küçük olması durumunda kistlerin doğum kontrol hapı ile bir süre takip edilerek erimesi sağlanmalıdır. Ayrıca kist tedavisi görmekte olan kişilerin doğum kontrol hapı kullanarak oluşmasının da önlenecek olduğu bilinmektedir.

Kistin oluşmasına neden olan daha çoğunlukla bayanlarda salgılanmakta olan östrojen ve progesteron hormonunun neden olduğu kistlerin tedavisinde etkili olacak doğum kontrol hapları hormonların baskılanması sonucunda kistin küçülmesi ve yok olması sağlanmaktadır. İlacın kullanımı ile birlikte kistin küçülmesinde ve hastanın kist sonucunda ortaya çıkacak olan ağrıların da azalmasını sağlayacaktır. Bu nedenle de çoğunlukla doktor tarafından Yasmin ya da bezeri ilaçlar hastanın kist tedavisinde tanının konulması ile birlikte değerlendirilmesi ile birlikte reçete edilebilir. Bazı kistlerin tedavisinde ise kullanılacak olan ilaç her zaman için kistin bulunduğu bölgeye, boyutuna ve türüne göre doktor tarafından belirlenmesi gerekmektedir.

Kullanım şekli

Meydana gelen yukarıda yazmış olduğumuz kistlerin tedavisinin gerçekleşebilmesi için uygulanacak olan Yasmin ya da diğer doğum kontrol haplarının kisti yok etmesi için kullanılmaya başlaması ile birlikte hastanın kontrollerini aksatmaması çok önemlidir. Doğum kontrol haplarının kombine olan kist tedavisinde ortaya çıkan kistin büyümesini engellemek için ve kistin küçülmesinde etkili olabilmesi için kullanılmaktadır. 

Doğum kontrol haplarının kullanımını her zaman için reçete eden doktorun anlattığı şekilde kullanması önerilmektedir. Doğum kontrol haplarının kullanımı çoğunlukla kadınların adet dönemi içerisinde ilk gün itibari ile alınması gerekmektedir. Bir sonraki adet dönemine kadar kullanılmalı ve kadınların tekrar adet görmesi ile kullanımına ara verilmelidir.

İlaç her gün aynı saatte alınması önerilmektedir. Bol su ile içilmesi gerekiyor. Kist tedavisinde etkili olacak ve kistin yok olmasını sağlayacak ilaç reçete edileceği zaman, doktora herhangi bir yandaş hastalığınızın olup olmadığı konusunda bilgi verilmelidir.

Yan Etkileri

Küçük boyutlarda olan ve komplikasyonlarının çok fazla olmaması durumunda kist tedavisi için hastanın değerlendirilmesi sonucunda verilecek ilaç tedavisinde bazı yan etkiler bulunmaktadır. Bu yan etkiler daha çoğunlukta ilacın 6 aydan uzun bir süre kullanılması sonucunda ortaya çıkacak olan yan etkiler olması nedeniyle uzun süre kullanımından kaçınmak gerekmektedir.

İlaç kullanımının 6 aydan daha uzun bir süre kullanılması gibi durumlarda bayanlarda kemik erimesi gibi durumların olmasına neden olacak sorunlar ortaya çıkacaktır. Özellikle de menopoz sonrasında meydana gelecek olan yumurtalık kisti tedavisinde uygulanan doğum kontrol haplarının doktor gözetiminde olması ve rutin kontrolleri aksatmadan yapılması gerekmektedir. yasmin doğum kontrol hapı gibi hormon baskılanmasında etkili olarak kistin erimesini sağlayacaktır. Fakat her kimyasal ilaçta olduğu gibi bir takım yan etkiler de bulunmaktadır. Sıklıkla doğum kontrol haplarının yan etkileri şunlar olmaktadır:

  • Toplardamarlarda pıhtı olması;
  • Bacaklarda ağrı;
  • Çabuk yorulma;
  • Öksürük;
  • Baş ağrısı;
  • Konuşma sorunları;
  • Baş dönmesi;
  • Kalp rahatsızlıkları.

İlacın kist tedavisinde etkili olması ile birlikte ortaya çıkacak olan yan etkiler daha çoğunlukta yüksek tansiyon hastası, aşırı kilolu bayanlar, sigara kullanımı gibi durumlarda daha yoğun olarak görülmektedir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle