Kist Tedavi Yöntemleri ve Tedavi Sonrası Hamilelik

Vücudun her noktasında görülebilen kistik oluşumların kadınların üreme bölgelerinde ortaya çıkmaları durumunda meydana gelen riskler ve uygulanacak tedavi yöntemleri sonrasında hamilelik.

Kist Tedavi Yöntemleri ve Tedavi Sonrası Hamilelik


Kist tedavisi sonrası hamilelik

Bayanlarda çok sık şekilde görülen üreme bölgesi kistleri ve bu kistlerin tedavileri çerçevesinde kist varken ya da tedavisi sonrası hamilelik en çok merak edilen sorular arasında yer alır. Bu yüzden de kist hamile kalmaya engel mi sorusu sıklıkla gündeme getirilir. Vücutta meydana gelen kistler, genellikle zararsız ve iyi huylu yapıdadır. Bu yüzden de hasta açısından herhangi bir olumsuz etki teşkil etmese de zaman içerisinde kistin büyümesi ve olumsuz etkilerde bulunması ciddi risklerin meydana gelebilmesine neden olunabiliyor. Kadın rahatsızlıkları arasında en yaygın şekilde görülen kist problemleri üreme bölgesinde yumurtalık, rahim ve rahim ağzı kistleri olarak ortaya çıkar. Bu tip kistik oluşumların genellikle zararsız olması ile beraber zaman içerisinde hastada herhangi bir rahatsızlığa neden olmadan kendiliğinden yok olabilme özelliği bulunur. Zaten günümüz modern toplumunda kadınlar arasında çok sık şekilde görülen bu kistlerin zararsız yapıda olması nedeni ile tedavisi için müdahalelerde bulunulmaz. Böyle durumlarda ise uzman hekim tarafından düzenli olarak gerçekleştirilen test ve kontrol ile kistik oluşumun takibinin sıkı şekilde gerçekleştirilmesi tercih edilir. Bu gibi üreme bölgesi kistlerinde klomenle hamile kalınır. Ancak doktor kontrol ile uygulanmalıdır.

Yapılan kontrol işlemlerinde büyüyen ve hastada ciddi risklere neden olan kistlerin tedavisi için günümüzde bazı tedavi yöntemleri uygulanabiliyor. Hastadaki kistin bu şekilde risk teşkil eder duruma gelmesi durumunda büyüklüğüne ve etkilerine göre hormon ve doğum kontrol ilaçları ile büyümenin kontrol altına alınmasına çalışılır. Eğer bu yöntem ile de kistin büyümesinin durdurulamaması durumunda cerrahi müdahale söz konusu olur ki bu durumda hamilelik gibi çok önemli bir konuya ilişkin endişe duyulmasına neden olur. Çünkü  kistin veya kistin tedavisi için uygulanacak yöntemlerin hamilelik açısından ne gibi riskler teşkil edeceği ve bu süreçte hamile kalınıp, kalınmayacağı en çok merak edilen sorular arasında yer alır. Gerekli olması durumunda uygulanan kist ameliyatı sonrası hamile kalabilmek mümkündür. Ancak bunun için operasyondan belirli bir süre geçmesi gerekir ki bu uygulanan cerrahi yönteme göre de değişiklik gösterir.

 Üreme bölgesinde meydana gelen kistlerin büyümemesi ve zararsız olması durumunda tedavisi gerekmediği gibi kadın kist varsa da hamile kalabilir. Ancak hamileliği engellemesi ve diğer sağlık sorunlarına karşı mutlaka düzenli kontrol ettirilmelidir.

Hamile Kalmayı Engelleyen Kistler

Bayanların üreme bölgesinde meydana gelen ve çikolata kisti olarak tabir edilen kist tipi hamile kalınmasına engel teşkil eden bir kist türüdür. Hatta günümüzde bilimsel olarak yapılan araştırmalara göre dünyada hamile kalamayan bayanların önemli bir bölümünde nedenin çikolata kisti olduğu belirlenmiştir. Çünkü bu kistin bulunduğu bölgedeki dokuların yapışık hale gelmesine neden olur ve bunun sonucunda da hamile kalınmasına engel teşkil eder. 4 ile 15 santim aralığında büyüklüğe sahip olabilen bu kistler iki yumurtalıkta birden ortaya çıkar. Nadir olarak tek yumurtalıkta görülür. Temel olarak bu kistin bayanların vücudunda tüp tıkanıklıkları, fonksiyon sorunları gibi olumsuz etkilere neden olarak bayanlarda yumurtlamanın meydana gelememesine neden olur. Bu durumda bayanların gerekli kontrol uygulamaları ile hamile kalabilir miyim sorusunu gündeme getirir.

Özellikle istifra, süreklilik teşkil eden üreme bölgesi ağrıları ve mide bulantıları, vücut ısısının yükselmesine neden olması gibi belirtileri bulunan bu kist tipinin, diğer kistlere göre daha belirleyici nitelikleri bulunduğundan ayırt edilmesi ve tespiti daha basit olur. Ultrasongrafi yardımı ile tanısı koyulabileceği gibi kan testleri ile de tanısı koyulabilir. Ancak günümüzde en net verilerin elde edilebilmesi için genellikle biyopsi yöntemi ile kistten örnek alımı ve bunun üzerine yapılacak incelemeler ile sağlanabilir.

Kist Ameliyatı ve Ameliyat Sonrası Hamilelik

 Günümüzde bu şekilde hastada fonksiyon sorunlarına, sağlık problemlerine ve hamile kalamama riskine neden olabilecek bu tip kistlerin tedavisi için bölgeden tamamen çıkartılması gerekir. Bunun içinde uzman hekim tarafından kist ameliyatı gerçekleştirilir. Ancak uygulanacak ‘Laparoskopi’ ve ‘Laparatomi’ şeklinde iki farklı kist ameliyatı bulunur. Bu ameliyatlarda Laparoskopi ameliyatı kapalı ameliyat, Laparatomi ise açık ameliyat olarak tanımlanır. Kapalı operasyonların daha basit ve bölgesel anestezi ile uygulanıyor olması nedeni ile iyileşme süreci daha kısa olur ki bu durumda kistin alınması ile bölgedeki sorunların giderilmesinden ameliyat sonrası hamile kalma süresinin daha kısa olmasını sağlar. Ancak açık ameliyat tekniklerinde bu süre çok daha uzun soluklu olabiliyor.

Laparoskopi Ameliyatı Sonrası Hamile Kalma

Üreme bölgesinde meydana gelen kistin hastada hamile kalamama ve farklı problemler oluşturması durumunda uzman hekim tarafından tercih edilen kapalı kist ameliyatı müdahaleleri basit şekilde uygulanabilir. Buna göre hastanın karın bölgesinde kiste bölgesel (hasta durumuna göre bazen genel) anestezi uygulanır. Daha sonra kistin tespit edilen boyutlarına uygun olarak kesiler açılarak, endoskopi yardımı ile içeriden görüntü sağlanarak kistik oluşuma kolayca ulaşılır ve kist bölgeden çıkartılır. Son olarak bölge dikişle kapatılır. Bu müdahalede bölgede oluşturulan tahribatın az olması çerçevesinde hastanın yedi gün ile 14 gün içerisinde tamamen iyileşmesi ve cinsel birlikte bulunabilmesi mümkün hale gelir. Ancak kist ameliyatı sonrası hastanın hamile kalabilmesi 24 hafta ile 58 haftaya kadar çıkabilir. Bu süreç içerisinde hastanın olağan şekilde hamile kalabilmesi mümkündür.

Hastanın kist ameliyatı sonrası belirtilen süre içerisinde hamile kalamaması durumunda ise genç yaştaki kişilerde çeşitli ilaç tedavileri ile süreç desteklenebileceği gibi daha ileri yaşlarda olan kadınlarda en kısa süre içerisinde tüp bebek tedavisi için uygulamalara başlanması gerekliliği bulunur.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle